Čím se kapři živí? – Úplné vysvětlení

Kapři jsou sladkovodní ryby, kteří se živí různými druhy potravy. Jejich strava se skládá z rostlin a živočichů. Mezi jejich oblíbenou potravu patří vodní rostliny, řasy a plankton. Dále se živí různými druhy hmyzu, původními korýši a měkkýši.

Kapři jsou také známí pro svou schopnost sežrat různé organické zbytky, které se nacházejí na dně vodních nádrží. Patří sem například listy, tráva, larvy hmyzu nebo odumřelé rostliny. Tito ryby jsou tedy ekologicky důležité, protože pomáhají udržovat čistotu vodního prostředí.

Je velmi důležité, aby kapři měli vyváženou stravu, která obsahuje dostatek živin pro jejich růst a zdraví. Proto se často krmení kaprů provádí uměle, kdy se rybě podávají speciálně vyrobené granule nebo pelety, které obsahují potřebné živiny a vitamíny.

V roce se také pořádají tradiční rybářské závody, při kterých je kapr velmi populární rybou pro odchyt. Mnoho lidí se vydává na rybníky a řeky, aby si zde užili sportovního rybolovu a ulovili svého vlastního kapra.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

Kapři mají velmi rozmanitou stravu a získávají potravu z velmi široké škály potravin. Podívejme se blíže na to, čím se kapři živí ve volné přírodě, a také na některé oblíbené druhy návnad, které rybáři používají.

Kapři jsou specializované krmné stroje

Než se dostaneme k tomu, čím se kapři živí, je důležité pochopit, jak se kapři živí, když už si najdou potravu.

Kapři mají zuby uvnitř hrdla. Tyto zuby se nazývají hltanové zuby, vypadají podobně jako stoličky a pomáhají drtit potravu, jako jsou plži, semena a rostlinná hmota.

Vedle pomoci, kterou tyto zuby poskytují při přijímání široké škály potravy, mají kapři také dva přívěsky které vyčnívají z ústní dutiny a nazývají se brvy.

Tyto brvky jsou neuvěřitelně citlivé při detekci a pomáhají kaprům vycítit všechny rozpuštěné látky ve vodě a mohou rybám skutečně říci, zda má daný materiál nějakou výživnou hodnotu.

Tyto ostny pomáhají kaprům při jejich způsobu krmení u dna tím, že fungují jako rybí verze detektoru kovů při plavbě po hladině; tyto ostny odhalí jakoukoli skrytou potravu, když nad ní plavou.

Pokud jste si mysleli, že kapři jsou už tak vybaveni neuvěřitelnými smysly pro hledání potravy, je to ještě lepší. Kapři mají také chuťové pohárky na spodní straně hlavy, prsních a břišních ploutví, které směřují ke dnu jezera. Tyto „chuťové pohárky“ kaprům rovněž pomáhají při hledání potenciální potravy na dně.

V neposlední řadě mají staromódní oční bulvy, a všichni víme, jak fungují, ale jejich oči jsou jedním z méně významných nástrojů pro hledání potravy, zatímco jeho důležitost pro navigaci a zjišťování hrozeb, ostatní nástroje jsou mnohem vhodnější pro roli hledání potravy.

Studie ukázaly, že kapři jsou mnohem aktivnější za soumraku a v noci, ale aktivně se živí kdykoli během dne, když se naskytne příležitost. Pokud se vám však podaří najít kapry v těchto soumračných hodinách, čeká vás v mnoha případech pořádná akce.

Pokud máte zájem dozvědět se něco o lovu kaprů v noci, přečtěte si náš příspěvek na toto téma.

Jak se kapři krmí

Když kapr využije své neuvěřitelné nástroje k hledání potravy, jako jsou ostny, bláznivé chuťové pohárky ploutví, a najde v bahně svačinu, je další krok poměrně jednoduchý.

Pokud kapr v bahně vyčenichá například hlemýždě, jednoduše pomocí své vakuové tlamy nasaje detrit „a snad i hlemýždě“ do své tlamy.

Při krmení na dně kapři při získávání své svačiny nasávají velké množství anorganických látek, jako je bahno, špína a další nečistoty. Při tom kapr používá v tlamě speciální hrudky, které zadržují velké předměty potravy, zatímco nežádoucí nečistoty vyplivuje ven.

Pro menší nečistoty, jako je špína a jiné jemné částice, které kapři nechtějí konzumovat, používají metodu křížové filtrace, tato metoda umožňuje lehčím částicím potravy zůstat v jejich tlamě, zatímco nežádoucí nečistoty filtrují přes jejich operkulární štěrbiny.

Kapři mají další nástroj, který je v podstatě chuťovým orgánem na střeše úst, který zase zachycuje potravu mezi střechou a dnem úst. Vše, co není svačinou a je zachyceno tímto potravním orgánem, je jednoduše odfiltrováno zpět žábrami jako bahno nebo vyplivnuto, pokud je příliš velké na to, aby se odfiltrovalo.

Větší potravu, jako je například vaše boilie, musíte chytit, kapr ji nasaje, podrží v čelistech a pumpuje kolem ní vodu, aby se očistil od nečistot a zbytků, tento proces trvá jen pár sekund.

Jakmile předmět ochutnají a zjistí, že je to žádoucí svačinka, přesunou jej zpět k přední části tlamy, aby tento proces čištění zopakovali. Odtud se dostáváme do krku, kde jej změkčují ony zuby, o kterých jsme se zmínili dříve, což je také velmi rychlý proces, který trvá jen několik sekund, než se potrava rozmělní.

Kapři mají ve skutečnosti docela dobrou paměť, a pokud ta výživná pochoutka, kterou detekují, je něco, co už někdy viděli, „jako boilie připevněné na háčku“, mohou ji ignorovat díky tomu, že si pamatují, co se stalo, když naposledy zkoušeli jíst tuto obzvláště ochucenou pochoutku.

Pokud se chcete dozvědět více o mechanismu krmení kaprů, přečtěte si celý tento příspěvek o tom, jak přesně se kapři krmí, a podívejte se na video níže, kde uvidíte, jak se kapři krmí pod vodou.

Kolik kapři sežerou?

Odhady množství potravy, které kapr denně zkonzumuje, vycházejí z hmotnosti těla jednotlivých ryb.

Kapr potřebuje denně sníst asi 2 % své tělesné hmotnosti, ale pokud narazí na vydatný zdroj potravy, myslím, že můžeme s jistotou říci, že si ji dopřeje, asi jako vy v bufetu, kde je vše k snědku.

Některé zdroje uvádějí, že kapr potřebuje sníst asi 12 gramů bílkovin na každý kilogram tělesné hmotnosti.

Je důležité si uvědomit, že kapr stejně jako všechny ryby jsou studenokrevní živočichové. To znamená, že teplota jejich krve se mění v závislosti na teplotě prostředí.

To znamená, že v teplých měsících vody má kapr superrychlý metabolismus a přijímá častěji potravu, zatímco v chladných zimních měsících se pohybuje méně a přijímá méně potravy s mnohem pomalejším metabolismem.

Co tedy kapři jedí?

Kapři se živí velmi oportunisticky a jsou všežraví.

Kapři se živí vším možným, od rybích jiker, mrtvých tlejících ryb, plžů a malých korýšů, jako jsou sladkovodní krevety, malí raci, různí obojživelníci a další.

Živí se také různým vodním hmyzem, například larvami majky, larvami kadeřavek, různými nymfami jiného hmyzu nebo jakýmkoli hmyzem, který se náhodou ocitne v nesprávný čas na nesprávném místě, když se nad ním kapr náhodou krmí. Další zdroje potravy, jako jsou červi, rostliny a řasy, jsou pro kapra také běžnou potravou.

To, že je kapr oportunistickým krmivem, které se může živit tak širokou škálou potravy, znamená, že se může rozrůstat v různých biotopech se zdroji potravy, které se mohou drasticky lišit od ostatních, a je jedním z důvodů, proč se v jiných částech světa rozšířil jako invazní druh.

V zimních měsících je potravy málo, protože mnoho zdrojů potravy, jako jsou jikry a líhnutí brouků, se zmenšuje nebo zcela mizí. To je jeden z důvodů, proč všechny ryby v zimě přecházejí do stavu úspory energie, vydávají co nejméně energie, pohybují se a krmí se jen velmi zřídka.

Ačkoli ne všechny zdroje potravy v těchto chladných zimních měsících mizí, hmyz v nymfální formě je v zimních měsících stále přítomen, stejně jako různí výše zmínění korýši, ačkoli raci se v extrémních mrazech zahrabou pod linii mrazu, většinou v zimních měsících raději vyhledávají hlubší teplejší a vodní plochy, zde také končí mnoho kaprů a poskytují kaprům v zimních měsících zdroj potravy.

Kapři se v zimních měsících mohou živit také zbytky rostlinné hmoty a dalšími organickými látkami, jako jsou uhynulé a rozkládající se ryby nebo živočišná hmota na dně jezera, pokud je rozklad dostatečně daleko, aby se kapři mohli živit malými kousky této hmoty.

V zimních měsících jsou na stole také měkkýši, kteří v zimních měsících jen tak nezmizí a kapři je mohou vyhrabávat těsně pod hladinou, když vycítí jejich přítomnost.

Specifičtí živočichové, kterými se kapři živí

I když jsem se zmínil, že kapři se živí vodním hmyzem a živočichy, jako jsou korýši, sladkovodní krevety, raci, obojživelníci a další živočichové, podívejme se, na jaké druhy těchto živočichů mohou kapři narazit a čím se živí.

Drobných živočichů žijících ve vodě je mnohem více, než si dokážete představit, a možná vás ani nenapadlo je hledat.

Ti poskytují kaprům a dalším sladkovodním rybám dostatek potravy, a to zejména v létě, kdy mohou být vody plné larev nakladených do vody létajícím hmyzem, který žije na okrajích vodních ploch.

Níže uvádím seznam některých z těchto živočichů, kterými se kapři určitě živí. Tyto druhy se mohou v celé Evropě i mimo ni mírně lišit, ale představu o množství přirozených zdrojů potravy, které kapři ve vodním sloupci mají (v létě ještě více), získáte.

  1. Krvaví červi
  2. Larvy pakomárů rodu Chironomid
  3. Daphnia
  4. Sladkovodní krevety
  5. Gammarus (škeble)
  6. Larvy májovek
  7. Mušle
  8. Nymfy
  9. Fantomové larvy pakomárů
  10. Hlemýždi
  11. Sowbugs
  12. Vodní blechy
  13. Vodní vši

Kromě živočichů, kteří se nacházejí ve vodě, kapři také sbírají mouchy nebo mrtvý hmyz z hladiny, pokud mají příležitost.

Kde se kapři živí?

Kapři se nejčastěji krmí na dně vodní nádrže. Kapři tráví velkou část dne prohledáváním bahna a bahna, kde hledají brouky, plže, červy, korýše a rybí jikry.

Pravděpodobně jste byli svědky toho, jak se krmí i na hladině, protože to čas od času dělají také. Obvykle nasávají drobné pochutiny, jako jsou larvy komárů a mušek, plovoucí hmyz nebo zbytky rostlin.

Ani střední hladina vodní nádrže není vyloučena. Kapři se zavěšují do středu vodního sloupce, aby se živili potravou, jako jsou vodní blechy, larvy hmyzu, a pokud to zvládnou, tak i malými nástražními rybkami.

Líhnutí brouků je pro kapry skvělým obdobím, kdy se mohou zdržovat zavěšeni ve vodním sloupci, protože miliony brouků stoupají k hladině, aby zde zahájili svůj dospělý život, „pokud je kapr nesežere“.

Nástrahy pro lov kaprů

Nyní k rybaření. Kapraři používají k lovu kaprů nejrůznější návnady, což odráží oportunistickou povahu ryb při krmení.

Pokud hledáte více informací, věnoval jsem se úplnému seznamu nejlepších umělých nástrah pro lov kaprů, ale níže najdete základní informace.

Boilies

Co žerou kapři - hrst boilies

Boilies je ve světě lovu kaprů velmi oblíbené a má to svůj důvod, je totiž velmi univerzální.

Boilies jsou jednou z nejpoužívanějších nástrah a v obchodech s rybářskými potřebami i na internetu najdete jejich velký výběr s různými příchutěmi barvami a velikostmi.

O tom, pro jaké boilie se rozhodnete, rozhoduje mnoho faktorů, z nichž některé jsou velikost lovených ryb, čistota vody, roční období a rybářský tlak na vodě, kde lovíte.

Boilie se skvěle hodí jako nástraha na háček, protože se ve vodě nerozpadá a na vlasové nástraze vydrží i několik hodin.

Boilies je plné složek, které kapry lákají, jako jsou rybí moučky, které skvěle fungují na jaře v létě a na podzim, kdy se kapři hojně krmí, a aminokyselin, které prokazatelně stimulují kapry ke krmení, takže není divu, že je mají rádi.

Boilies si můžete vyrobit sami z nejrůznějších chutných kapřích ingrediencí. Některé z těchto ingrediencí mohou zahrnovat,

  • Sója
  • Cizrnová mouka
  • Čirok
  • Krevní moučka
  • Mléčná syrovátka
  • Vejce
  • Aminokyseliny
  • Lněný olej
  • Barviva pro přitažlivost

Toto je malá ukázka téměř nekonečného množství věcí, které můžete použít v domácím receptu.

Pelety

Co žerou kapři - Pelety na vlasové ploše

Pelety jsou podobné boilies, i když mnohem menší než typické boilie.

Pelety mohou být v příchutích, které jsou stejně expanzivní jako boilies, ale jsou oblíbené pro vnadění oblasti se spody, spombami nebo se používají v PVA sáčcích či běžně jako návnady na háčky.

Hlavní rozdíl mezi peletami a boilies je ve způsobu, jakým se ve vodě rozpadají.

Boilies můžete nechat dlouho na háčku jako nástrahu, aniž by změklo a nevyhnutelně spadlo z háčku.

Pelety naproti tomu poměrně rychle absorbují vodu, což může mít za následek, že vám spadnou z háčku, takže jsou pro lov ryb zcela nepoužitelné.

Přesto v určitých situacích fungují skvěle a v případě nástrah se více než vyplatí, protože jejich vysoký obsah oleje skvěle láká hladové ryby.

Ve svůj den mohou také velmi dobře fungovat jako nástraha na háček, jen si dejte pozor na to, jak dlouho je necháte ve vodě bez výměny pelet.

Většina pelet se dodává v „masových“ příchutích, na které v letních měsících přísahá mnoho rybářů.

Je známo, že mnoho dalších ryb bere pelety různých velikostí, takže pokud se snažíte zaměřit čistě na kapry a držet se dál od „obtížných“ ryb, možná bude lepší použít boilies jako nástrahu na háček.

Nástraha na dno

Mletá návnada je rozemletá návnada. Je velmi jemná a má podobnou konzistenci jako hrubá hlína a skládá se z materiálů, jako je rozemletá kukuřice, skutečné ryby a dokonce i krtčí bobky.

Mletou návnadu lze srolovat do kuliček a vystřelovat prakem, nahazovat krmítkem nebo používat v PVA sáčcích. Stejně jako u pelet a boilies je i u mleté návnady široký výběr příchutí.

Jediným problémem při používání mleté návnady je, že občas může přilákat na háček nepříjemné ryby, jako jsou líni a cejni, a ne tlouště, kterého jste hledali.

Tygří ořechy

Někteří rybáři přísahají na tygří ořechy jako na jednu z nejodolnějších nástrah na kapry.

Tygří ořechy nejsou technicky vzato ořechy, jsou to hlízy, podobně jako sladké brambory, známé také jako „zemní mandle“.

Mnoho rybářů tyto ořechy vaří a fermentuje. Tím se stanou slizkými, protože vylučují cukry a kapři jim prostě neodolají.

Uvědomuje se však, že tygří ořechy ve velkém množství jsou ve skutečnosti pro zdraví kapra velmi škodlivé a při vnadění je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nepřehánějte to s vnaděním tygřími ořechy a pokud vnadíte na plavanou, používejte velmi malé množství, přičemž na víkendový rybolov se doporučuje půl kila tygřích ořechů.

Kukuřice

Co jedí kapři - kukuřice na rybářském háčku

Tento kapr není třeba představovat. Kukuřice je základní kapří návnadou, která se používá už odjakživa.

Kapři kukuřici milují a v dnešní moderní době si můžete koupit i falešnou měkkou plastovou kukuřici a kukuřici s příchutí, kterou můžete použít jako nástrahu na háček.

Sladká kukuřice je nejen dobrá na vizuální přilákání kaprů, ale cukr a sůl přidané do konzervované kukuřice jsou vynikajícím lákadlem pro kapry.

Kukuřice je také přirozeně plná aminokyselin, které jsou, jak bylo prokázáno různými studiemi, pro kapry velmi atraktivní a skutečně stimulují krmení.

Pokud se rozhodnete pro konzervovanou kukuřici, ujistěte se, že jste zvolili odrůdu s plným obsahem cukru a soli, protože v dnešní době je jen málo těch, které tyto přísady neobsahují.

Živá návnada

Kapři samozřejmě chytají na živou nástrahu, žížaly nebo noční plži, jak se jim říká ve Spojených státech, budou vždy na jídelníčku kaprů, spolu s dalšími živými nástrahami, jako jsou červi, kteří jsou u některých rybářů nesmírně oblíbení, zejména v zimě.

Červi fungují dobře nejen jako vlasová nástraha na háček, ale jsou také skvělí pro vnadění pomocí PVA sáčků, ve směsích spod nebo dokonce jen tak nahozením do vody.

Na larvách je skvělé to, že se kroutí a organicky rozprostírají po dně, což může kapry udržet chvíli v nástraze a hledat v bahně každého červa.

Čím déle se ryby zdrží v plavárně, tím větší je šance, že je ulovíte.

Pro některé rybáře je snazší dosáhnout živé nástrahy než pro jiné, ale je poměrně jednoduché najít živou nástrahu, jako jsou červi, na vlastní pěst. Vezměte lopatu a začněte kopat na zahradě, „jen se předtím nezapomeňte zeptat své drahé polovičky“.

Můžete si také založit „žížalí farmu“, a pokud máte hromadu kompostu, už ji máte, která bude plná jak housenek, tak žížal.

Stejně jako červi jsou i žížaly přirozeným zdrojem potravy ve vodě, a to nejen pro kapry, ale téměř pro všechny ostatní druhy.

To z nich dělá skvělou volbu, pokud se rozhodnete cílit na jakoukoli rybu, a ne konkrétně na kapra.

To je vše!

Jak vidíte, kapři rozhodně nejsou vybíraví, ale občas si vybírají, co se rozhodnou sníst. A jak je také patrné z úvodu tohoto článku, kapři mají k dispozici neuvěřitelně důmyslné nástroje, které jim umožňují vycítit a najít potravu.

To je důležité vědět jako rybáři a pomůže nám to určit nejlepší metody, které použijeme na návnadu při honbě za nimi, když lovíme podsaditá jezerní prasátka.

na ryby

Čím se kapři živí? – Úplné vysvětlení

Doplňková potrava kaprů

V některých případech, zejména při chovu kaprů v rybnících, se k jejich přirozené stravě přidává i doplňková potrava. Tato potrava může být ve formě obilovin, kukuřice, nebo speciálních granulí určených přímo pro kapry. Doplňková potrava se používá především pro urychlení růstu a lepší kondici ryb.

Nejprodávanější kaprové pruty

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – rybářské techniky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *