Nejlepší pstruhové návnady
Nejlepší pstruhové návnady
Projděme si všechny typy nástrah na pstruhy potoční a vyzdvihněme nejlepší nástrahy na pstruhy pro rybáře v Česku. Chování pstruha potočního a jeho potravní preference se liší v závislosti na vodě, ve které lovíte. Výzvou při lovu pstruhů na nástrahy je najít „vzor“, který funguje na pstruhy, kteří se vyskytují ve vaší blízkosti. Měl jsem to štěstí zaměřit se na tyto ryby.
Zarybněný pstruh odchovaný člověkem a žijící v nádrži se velmi liší od malého divokého pstruha žijícího v potoce za místním parkovištěm. Hledání nejlepších nástrah na pstruhy potoční vyžaduje mít na výběr z několika různých typů nástrah.
Pstruhové rotačky
třpytky pro lov pstruhů – od rotaček po vrhací jigy
V hlubších jezerech, kde se někteří pstruzi budou nacházet blíže ke dnu, jsou potápivé vsuvky nebo vibrační nástrahy účinné, pokud chcete dostat svou nástrahu do správné zóny.
Pokud lovíte na větší vodě, jako je jezero, je skvělou volbou sáhnout po 3″ potápivé tvrdé nástraze. Při lovu v hlubší vodě nebo v lokalitě s velkou vodní plochou, kterou je třeba pokrýt, bych si vypůjčil ze své praxe mořského rybáře a použil japonský vrhací jig. V podstatě se jedná o moderní efektní verzi lžíce nebo Meppsovu rotačku. Dělá totéž, ale je aerodynamičtější, takže nahazuje mnohem dál a často se potápí rychleji než Mepps, což vám umožní rychleji prohledat větší vodní plochy. Problémem malých vsuvek a opravdu malých rotaček je, že ani s ultralehkými vlasci a výbavou nehodí daleko. V řece, potoce nebo malém jezeře to není žádný problém, ale na větších vodních plochách vás to znevýhodňuje.
Mepps Spinners
Na menší české toky budete chtít opravdu mikro rotačky a na hlubší vodní plochy, kde potřebujete, aby se vaše nástraha rychle potopila do oblasti, které Američané říkají „strike zone“, nějaké větší rotačky. Mnozí považují rotačky Mepps za nejlepší nástrahu na pstruhy všech dob. Je to pěkná nástraha, ale já s tím nesouhlasím.
Spinnery Mepps jsou hitem pro pstruhy již od svého vývoje před desítkami let a variace tohoto původního designu jsou dodnes nesmírně populární. Na jednoduchosti jediného rotačního návazec je něco přitažlivého, než že zajišťuje vlastní váhu. Díky efektní prezentaci a přímému kontaktu nástrahy s prutem jsou vynikající pro lov pstruhů. V minulosti mnoho lidí lovilo s nástrahami s přídavnými zátěžemi, takže nedocházelo k přímému kontaktu s nástrahou ze špičky prutu. Mepps tento problém vyřešil tím, že poskytl vlastní zátěž.
Původně se jednalo o francouzskou společnost Mepps, což znamená „Manufacturier D’Engins De Precision Pour Peches Sportives“. Myslím, že je před lety odkoupila americká společnost, protože americký trh je mnohem větší.
Sáhněte po nástraze Mepps a získejte nadčasovou klasiku. Mají estetickou přitažlivost a historii, která je nesrovnatelná s žádnou jinou nástrahou, ale přiznávám, že nyní dávám přednost moderním japonským tvrdým nástrahám určeným pro mořský rybolov, protože dosahují stejného záblesku, ale podle mého názoru s lepší vrhací vzdáleností a prezentací.
Pstruhové lžíce
Pstruhové lžíce jsou funkční a jednoduché pro lov pstruhů. Koupíte si jich několik v různých barvách a velikostech, navážete je přímo na hlavní vlasec, nejlépe bez přidané zátěže, a nahodíte. Když se potápějí, třepotají se ve vodě a vypadají jako silně roztěkaný minnow. Když je vytahujete, vypadají jako nástražní rybka, kterou už jiný dravec rozbil na kousky – snadná kořist.
Pstruhová lžíce, klasická nástraha. Vezměte si jich několik do krabičky s náčiním, ale nemyslím si, že je dobré spoléhat se pouze na lžíce. Na pstruhy budou nejlépe fungovat ve vodních plochách, kde se vyskytují nástražní rybky. Pstruzi, kteří očekávají, že uvidí mušky, budou mít o váš příbor menší zájem!
Vibes
Jedná se v podstatě o kovové desky ve tvaru ryby, které při pohybu ve vodě velmi rychle vibrují, podobně jako zátka. Rozdíl je v tom, že jejich profil je zcela plochý, takže nahazují mnohem dále než běžná zástrčka. Díky odporu vody, který vytvářejí, jsou fantastické ve větrných dnech a pstruhy opravdu naštvou. Skvělé nástrahy, ale bohužel hloupě drahé, takže se vyplatí vyhradit si místa bez nástrah. Níže odkazovaná nástraha se liší od té, kterou jsem používal já a která již není k dostání.
Pstruhové zátky
Tvrdé nástrahy poskytují opravdu silný kontakt s nástrahou díky odporu vody, který vytvářejí, a napětí ve vlasci. To je uspokojivé ve srovnání se superlehkými měkkými plasty, které kladou menší odpor. Nástrahy také často plavou, což znamená, že je můžete nechat unášet po proudu s minimálním narušením odhozu. Při lovu v potocích určitě chcete používat tzv. velmi mělce se potápějící plovoucí zátky, abyste při navíjení neskřípali a nezasekávali se o dno.
Míra zaseknutí je také vyšší u tvrdých nástrah, ale je to za cenu většího poškození ryb trojháčky. Proto se vyplatí nahradit trojháčky jednoduchými háčky.
Můj hlavní tip pro nákup tvrdých nástrah je nekupovat je vůbec a držet se rotaček a měkkých nástrah, pokud neplatíte 160 a více korun za nástrahu. Levnou a plně funkční zátku na pstruhy jsem zatím nenašel.
Tvrdé nástrahy a nejlepší plugy na pstruhy
Pstruzi jsou druhy, které často velmi silně reagují na vibrace a silnou akci nástrah. Ačkoli jsou známí tím, že jsou to ryby mrzuté – opatrné a prozíravé -, záleží opravdu na jejich náladě v daný den. Často se pstruzi odváží dál, aby pronásledovali a zasáhli hlučnou tvrdou nástrahu.
Nástrahy s rychlými kmitavými pohyby, které jsou cítit jako vibrace až do blanku prutu, vyvolávají u pstruhů silnou reakci. V některých dnech ryby vyplaší, proto raději nejprve vyzkoušejte měkké plasty, než abyste potenciálně vyplašili všechny ryby něčím agresivnějším, křiklavým a hlučným.
Minnows, woblery a velikost nástrahy pro pstruhy
Poppery jsou tvrdé nástrahy, které se při navíjení obvykle chvějí nebo vibrují ve vodě. Obvykle se dodávají s trojháčky. Jsou vhodné pro lov pstruhů ve velikostech 1 – 4″. Na říční a jezerní pstruhy používám 1,5″ plugy. Kratší plugy mají obvykle tlusté tělo – v USA by tomu říkali crankbait. Pokud používáte delší zátku o velikosti 3 – 4″, měla by mít profil štíhlého minnowa – delší a tenčí. Je to proto, že tlustá 4″ zátka by většinu českých pstruhů vyplašila, v USA by ji možná používali, ale tito pstruzi mají větší apetit, stejně jako…
Minnow o velikosti 3-4″ je účinný pro větší pstruhy (jako Ferox) a je také užitečný, pokud potřebujete pokrýt větší plochu tím, že nahazujete dál v lochu nebo velkém jezeře. Většina rybářů by měla sáhnout po 2″ vsuvkách, což je skvělá velikost pro pstruhy, které máme v Česku. Drobní potoční pstruzi se trefí i do větších nástrah, ale jen když jsou v určité náladě.
Potápivé vs. plovoucí pstruhové nástrahy
Nyní, když jste správně určili velikost, je třeba zjistit, zda potřebujete potápivé nebo mělce potápivé pstruhové zátky. V hluboké lochnesce, když chcete dostat nástrahu přímo do hloubky, nebo při trollingu z lodi se můžete rozhodnout pro potápivou zátku. V opačném případě, v potocích a řekách, je potřeba velmi mělce potápivá plovoucí zátka. Protože nástraha plave, můžete ji nechat unášet proudem a dostat se i do míst, kam byste nemohli nahazovat. Musí plavat, abyste mohli kontrolovat hloubku a neškrábali se po dně proudu a cestou se nezasekávali.
Takže zatím v naší krabici s náčiním můžeme mít několik krátkých a tlustých 1,5″ woblerů v různých barevných vzorech a také několik 2″ a 3″ štíhlých pstruhových zátek s profilem minnow.
Poppery a povrchové nástrahy
Experimentátoři by si měli vzít také nějaké malé poppery. Pstruzi jsou akrobatičtí povrchoví krmiváři a nad dobře prezentovanou povrchovou nástrahou, která sebou škube a plive nad hladinou, neohrnou nos. Velcí pstruzi berou z hladiny příliš ambiciózní plůdky, stejně jako malé potkany a samozřejmě nespočet druhů hmyzu. V Českuje těžké koupit dostatečně malé nástrahy, které by byly vhodné pro povrchový lov pstruhů. Opravdu potřebujete popper o velikosti 2″-3″ a nejlépe se štíhlým profilem.
Když se po době ledové do říčních systémů v Česku nastěhovali první pstruzi potoční, byly tyto řeky prázdné. Nebyly v nich žádné jiné ryby, nebo tam alespoň nebyl plně rozvinutý ekosystém jako dnes. Tito první pstruzi se pravděpodobně živili vším, co do řek spadlo z břehů – většinou hmyzem. Je spousta míst, kde se živí pouze hmyzem, a jsou místa, kde pstruzi rostou do obrovských rozměrů a živí se pouze mouchami.
Měkké nástrahy na pstruhy
Měkké plastové nástrahy
Měkké plasty jsou nástrahy s měkkým tělem vyrobené z plastu, které se obvykle dodávají bez háčků. Nejprodávanějším měkkým plastem je rybí minnow, který je v nejmenší velikosti smrtící pro všechny druhy sladkovodních ryb i pro pstruhy. U pstruhů bych však doporučoval vyhnout se háčkům bez pletiva, protože mohou být nejistí krmiči a háčky bez pletiva vám nepomohou při zasekávání.
Místo toho sáhněte po těch nejostřejších jigových hlavičkách. Držte se používání pádlových ocásků nebo rovných ocásků a ignorujte kudrnaté ocásky, které jsou lepší jako nástrahy na okouny.
Pro většinu říčních a potočních pstruhů bych doporučil 2″ měkké plasty nastražené na jigových hlavičkách LRF. Pokud nemůžete lovit takto nalehko, sáhnou raději po rotačkách a na měkké plasty zapomenou. Příliš velký měkký plast je receptem na nulové záseky a dva tucty záběrů.
Pokud lovíte ve vodě, o které je známo, že se v ní drží větší ryby, nebo pokud potřebujete větší vzdálenost při nahazování, pak sáhněte po 3-4″ měkkém plastu se středně velkým háčkem, nejlépe posazeným více vzadu na nástraze.
Výhody gumových nástrah na pstruhy
Malé měkké plasty nastražené na ultralehkých jigových hlavách jsou skvělé, protože můžete velmi rychle vyměnit tělo nástrahy a změnit barvu. Pokud jste například zasekli a ztratili pstruha a ryba přestala reagovat, je praktické mít možnost rychle změnit barvu a zkusit to znovu, zda se vám podaří pstruha znovu zlákat. Protože měkké plasty mají jen jeden háček, minimalizujete poškození ryb, které hodláte pustit, ve srovnání s použitím trojháčků, které jsou standardní součástí většiny plugů a rotaček.
Při použití měkkých plastů však zaseknete méně ryb, přestože budete mít stejný počet záběrů jako při použití tvrdé nástrahy nebo rotačky. Je to proto, že umístění háčku vede k menšímu počtu záběrů. Pstruzi se často chytají za ocas nástrahy nebo nástrahou jen švihnou, aby ji dezorientovali. Může to být frustrující – nebo dráždivé – ale je to moje preferovaná metoda při chytání a pouštění.
Akce s měkkou nástrahou na pstruhy
Nejlepší jsou pádla a rovné ocásky. Pravděpodobně není příliš důležité, jakou má měkký plast akci – hlavní je umístění háčku a velikost nástrahy. Chcete, aby nástraha byla malá a háček byl více vzadu. Jako vždy budete potřebovat dvojici vyvrhovačů, abyste mohli ryby snadno odháčkovat a rychle vrátit zpět.
Jigové hlavičky na pstruhy
Pokud používáte vybavení LRF nebo ultralehké lovné náčiní nebo prut, který nahazuje pod 20g, pak jigové hlavy jsou skvělým nástrojem ve vašem pstruhovém arzenálu. Pokud tuto specializovanější výbavu nemáte, pak bych je vynechal, protože k jejich efektivnímu lovu potřebujete superlehké vlasce a pruty. Pokud je velikost vašeho háčku větší než velikost 4 nebo maximálně nad 7 g, pak se jigovými hlavami nezatěžujte. K efektivnímu nahazování těchto nástrah si budete muset pořídit lehčí prut. Pokud nemáte ultralehký prut, jsou nejlepší rotačky.
Uchopte řadu jigových hlav s háčky velikosti 4-8 a hmotností 1-5 g. Pokud potřebujete pokrýt velký prostor, nemusí být jigové hlavičky tou nejlepší volbou, protože budete nuceni používat těžší zátěže, než je optimální pro dosažení potřebné vzdálenosti odhozu. Pokud lovíte ve vodě mořského pstruha nebo pstruha obecného (nebo jen velkého pstruha potočního), bude účinný některý z předpřipravených měkkých plastů zaměřených na mořský rybolov.
Vzhledem k tendenci pstruhů zasahovat měkké plasty bez zaseknutí je obecně lepší lovit s velmi malými měkkými plasty. Vezměte v úvahu, jak malé jsou mušky, které muškaři používají na tento druh.
Při lovu pstruhů s jigovými hlavami pravděpodobně dosáhnete mnohem více záběrů než zaseknutí. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, používejte jigové hlavičky s dlouhým dříkem a háčky umístěné dále vzadu na nástraze, pokud to jde.
Pstruhové nástrahy s vajíčky
Pstruhové mušky s běžným spinningovým vybavením
Mušky umožňují napodobit jeden z oblíbených zdrojů potravy pstruhů – hmyz. Existují vodní plochy bez nástražních ryb, kde pstruzi rostou obrovští právě na mušky. Jak můžete jako běžný nástrahový rybář, který nepoužívá muškařskou výbavu, využít jemnosti dobře předvedené mušky?
Bombardová sestava
Tato sestava umožňuje nahazovat velmi lehké, malé nástrahy do velkých vzdáleností a snadno pronikat do hloubek. Metoda zahrnuje použití bombarda – průhledná zátěž, která je aerodynamická a pohybuje se ve vodě s minimálním odporem a rušením ryb. Funguje jako neviditelná zátěž. Nástraha, kterou bude malá muška s lehkou zátěží – třeba 2-5 g – pak jde na konci dlouhého návazce. Delší je lepší pro prezentaci nástrahy. Někteří používají až 9 stop dlouhý návazec, ale není to nutné, pokud nejste schopni lovit s tak velkým návazcem, protože nahazování se stává složitějším.
Vaše nástraha nebude prezentována se stejnou jemností, jaké může dosáhnout muškař, protože nebude schopna unášet se v proudu stejným způsobem. Je však velmi praktické mít možnost lovit s nástrahou stejně jemnou jako muška a pořízení několika bombard vám to umožní. Nejčastěji se používá ve Skotsku při lovu mořských pstruhů v moři, ale může velmi dobře fungovat i na velkých, ale silně zatížených jezerech, kde je výhodné mít možnost pokrýt velký prostor a hledat ryby, ale nechcete mít větší nástrahu, která by mohla silně zatížené ryby odradit.
Imitace červa a vajíčka
S imitacemi červů jsem velmi dobře obeznámen a doporučuji je pro velké množství druhů, ale na pstruhy jsem s nimi neměl žádný úspěch. Určitě by fungovaly – pstruzi červy určitě žerou – ale jsou dost nepraktické, protože mají často dost měkké tělo, a když na ně pstruzi narazí, ale nezaseknou se, museli byste neustále vázat nové imitace červů.
Co se týče imitací vajíček, bylo by zábavné zkusit je používat s taktikou LRF v rámci lovu sladkovodních druhů, protože byste mohli cílit na druhy, které by obvykle nástrahu braly jen zřídka nebo nikdy. Neumožňují příliš aktivní styl lovu, ale mohly by být účinné ve velmi studené vodě, kde metabolismus pstruhů klesl natolik, že raději sežerou vajíčko, než aby pronásledovali nástrahu. S těmito nástrahami jsem ještě nelovil, takže to nemohu posoudit.
Povrchová nástraha imitující krysu
Ano, pstruh potoční žere malé myši. Kdybyste rozřízli žaludek pstruha města, co byste očekávali, že najdete? Nějaké myši vylovené z okolí ponořeného nákupního vozíku? Černou pastu z mušek? Několik cigaretových filtrů? Ano, a mezi touto pochybnou kuchyní také několik slizkých napůl strávených myších mláďat.
Na internetu jsou k dispozici snímky pstruhů, kteří jsou plní více než 20 myší v jedné rybě.
Pokud velký pstruh uvidí nad hlavou kopat malé růžové nožičky, je to jen otázka času… Ta myš se ocitne v Jonášově pasti, uvězněná v noční můře růžového balónu.
S tak citlivými chuťovými receptory, jako mají pstruzi, si dovedu představit, že jako první zachytí chuť krysy. Vydýchaný fastfood, který za sebou krysa zanechává ve vodě. Třeba včerejší kuřecí korma. Pak je tu silueta tvora pod září městských světel.
Muškaři si myslí, že pstruzi jsou elegantní elegantní ryby. Nezapomínejme, že nadvláda pstruha potočního v mnoha světových říčních systémech je zčásti způsobena tím, že je nevybíravým jedlíkem.
A Američané to vědí, takže naši milovaní američtí bratři horlivě vytvořili nástrahu v životní velikosti.
Je vybavena vrtícím se ocasem, který lze na hladině lehce vytáhnout a napodobit tak zraněnou krysu.
Stručně řečeno, tyto krysí nástrahy jsou na pstruhy příliš velké, ale pokud se vám podaří najít malou nástrahu o délce asi 2-3″, mohla by fungovat. Jen se ujistěte, že používáte drátěnou stopu, protože štika ji bude mít.
Spíše bych se přikláněl k použití kuličky šedého chmýří s uzávěrem od láhve a půlkou korku od vína.
Návnada na pstruhy Q&A
Vybavení, které potřebujete k lovu s lehkými pstruhovými nástrahami
Není možné mluvit o nejlepších pstruhových nástrahách, aniž bychom se zmínili o zbytku vybavení. Je to proto, že abychom mohli používat takto malé nástrahy, musíme používat lehkou sestavu prutu a navijáku a velmi lehké vlasce. Jinak nelze nástrahy této velikosti efektivně nahazovat a nebudete mít dobrý kontakt s nástrahami.
Stručná verze: pořiďte si prut, který nehodí více než 30 g (10 g je skvělé pro potoční a jezerní pstruhy, kteří nemohou sjíždět řeku), použijte 6-8lb pletenku a dlouhý 4lb fluorocarbonový návazec a pokud neumíte vázat uzel na návazci, použijte 4lb fluoro jako hlavní šňůru, která je také skvělá. Více informací o výběru prutu na nástrahy, rotačního navijáku a pletené šňůry si můžete přečíst v kompletním průvodci časopisu Fishmag.
Pro upoutání pozornosti nebo proniknutí do hloubek v lochneskách na pstruhy Ferox nebo na mořské pstruhy je vhodné použít větší nástrahy, ale i v tomto případě se bavíme o 3-4″ nástraze.
Začneme klasickými pstruhovými nástrahami a poté prozkoumáme, kdy a kde jednotlivé typy nástrah fungují nejlépe. V tomto článku se také budeme věnovat přirozeným zdrojům potravy pstruhů a tomu, jak mohou rybáři jednotlivé zdroje potravy napodobovat, a také rozdělení kategorií nástrah na pstruhy potoční a tomu, kdy který druh použít.
Chceme napodobovat věci, které chtějí pstruzi jíst, co tedy chtějí jíst?
Jak bylo popsáno v našem průvodci pstruhem potočním, tyto ryby jedí různé věci v závislosti na tom, jakou ekologickou niku zaujímají. Některé ryby se specializují na konzumaci hmyzu, jiné zooplanktonu, další jiných ryb. Ve skotských jezerech, kde byly provedeny studie, pstruzi zcela změnili svůj vzhled, aby se přizpůsobili konzumaci těchto zdrojů potravy, takže v rámci jednoho jezera nebo lochu máte 3-4 různé druhy pstruhů s různými potravními návyky.
Pstruzi nemají tak ostrý zrak jako my. Vaše nástrahy uvidí jako rozmazané objekty, což znamená, že nejvíce záleží na velikosti, tvaru a pohybu nástrahy.
Můžete si koupit 100 nástrah, a přesto nebudou odrážet rozmanitost přítomnou v přirozené stravě pstruha potočního. Klíčem k pochopení tohoto druhu je vědět, že se živí ve vodě, kterou lovíte.
Jaké jsou nejlepší pstruhové nástrahy pro lov na nástrahy v Česku?
Pokud jste četli průvodce lovem pstruhů, víte, že podle mého názoru nemá smysl považovat pstruha potočního za jeden druh ryby. Zarybněný jezerní pstruh ručně odchovaný člověkem žijící v hluboké vodní nádrži se velmi liší od malého divokého pstruha v malém potůčku za místním parkovištěm. Pstruh mořský je zase jiný tvor, stejně jako pstruh Ferox s těmi obrovskými tlamami ve skotských lochách, který se chová spíše jako štika!
Stejné však zůstává, že pstruzi jsou dravé ryby a živí se nejrůznějšími druhy potravy. Rybí jikry, malé hraboše, příliš ambiciózní líhně, malé rybky, jikry, jiné pstruhy, hmyz a samozřejmě mouchy. Zajímavé je, že i když si možná představujete, že větší pstruzi potoční dávají přednost větším nástrahám, nemusí tomu tak být. Vzpomeňte si, jak muškaři používají drobné imitace mušek a chytají tak velké pstruhy. Pokud jste někdy v potoce lovili s větším woblerem, víte, že někteří z těchto malých pstruhů mají oči mnohem větší než bříško. Obecně však platí, že velikost nástrahy budete zvětšovat s velikostí ryby, na kterou cílíte.
Jakou velikost nástrah použít na pstruhy potoční?
Velikost pstruhů se velmi liší v závislosti na místě, kde lovíte, ale obrovští pstruzi žerou drobné mušky a menší pstruzi mohou být šokujícím způsobem ambiciózní. Na výběr nejlepší velikosti nástrahy na pstruhy potoční v daný den mají větší vliv jiné faktory, například to, jak agresivně se pstruzi ten den krmí. Internetový průvodce pstruhy doporučuje rybářům obecně začít s menšími nástrahami – asi 2 palce – a v případě neúspěchu se propracovat k nástrahám o velikosti 4 palce. Jde o to, abyste ryby zpočátku neplašili většími nástrahami, protože po několika náhozech můžete vždy vyzkoušet větší nástrahy s méně vtíravou prezentací. Doporučuje také používat větší nástrahy v kalnější vodě nebo když potřebujete v jezerech nahazovat dál.
Moje zkušenost s pstruhy potočními je taková, že v některých dnech jsou divocí na malé vsuvky s těžkou vibrační akcí. Často na ně zaberou znovu a znovu, pokud se jim nepodaří zaseknout hned napoprvé. Jindy však dobře fungují malé měkké plasty o velikosti asi 2″ s velmi tenkým profilem, když jsou pstruzi vyplašeni zátkami, i když záběry jsou často nejistější, když zasáhnou. Pokud je tělo měkké plastové nástrahy příliš tlusté a lovíte s jedním háčkem posazeným na vrcholu nástrahy, může mít pstruh problém dostat ji do tlamy. Budete mít spoustu záběrů s malým nebo žádným zaseknutím. Dávám přednost nástrahám s tenčím profilem a jednoduchým háčkům velikosti 8 ostrým jako břitva.
Nejlepší je použití malých jigových hlaviček s hmotností pod 7 g, 2″ měkkých plastů a LRF prutů, které nahazují do 10 g. Naviják velikosti 1000 nebo 2500 s 3-4lb fluorokarbonem je nejlepší, abyste ryby neplašili, protože pletenku v čisté vodě ryby uvidí, i když použijete návazce. Jedná se o extrémně lehký a jemný způsob lovu. Pokud lovíte v řece na migrující pstruhy, bude tato sestava příliš lehká a pravděpodobně budete mít problém pstruha přivést bez nepřiměřeně dlouhého boje. Pstruh vás může prostě vzít s sebou do řeky a meandrující vlasec se pravděpodobně zamotá. Pro tyto ryby bych sáhl po prutu dimenzovaném spíše na 21g-28g, což je 1 unce. Stále se jedná o velmi lehký prut.
Jakou barvu nástrah na české pstruhy potoční?
Oblíbené jsou nástrahy v přírodních barvách, které odrážejí barvy prostředí, v němž se pstruzi vyskytují. Dobře fungují stříbrné, matné hnědé, oranžové atd. Extrémnější nástrahy v americkém stylu s jasně zelenými, černými pruhy a zářivě oranžovými barvami jsou pro mnoho rybářů v Česku příliš „hype“.
Jak pstruzi vidí naše nástrahy?
Šupiny pstruha pod mikroskopem mají podobný vzhled jako pařez. Až do středu šupiny se táhnou růstové kroužky, jejichž vrstvy se v průběhu života pstruha přidávaly k vnějšímu okraji šupiny. Na některých šupinách jsou dokonce drobné černé skvrny.
I když pstruh přežije tak dlouho, nemusí se nutně vylíhnout. Pstruzi si vybírají partnery na základě zdravotního vzhledu a vůně/chuti ryb opačného pohlaví.
Nejprve lovte na menší nástrahy
Jednou z metod je začít lovit s menšími nástrahami s jemnější prezentací, nahazovat nejprve proti proudu (abyste ryby nevyplašili tím, že budete nástrahu navíjet za nimi, a protože jsou otočeny proti proudu) a teprve pokud se vám nepodaří upoutat pozornost, přejít na větší nástrahy.
Hloubka a rychlost navíjení jsou důležitější než výběr nástrahy.
Výběr nástrah na pstruhy říční vs. pstruhy potoční
Když se však pstruzi vylíhnou v izolovaných vodních nádržích, zůstanou tam, kde se jim bude dařit, a vyvinou si různé návyky, které odpovídají vodě, v níž se nacházejí. Pstruh vyroste do velikosti, kterou mu dovolí jeho strava, takže pokud se pstruh živí hmyzem, který spadne do 1 m širokého potoka, často vyroste do velikosti 6″. Pokud žijí ve vodním toku ve městě, kde mláďata potkanů plavou přes nákupní vozíky a kdovíco ještě pod nimi, jsou mnohem větší. Největšími rybami jsou pstruzi obecní, kteří se vrátili do řek, aby se vytřeli, protože ti se živí jinými rybami. Na jídelníčku jsou vždycky larvy hmyzu, bez ohledu na velikost. Z tohoto důvodu nemusíte na říční pstruhy používat větší nástrahy než na pstruhy potoční. Nástrahy o velikosti kolem 2″ jsou skvělé pro pstruhy všech velikostí, včetně těch nejmenších a největších ryb. Nicméně je něco přitažlivého na zmenšování náčiní až na malé rotačky a mikrosvěrky pro lov na potocích.
Velikost, do které pstruzi dorostou, je dána dostupností potravy vydělenou počtem pstruhů ve vodním útvaru. Je to prostě o velikosti vody. Například na Novém Zélandu jsou malé vodní plochy, kde jsou lososí farmy. Tamní pstruzi se živí kousky potravy, které propadávají klecemi s lososy, a dorůstají obřích rozměrů, i když samotná vodní plocha není nijak velká. Ve skotské laguně se spoustou nástražních ryb najdete více monstrózních pstruhů.
Ať už žije pstruh potoční kdekoli, vždy je tam krásně a radost z lovu těchto ryb je bezpochyby především o místech, kam nás tyto ryby přitahují.
Jak pstruzi šetří energii a důsledky pro výběr nástrah
Pstruzi chtějí šetřit energií, přijímat kvalitní potravu a ve vodách, které jsou intenzivně loveny rybáři typu „chyť a pusť“, se vyhnout zaseknutí. Proto se často zdržují ve vodních kapsách a strouhách, kde je menší pohyb vody (ale přesto nějaký), na okrajích oblasti se silnějším proudem. To jim umožňuje vynakládat málo energie na plavání a zároveň těžit z doslova proudu potravy, který se na ně valí přímo.
Aby pstruzi přežili, musí efektivně šetřit energií a získat dostatek potravy, aniž by byli sami sežráni. 95 % z nich se to nepodaří v prvním roce života a přibližně polovina z nich pak každý další rok zahyne. Ti, kteří přežijí, jsou chytré ryby.
Ve vodě s teplotou, která je pro pstruhy příliš nízká nebo příliš horká, můžete zjistit, že se pstruzi krmí méně aktivně. V těchto podmínkách se možná vyplatí vzít si příklad z muškařů a sáhnout po jemných imitacích mušek, které lze na ospalé ryby chytat velmi pasivně a nejlépe je jemně pouštět přímo před ně.
Lov pstruhů v USA versus lov pstruhů v Británii a Česku
Lov pstruhů na nástrahy v USA je obrovský a většina investic do vývoje nástrah pochází od společností se sídlem v USA. Co to znamená? Znamená to, že většina diskusí a návrhů nástrah pro lov pstruhů je zaměřena na americké rybáře.
Začněme tím, že původním pstruhem v Tichomoří je pstruh duhový, který je obecně považován za snadněji ulovitelného než pstruh potoční. I když v USA loví pstruhy potoční, jejich ryby se živí jinými druhy než ty naše. Nebudou se chovat úplně stejně jako pstruzi potoční ve Velké Británii, a proto se budou nástrahy trochu lišit.
Rybářské scény v různých zemích mohou být docela izolované, ale můžeme si vzít tipy ze způsobu, jakým loví v USA, i když se styly mohou někdy lišit. Například P-Wee Trout Worm rig je docela šikovný způsob, jak se vyhnout záběrům na ocásky měkkých nástrah, které nevedou k zaseknutí.
Lze nahazovat mušky s přívlačovým prutem?
My, nástrahoví rybáři používající navijáky s pevnou cívkou a většinou potápivé nástrahy, musíme používat metody s větší jemností, pokud chceme úspěšně napodobit mušku na hladině. I když je to možné, je asi nejlepší sáhnout prostě po muškařském prutu, pokud chcete imitovat mušky. S přívlačovou výbavou na pstruhy můžeme velmi účinně napodobit malou poraněnou nástražní rybku na hladině, a pokud je vsuvka dostatečně malá, tak třeba i velkého, neobvykle šplouchavého brouka.
Vidět pstruhy, jak berou mušku z hladiny řeky nebo jezera, je běžný pohled. Je tu kroutící se sousto, jemně unášené proudem řeky, nebo sedící na zlatavé hladině vody v té poslední hodině denního světla. O chvíli později se ozve šplouchnutí a pak už jsou jen vlnky. Toto chování při krmení inspirovalo vývoj muškaření. S běžným přívlačovým prutem se mušky na hladině loví těžko, ale můžete to zkusit s děleným náhozem a plovoucí muškou.
Jakou velikost popperu na pstruhy?
Velké poppery (opravdu cokoli nad 2″) byly navrženy pro lov okounů nebo štik. Lov pstruhů s velmi malou povrchovou nástrahou je mimořádně zábavný, ale povrchové nástrahy o velikosti pod 2″ jsou v českých obchodech s rybářskými potřebami docela vzácné. Vyhněte se všemu, co je větší.
Co je to muškařský prut tenkara?
Nejatraktivnějším způsobem lovu pstruhů v malých potocích v Česku je použití prutu tenkara. Jedná se o prut, který se dodává bez navijáku a nahazuje se jako muškařský prut. Je neobyčejně lehký, takže i 5″ pstruzi, kterých máme v Česku spoustu, s ním svedou boj. Tato sestava umožňuje elegantně prezentovat velmi malé nástrahy.
Nejprodávanější navijáky
Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.
Jmenuji se David a jsem nadšený rybář původem z Anglie, který již osm let žije v České republice. Od doby, kdy jsem se sem přestěhoval, jsem se plně ponořil do místního rybářského prostředí a objevování tamních vodních lokalit.
Mým cílem je spojit svou lásku k rybaření s bohatou rybářskou tradicí České republiky. Zároveň si cením jedinečných rybářských technik, které zdejší krajina a vodní toky nabízí.