Jak dlouho přežije kapr mimo vodu?

Jestliže se zajímáte o to, jak dlouho kapr může přežít mimo vodu, jste na správném místě! Kapři jsou při správných podmínkách schopni přežít i několik hodin mimo vodu.

Přesto je důležité si uvědomit, že kapři jsou ryby, které potřebují vodu k dýchání a přežití. Pokud jsou vystaveni dlouhodobě suchému prostředí, jejich přežití je velmi ohroženo. V takovém případě je třeba co nejdříve vrátit kapra zpět do vody, aby se vyhnul udušení.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

Tuto otázku si možná položilo mnoho rybářů, zejména těch začínajících. Jednoznačná odpověď neexistuje a do hry může vstupovat mnoho věcí, které ovlivňují, jak dlouho může kapr přežít mimo vodu. Přesto je důležité, abyste omezili dobu, kterou ryba, kterou hodláte vypustit, stráví mimo vodu, a abyste podnikli patřičné kroky k zajištění bezpečného vypuštění.

Kapr a kyslík

Kapři jsou velmi odolné ryby a studie to podrobně prokázaly. Výzkumníci zjistili, že kapr může být dlouhodobě v prostředí s kriticky nízkou hladinou kyslíku. V závislosti na množství dostupného kyslíku mohou ve vodním prostředí s nízkou hladinou kyslíku přežívat několik dní nebo dokonce měsíců.

Vědci zjistili, že kapr může změnit strukturu svých žaber, aby se vyhnul tomu, že se stane anoxické. Jeho krev má také vysokou afinitu ke kyslíku, vyšší než u jiných obratlovců.

Dokonce dokáže produkovat chemické látky typu trankvilizéru a vyrábět alkoholy, které mu pomáhají přežít při nedostatku kyslíku. Doba, po kterou může kapr v těchto podmínkách přežít, však závisí na více faktorech, přičemž rozhodující složkou je teplota vody.

Slyšel jsem, že Holanďané chytali kapry, balili je do mokrých nebo vlhkých dek a před konzumací je drželi několik dní ve sklepě, ale to, že kapři mohou v takovém stavu žít několik dní, neznamená, že bychom je měli vystavovat něčemu jinému než co nejkratšímu času mimo vodu, aby jim bylo dobře.

Kritická péče o kapry

Jako kapraři bychom se upřímně řečeno neměli vůbec zabývat otázkou, jak dlouho kapr vydrží mimo vodu, ale spíše se zaměřit na to, aby byl každý kapr mimo vodu co nejkratší dobu.

I když mohou přežít v prostředí s nízkým obsahem kyslíku, jejich vyjmutí z vody způsobí více než jen utlumení příjmu kyslíku.

Ryby mají slizové povlaky, které je v případě poranění chrání před škodlivými látkami, jako jsou bakterie a infekce. Když kapra vyjmete z vody, můžete odstranit část tohoto ochranného povlaku, čímž se stane náchylným k infekcím a škodlivým bakteriím. Proto je tak důležité, abyste měli při manipulaci s rybou mokré ruce a používali při manipulaci s ní správné nástroje.

Kapři jsou také náchylní k poškození žaber, pokud jsou příliš dlouho mimo vodu, protože žábry vysychají nebo se na ně dostávají nečistoty, jako je například špína, proto je velmi důležité omezit dobu pobytu mimo vodu.

Chladné počasí může být pro kapry také velmi škodlivé, zejména pokud jsou teploty hluboko pod bodem mrazu. Vytažení ryby z vody v těchto podmínkách může způsobit, že voda na žábrách a očích zmrzne a zkrystalizuje, a to rybě způsobí vážné poškození, pokud se v této situaci ocitne i na zdánlivě krátkou dobu.

Správné nástroje pro manipulaci s kapry

Abyste mohli s kapry zacházet co nejlépe, budete chtít mít pro tuto práci správné nástroje. V moderním kaprařství je na trhu mnoho nástrojů, které napomáhají procesu úspěšného vyproštění.

Podložky

Odháčkovací podložky jsou pro kapraře velmi cenným nástrojem pro uvolnění. Když je ryba ulovena a vyložena na břeh, jednoduše ji položíte na podložku, abyste ji odháčkovali s co nejmenším poškozením.

Před použitím podložky ji však nezapomeňte navlhčit, jinak riskujete možné poškození ryby odstraněním jejího ochranného slizového povlaku.

Velké vykládací sítě

Pro bezpečný odchyt a vypuštění kaprů jsou zásadní také podběráky. Bez podběráku musíte kapra vytáhnout na břeh, čímž riskujete možné tělesné poškození ryby a bezpochyby i odstranění slizového pláště.

