11 tipů pro zimní lov kaprů

Kapr je oblíbenou zimní rybou především mezi lovci kapraři. Pokud jste začátečník v této disciplíně, přinášíme vám 11 užitečných tipů, které vám pomohou při lově kaprů v chladných měsících:

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

Pokud se odvážíte vyrazit na kapry při nízkých teplotách v zimních měsících, pak byste mohli mít potenciálně krušné chvíle. Nejenže počasí není zrovna příjemné, ale bohužel se kapři přes zimní měsíce chytají poměrně často mnohem hůře.

S nástupem chladného počasí a poklesem teploty vody s blížící se zimou se kapři stávají letargičtějšími a je méně pravděpodobné, že se budou intenzivně krmit.

Protože kapři mají v zimě tendenci se méně pohybovat a lovit potravu, je nutné, abyste kapry našli a byli připraveni se přestěhovat, pokud kapři ve vašem místě nevykazují žádnou aktivitu.

Protože lov kaprů v zimních měsících může být extrémně náročný a mnohem těžší než letní a podzimní lov kaprů, rozhodl jsem se sepsat seznam 11 tipů pro zimní lov kaprů, které pomohou všem rybářům, kteří se odváží vyrazit do mrazivého počasí.

1. Buďte připraveni na stěhování

Jak jsem se již zmínil, kapři jsou v zimě mnohem letargičtější a nemají tendenci se potulovat po vodě a hledat dostatek potravy.

V létě se poměrně často stávalo, že jste nahodili, nahodili a kapři našli vaši volnou návnadu v plavárně a seskupili se a čekali na úlovek.

Bohužel v zimě tomu tak není a musíte se o pohyb postarat sami.

Skutečnost je taková, že kapři mohou být v zimě na mělčině, v hlubokých dírách, zalezlí u prvků nebo kdekoli mezi tím a vy prostě nemůžete zaručit, kde budou.

Pokud se v revíru, kde lovíte, vyskytuje zdravá populace kaprů a v místě, kde lovíte, jste zatím nezaznamenali ani záběr, pak je možná na čase sbalit výbavu a přesunout se jinam.

Pokud nejste připraveni sbalit se a často se stěhovat, dokud nenajdete ryby, pak zimní lov kaprů pravděpodobně není pro vás.

2. Dávejte si pozor na záběry vlasce

Protože budete pravidelně nahazovat a pohybovat se, abyste našli ryby, budete chtít vědět, kdy jste našli plavanou, ve které jsou aktivní ryby, a záběry vlasce jsou skvělým způsobem, jak to zjistit.

K záběru vlasce dochází, když se ryba dotkne vašeho vlasce ve vodě a pohne jím, což má za následek, že se vám zachvěje špička chvojí nebo signalizátor nástrahy vydá slabé pípnutí.

Pokud nechytáte okamžitě, ale tu a tam se objeví záběr na vlasec, je pravděpodobné, že se kapři ve vaší plavačce pomalu probírají vaším volným krmením.

Pokud narazíte na plavanou, kde vám kapři berou na vlasec, ale nemají žádné ryby, nevzdávejte to hned. Lovte v tomto bazénu zhruba hodinu, dokud záběry nepřestanou nebo dokud neulovíte rybu.

K záběrům na vlasec může dojít i kdekoli podél vlasce ve vodě, nejen u nástrahy s háčkem. Věnujte pozornost místu, kde váš vlasec vstupuje do vody, a nahazujte po celé této oblasti, abyste našli rybu, která se ve vodě dotýká vašeho vlasce.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

3. Ptejte se kolem

Promluvte si s ostatními rybáři na místě, se šéfem rybářského revíru a pokuste se zjistit, kde se kapři vyskytují, kdy se krmí a jak byli v poslední době chytáni.

To vás může zbavit mnoha dohadů a pomůže vám to velmi rychle poznat místo, kde lovíte, a doufat, že v zimních měsících ulovíte nějaké ryby.

Tímto způsobem můžete přesně zjistit, které kolíky jsou v chladnějších teplotách perspektivnější.

4. Vyzkoušejte severovýchodní roh

Několik rybářů stojí v zimních měsících u rybářských zádrhelů v severovýchodním rohu jezer. Na severní břeh dopadá nejvíce slunce a severovýchodní kout by se měl vyhnout většině mrazivých účinků studených větrů.

Pokud jsou v severovýchodním rohu nějaké záseky, pak to určitě stojí za pokus.

5. Ryby tam, kde bylo jídlo

Protože jsou kapři v zimě letargičtější a nemají tendenci cestovat a hledat potravu, obvykle se seskupují tam, kde vědí, že je stálý přísun potravy.

Pokud rybáři obvykle trvale vnadí na určitém místě, ryby to v zimě poznají a začnou se v této oblasti shlukovat a hledat volnou potravu.

Těchto míst můžete snadno využít a máte téměř jistotu, že kapři budou poblíž, což je polovina úspěchu.

Pokud bydlíte v blízkosti místa konání a máte volný čas, můžete si jej vytvořit sami pro blížící se rybářskou výpravu.

Pokud budete v malých množstvích krmit v koupališti každých několik dní, kapři mají tendenci toto místo často navštěvovat a hledat další potravu.

Tím si kapři vybudují důvěru v tuto oblast a výrazně se zvýší šance na jejich ulovení při dalším rybolovu.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

6. Sledujte počasí

Jako obvykle může mít počasí obrovský vliv na to, kde se kapři budou nacházet a zda se budou krmit, nebo ne. Kapři se bohužel zcela nepodřizují určitému způsobu chování v závislosti na počasí, ale můžeme si udělat alespoň malou představu o tom, co se obvykle děje.

Velký vliv na lov kaprů zejména v zimě má tlak vzduchu. Systémy vysokého tlaku vzduchu jsou spojeny s jasnou oblohou, sluncem, nízkými teplotami a mrazem v zimě, což nemusí být pro lov kaprů dobré.

Systém nízkého tlaku přináší oblačné, větrné a poměrně často vlhké podmínky, které jsou pro lov kaprů vhodnější. Tyto tlakové níže přinášejí mírnější počasí, které může vodu ohřát jen o jeden nebo dva stupně, pokud se udrží po celou dobu.

To může přinést nejlepší čas pro lov kaprů v zimě, protože voda je více okysličená a mírně teplejší, což může kapry více krmit.

7. Vyzkoušejte pop-upy

Jasné fluro pop-upy jsou pro zimní kapraře jako stvořené. Tyto vizuální barvy umožní vaší nástraze v zimě vyniknout a v případě čisté vody mohou přilákat kapry z okolních oblastí.

Podzimní listí, větvičky nebo odumírající plevel také v zimních měsících zaneřádí dno jezera, takže nástrahy na dně jsou často docela zbytečné.

Pop-upy také obecně poskytují rychlou odezvu, pokud dopadnou na kapry nebo do jejich blízkosti. Mají tendenci je brát téměř okamžitě, pokud se jim zalíbí, takže byste měli získat rychlé informace o tom, zda lovíte rybu s hladovými kapry, nebo ne.

Ani v zimě není větší vždy lepší a nejlepší je lovit na pop-upy o velikosti kolem 10 mm.

8. Pravidelně přebírejte

V zimě by vaše návnada opravdu neměla zůstat venku déle než půl hodiny až hodinu.

Pokud se během této doby nic nestane, můžete téměř zaručit, že se v oblasti žádní krmení kapři nenacházejí a vy jen ztrácíte čas.

Po uplynutí této doby naviňte pruty, znovu nastražte návnadu a nahoďte znovu na nové místo.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

9. Používání kapalin a dipů

Tekutiny a dipy skutečně pomáhají při stimulaci chuti a vůně a mohou výrazně pomoci přilákat ryby do blízkosti a prozkoumat vaši nástrahu na háčku. Když se kapři krmí pomalu, jsou tyto tekutiny a dipy nezbytné pro maximalizaci šancí, že kapr vaši nástrahu na háček zvedne.

Namáčejte nástrahu na háček po každém nahození nebo přidejte tekutinu do návnady na dně, abyste maximalizovali své šance.

10. Sledujte vodu

Věnujte velkou pozornost vodě, abyste našli ryby. Pokud se na hladině ukáže jen jedna ryba, pak je pravděpodobné, že je s ní na hladině mnohem více ryb.

Sedět v chladném a vlhkém počasí pod širým nebem a neustále sledovat vodu nemusí být zrovna nejpříjemnější, ale pokud můžete bivak umístit na místo, odkud je vidět na vodu, může to být ideální.

11. Zmenšete velikost nástrah

V zimních měsících bývají nejúspěšnější menší návnady a rozhodně není třeba používat masivní boilies nebo pop-upy, abyste riskovali překrmení.

Menší nástrahy umožňují volnější nabízení bez rizika překrmování a odradění kaprů od krmení.

To je vše, co byste měli potřebovat!

Ano, chytat kapry v zimě bude nesmírně obtížné. Stejně jako my nemáme rádi mrazivé a deštivé počasí, kapři v něm také často nefandí krmení.

Pokud jste ochotni odvážně čelit nepřízni počasí, pak vám těchto 11 tipů určitě pomůže a rozhodne o tom, zda na břehu bude pár ryb, nebo žádná.

Pokud hledáte další tipy, jak lovit ryby v různých povětrnostních podmínkách, podívejte se na tyto dva příspěvky;

Nezapomeňte se tedy řídit těmito 11 tipy pro zimní lov kaprů;

  • Buďte připraveni na pohyb
  • Dávejte si pozor na zákusy do vlasce
  • Ptejte se v okolí
  • Zkuste severovýchodní roh
  • Ryby tam, kde bylo jídlo
  • Sledujte počasí
  • Vyzkoušejte vyskakovací okna
  • Pravidelně přepracovávat
  • Používejte tekutiny a dipy
  • Pozor na vodu
  • Zmenšete velikost nástrah

Doufám, že vám tento příspěvek pomohl, a pokud máte nějaké dotazy, zanechte komentář níže a já se vám co nejdříve ozvu.

na ryby

11 tipů pro zimní lov kaprů

1. Vyberte vhodné místo

2. Použijte správný nástrahový přípravek

3. Využijte chladnou vodu

4. Sázka na zimní krmivo

5. Úprava rybářského vybavení pro zimu

6. Zvolte vhodnou rybařinu

7. Pravidelné krmení

8. Využijte správného rybářského náčiní

9. Zvolte vhodnou techniku

10. Buďte trpěliví

11. Respektujte přírodu a její pravidla

Nejprodávanější kaprové pruty

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – rybářské techniky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *