10 tipů pro letní lov kaprů
Pokud se chystáte na letní rybaření a chcete se zaměřit na lov kaprů, je důležité mít připravené několik tipů, které vám pomohou zvýšit vaše šance na úspěch. Následující 10 tipů vám umožní získat nejen větší úlovky, ale také si více užívat toto skvělé letní hobby:
- Zvolte vhodnou lokalitu – hledejte jezera nebo rybníky s dostatkem potravy a úkrytů pro kapry.
- Použijte kvalitní rybářské vybavení – správné náčiní zvýší vaše šance na chytání kaprů.
- Umístěte nástrahu na správné místo – kapři mají tendenci se zdržovat v blízkosti úkrytů, proto je třeba umístit nástrahu poblíž těchto míst.
- Vyberte vhodnou nástrahu – použijte nástrahy, které jsou oblíbené pro kapři, jako například boilies, pelety nebo kukuřici.
- Optimalizujte délku vlasců – délka vlasců je důležitá pro zuby kaprů, proto doporučujeme použít dostatečně dlouhé vlasec, které nebudou snadno přetrženy.
- Vyberte správný čas na lov – kapři jsou aktivní během teplejších hodin dne, obzvláště ráno a večer.
- Používejte krmítko nebo PVA obaly – tyto pomůcky vám umožní efektivně distribuovat krmivo na místo rybolovu.
- Udržujte klid a trpělivost – kapři jsou opatrní, proto je důležité zůstat potichu a čekat na jejich aktivitu.
- Sledujte počasí – některé povětrnostní podmínky mohou mít pozitivní vliv na aktivity kaprů, jako je například čerstvý vítr nebo pokles teploty.
- Zlepšujte své dovednosti – rybaření je o neustálém učení, takže nezapomeňte sledovat tipy od zkušených rybářů a experimentovat.
S postupujícím ročním obdobím, klesajícími a stoupajícími teplotami a změnou počasí se mění i lov kaprů a přístup, který byste měli zaujmout.
V průběhu roku by se vaše techniky lovu kaprů měly přizpůsobovat a měnit s ročními obdobími a počasím, což může docela ztížit sledování nejproduktivnějšího způsobu lovu v každém ročním období.
Již jsem se zabýval tipy pro zimu, kdy se lov ztěžuje, lovem kaprů ve větru, lovem kaprů na podzim a dokonce i lovem kaprů v dešti a dnes budu psát příspěvek o tipech pro letní lov kaprů.
V létě jsou kapři běžně aktivnější a krmí se intenzivněji než v zimních měsících (v závislosti na počasí) a existuje mnoho tipů, které můžete využít a výrazně tak zvýšit své úlovky.
Deset tipů pro letní lov kaprů, které budu rozebírat, je následujících;
- Přijeďte k jezeru brzy
- Pozor na tření
- Vyzkoušejte okraje
- Přineste na spod
- Odlov metodou krmítka s mikropeletami
- Hledejte ryby
- Krmte málo a často
- Zkuste stalking
- Neopomíjejte lov na plavanou
- Držte se dál od rybářského tlaku
1.0 Přijeďte k jezeru brzy
Pokud se chystáte na oblíbené místo denního rybolovu, snažte se tam dorazit před rozedněním, abyste mohli jezero prohlédnout ještě před příjezdem ostatních. Najděte si místo, odkud uvidíte co největší část jezera, a sledujte, jak začíná vycházet slunce.
Hledejte na jezeře místa, která vypadají kalněji než jiná, kde se kapři prohrabávají bahnem na dně a hledají potravu, místa s bublinami, kde se kapři krmí na dně, a dokonce i kapry, kteří prorážejí hladinu.
Jedním z důvodů, proč kapři vyskakují z vody, je čištění žaber, takže sledování tohoto jevu dává dobrou indicii, že se kapři na tomto místě krmili dole.
Tímto postupem získáte obrovskou výhodu oproti ostatním rybářům, protože budete mít možnost vybrat si kolíky a měli byste přesně vědět, kde se ryby v jezeře rády krmí.
2.0 Sledujte tření
Pokud v létě pravidelně lovíte na stejném místě, můžete výrazně zvýšit své šance na zlepšení několika sezení tím, že budete sledovat tření na daném jezeře.
Kapři se třou od dubna do srpna, pokud jsou k tomu vhodné podmínky. Během tření můžete v podstatě odepsat všechny rybářské relace, protože třeňové ryby zajímá pouze jedna věc, a tou rozhodně není krmení.
Pokud se vám podaří sledovat tření a sjet na sezení ve dnech po něm, ryby budou silně na krmení, aby doplnily energii spotřebovanou během tření.
Pokud lovíte bezprostředně po tření, nebojte se použít více návnady a vnadit do plavačky velkým množstvím sypkého krmení, abyste kapry dostali do plavačky.
3.0 Vyzkoušejte okraje
Během léta, kdy teploty stoupají, budete překvapeni, kolik velkých kaprů se chodí krmit na okraje. Je to ještě pravděpodobnější, pokud se na okrajích nachází vegetace, vedle které se kapři cítí bezpečně, když se chtějí krmit.
Pokud se vám nedaří chytat ryby na otevřené vodě, nezanedbávejte blízké okraje v blízkosti prvků.
Tyto teplejší okraje jsou také plné přirozených potravních návnad, které přivádějí kapry do blízkosti břehů na krmení.
Často se také stává, že když rybáři balí na celý den, všechny trvanlivé nástrahy, které jim zbyly, naházejí blízko kolíku, což může být často na okraji.
To může pomoci neustále přivádět ryby do blízkosti břehu, kde hledají tuto potravu.
Když se projdete po okrajích a nastražíte několik okrajových míst mimo většinu rybářského tlaku a na odlehlých místech, můžete zjistit, že se kapři přijdou krmit.
Nastražte asi 5 míst a pravidelně je kontrolujte, zda se na některém z nich nezačaly ryby krmit. Když ryby navštíví jedno z těchto míst, vezměte prut, nahoďte olovo s připevněným háčkem a sedněte si zpět k vodě, nechte na vlasci dostatek volnosti a čekejte na záběr.
4.0 Vytažení spodu
Když v létě vytáhnete spod, můžete skvěle přilákat ryby a donutit je k vydatnému krmení. Je však třeba postupovat opatrně.
Pokud se ryby nekrmí intenzivně a vy pokračujete ve vnadění spodem, kapři se mohou velmi rychle překrmit a odejít z vašeho koupaliště pryč od vaší nástrahy.
V teplých letních dnech se mnoho kaprů pohybuje v horních vrstvách vody, takže vnadění těžkými nástrahami, jako jsou boilies a pelety, nemusí být nejproduktivnější.
Podle spodding mračenou směsí spod přes zig rig nahoře ve vodě můžete přilákat kapry v několika horních vrstvách na váš háček zavěšený ve vodě.
Tím, že podsypete neuspořádanou směs, kapři nebudou mít ze směsi nic, čím by se mohli přímo krmit, kromě vaší nástrahy na háček, takže se zvýší vaše šance na úlovek.
5.0 Lov na method feeder s mikropeletami
Pokud nemáte štěstí při lovu v horních vrstvách vody, pak byste neměli ignorovat method feeder.
Tento způsob lovu je ideální pro přenášení koule nástrahy na dno jezera, přičemž vaše nástraha s háčkem je dokonale prezentována nahoře.
V letních měsících, kdy se kapři intenzivněji krmí, mohou být mikro pelety tím nejlepším způsobem, jak přivést ryby do plavačky.
6.0 Hledání ryb
Nemělo by vás překvapit, že pokud ryby nenajdete, nebudete je chytat. Bez ohledu na roční období vám pohyblivost a neomezování se na jednu plavanou může pomoci dostat se na více ryb.
Neustále byste měli na vodě hledat známky toho, že jsou ryby poblíž, a pokud je vidíte v jiném koupališti a ne ve svém, pak by měl být čas se zvednout a přesunout se.
Spousta rybářů se ve své vybrané plavačce příliš zpohodlní a zleniví, a když vidíte, že se ryby ukazují na jiném místě, přijdete o spoustu příležitostí.
Procházkou kolem jezera na začátku vašeho rybolovu byste měli být schopni lokalizovat spoustu míst, kde by měli být kapři.
Hledejte místa v blízkosti prvků, jako jsou lekníny, rákosí, vegetace nebo dokonce ostrůvky ve vodě, kde se kapři vyskytují.
Jakmile ryby najdete, chytání by mělo být mnohem rychlejší.
7.0 Krmte málo a často
I když se ryby budou krmit více než v zimě, stále musíte dávat pozor, abyste je nepřekrmovali. Je mnohem lepší krmit často a po malých dávkách než masivně na začátku lovu.
Pokud je vaše koupaliště přeplněné návnadou, může se snadno stát, že si vaší nástrahy na háček nikdo nevšimne, protože kapři všechnu volnou potravu pohltí.
Pokud na plavání umístíte malé kousky návnady, bude jich dost na to, aby ryby přilákaly, a je mnohem větší šance, že vaše nástraha na háček bude vylovena.
Důsledné vhazování návnady by také mělo kapry udržet na místě déle a čekat na další malou dávku krmení, která do oblasti spadne.
8.0 Zkuste stalking
Stalking může být skvělým způsobem, jak zpestřit svůj rybolov a vyzkoušet něco jiného, pokud v teplých letních dnech nic nechytáte.
Stalking spočívá v tom, že si vezmete lehký prut, někdy jen s kouskem chleba nebo háčkem, a pomalu chodíte po okrajích a hledáte ryby v teplé vodě kolem okrajů.
Hledejte vlnky kalné vody nebo dokonce samotné ryby a buďte připraveni zachovat klid a mrsknout nástrahou před proplouvající rybou.
Dbejte na to, abyste nespěchali a nespěchali, protože ryby se mohou velmi snadno splašit.
9.0 Nepodceňujte lov na plavanou
Lov na plavanou je další metodou, která vám v létě může skutečně pomoci k získání dalších ryb.
Když jsou ryby nahoře ve vodě a křižují se na slunci, může plavačkový prut s několika plovoucími peletami ryby rychle podebrat.
Tohle moc kaprařů znát nebude, ale vřele doporučuji se to naučit. V létě to funguje skvěle a poskytne vám to další taktiku, kterou můžete použít, když všechno ostatní selže.
10.0 Držte se dál od rybářského tlaku
Tento tip platí po celý rok, ale hlavně v létě, kdy se na lov kaprů vydává více lidí.
To je další situace, kdy byste měli chodit kolem a sledovat, kam ostatní rybáři nahazují pruty a návnady.
Pokud jsou ryby pod velkým tlakem, budou se záběrem velmi váhat. Pokud najdete odlehlé místo poblíž prvků, kde se ryby schovávají, můžete mnohem rychleji nasbírat záběry.
Nejprodávanější kaprové pruty
Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.
Jmenuji se David a jsem nadšený rybář původem z Anglie, který již osm let žije v České republice. Od doby, kdy jsem se sem přestěhoval, jsem se plně ponořil do místního rybářského prostředí a objevování tamních vodních lokalit.
Mým cílem je spojit svou lásku k rybaření s bohatou rybářskou tradicí České republiky. Zároveň si cením jedinečných rybářských technik, které zdejší krajina a vodní toky nabízí.