S podběrákem můžete rybu nabrat a rychle přenést na vlhkou odháčkovací podložku.

Při přenášení ryby z vody na podložku v síťce dbejte na to, abyste nechali naviják otevřený a zajistili tak volný vlasec a abyste vlasec nenapínali, protože by mohlo dojít k vytažení háčku a poškození kapří tlamy.

Kleště a peany

Při vyjímání háčku z kapří tlamy jsou kleště a pinzeta nezbytnou součástí výbavy. Tyto nástroje umožňují rychlé vyjmutí háčku s minimálním poškozením a není na škodu mít s sebou kleště s dlouhými čelistmi a kleště na háčky, které jsou zaseknuté hlouběji v kapří tlamě.

Pokud má kapr háček neuvěřitelně hluboko a nedosažitelný žádným nástrojem a pokud to nelze provést bezpečným způsobem bez vážného poškození ryby, je nejlepší možností přeříznout vlasec co nejblíže háčku, háček sice zůstane v rybě, ale časem zrezne nebo zkoroduje a půjde ven, to je nejlepší šance na přežití ryby.

Ve Spojených státech je tato praxe mezi rybáři, zejména rybáři lovícími okouny, běžná. Pokud se okounovi po rychlém sežrání nástrahy zasekne háček v žaludku, rybáři buď odříznou dřík háčku, nebo vlasec a pustí ho, protože vyjmutí by mohlo způsobit vážné poškození a potenciálně i smrt ryby v důsledku ztráty krve.

Fotoaparáty a stativ

Ačkoli se to nemusí zdát jako nástroj pro uvolnění, je přesto důležitý. Mít nastavený fotoaparát a stativ, který je připraven po stisknutí tlačítka pořídit snímek, výrazně pomáhá omezit dobu, kterou kapr stráví mimo vodu.

Jakmile je ryba na podložce a háček vyjmut, stačí zapnout fotoaparát a stisknout tlačítko s časovačem, zvednout rybu, vyfotit ji a hurá zpět do vody!

Vypouštění kaprů

Když vypouštíte kapra, musíte si být jisti, že se to podaří. To samozřejmě neznamená, že rybu jednoduše hodíte do vody a tím to hasne.

Rybu kolébejte nebo podepřete pod břichem, přidržujte ji za ocas a nechte ji odpočívat ve vodě tak dlouho, jak potřebuje.

Ryba vám dá najevo, že je připravena vrátit se domů, a pokusí se odkopnout a vy ucítíte, jak se její ocas napíná. To znamená, že byste měli uvolnit sevření a nechat rybu jednoduše vyplavat z vašich rukou.

To je vše!

Pokud lze věřit pověstem, že ve správných podmínkách by i mokrá deka a vlhký sklep mohly udržet kapra naživu překvapivě dlouho, a z výzkumů víme, že kapr dokáže žít v prostředí, kde by jiné ryby prostě žít nemohly.

To neznamená, že by rybáři kapraři měli být laxní, pokud jde o dobu, kterou kapr stráví mimo vodu, a stále bychom se měli snažit používat správné techniky chytání a pouštění, abychom mu zajistili co nejlepší šance na přežití.

na ryby

Jak dlouho přežije kapr mimo vodu?

Zjistěte to zde

Kapr je sladkovodní ryba, která je přizpůsobena životu ve vodě. Přestože je schopen přežít určitý čas mimo vodu, není to pro něj ideální prostředí a mělo by se tomuto stavu předejít co nejdříve.

Kapr je schopen přežít mimo vodu zhruba 15-20 minut, v závislosti na teplotě okolí a vlhkosti. Pokud je však kapr zbaven přístupu k vodě déle než hodinu, začíná se jeho stav zhoršovat a může nastat nevratné poškození jeho buněk.

Pokud chcete zachránit vyloveného kapra, měli byste ho co nejdříve vrátit zpět do vody. Pokud jste v dálce od vodní plochy, můžete kapra dát do vhodného nádoby s vodou a zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu. Také je důležité, aby byl kapr při manipulaci šetrně zacházen, abyste mu nezpůsobili další stres.

V případě, že kapr přežil delší dobu mimo vodu, může být narušeno jeho zdraví a budete muset přijmout opatření, která zajistí jeho rychlou regeneraci. Je důležité konzultovat s odborníkem, který vám poradí, jak postupovat.

Pokud chcete zachovat zdraví a pohodu kaprů, je nejlepší je lovit s ohledem na jejich přežití. Používejte kvalitní rybářské náčiní a dodržujte zásady etického rybaření, které zajistí, že kapři budou mít minimální stres a budou moci pokračovat ve svém přirozeném chování ve vodě.

Nejprodávanější kaprové pruty

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – rybářské techniky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *