Lov kaprů ve větru – chytíte více?
Chyťte více kaprů a zažijte jedinečný zážitek při lovu kaprů ve větru! Tato speciální technika lovu je oblíbená mezi rybáři a nabízí možnost získat hojný úlovek.
Výhoda lovu kaprů ve větru spočívá v tom, že vítr tvoří provokující pohyb vodní hladiny, který přitahuje kapry. Kapři jsou známí svou přirozenou zvědavostí a vábením větru vytvoříte ideální podmínky, abyste je nalákali k vašemu nástrahovému zařízení.
Stačí jen si vybrat vhodnou lokalitu s dostatečným proudem větru a použít správnou techniku, abyste zvýšili svou šanci na úspěšný úlovek. Doporučuje se použít nástrahy, jako jsou boilies, pelety nebo tekutá nástraha. Klíčové je také nastavení správného háčku a vhodné koncovky.
Zbystřete své smysly, sledujte vodní hladinu, a až pocítíte tah na prutu, postupujte podle osvědčených technik a potěšte se z úlovku. Chytání kaprů ve větru je skvělá zábava a může vám přinést nezapomenutelné chvíle strávené na břehu rybníka nebo jezera.
Všichni kapraři by měli vědět, že počasí může mít den ode dne obrovský vliv na míru úlovků. Ať už se jedná o tlakovou výši v zimě nebo o tlakovou níži v létě, výsledky se dramaticky liší.
Již jsem se podíval na to, jak ovlivňuje lov kaprů v dešti vaše šance na úlovek, ale má lov kaprů ve větru vliv na to, jak ryby reagují pod vodní hladinou.
Než začneme, počasí má častěji vliv na to, kde se kapři v jezeře nacházejí, zda se krmí a zda jsou v pohybu, ale někdy tomu tak prostě vždy není.
Každopádně je lepší mít přibližnou představu o tom, co se děje, než žádnou, takže pokračujme.
V tomto příspěvku se budu věnovat konkrétně lovu kaprů ve větrném počasí, abychom si o něm popovídali;
- Jak vítr ovlivňuje vodní podmínky
- Kde budou kapři, když fouká vítr
- Krmí se kapři ve větru?
Jak vítr ovlivňuje stav vody
Při jakýchkoli povětrnostních podmínkách je to vlastně to, jak tyto podmínky ovlivňují vodu, pokud jde o obsah kyslíku ve vodě, průzračnost, teplotu a dokonce i spodní proud, které určují, jak by se měl kapr zhruba chovat.
Než se tedy podíváme na to, jak tyto podmínky ovlivňují chování kaprů, zaměříme se výhradně na to, jak vítr ovlivňuje vodní podmínky.
Silný vítr pomáhá okysličovat vodu kapr tak může lépe dýchat. Při silném větru se na vodě vytvářejí malé vlnky, které promíchávají hladinu a vystavují více vody vzduchu. Z toho vyplývá, že se při setkání vodní hladiny se vzduchem ve vodě rozptýlí více vzduchu.
Silné větry také vytvářejí vodní proudy směrem ke břehu, ke kterému vítr fouká. Tyto proudy tlačí částice potravy, vodní hmyz a malé dravce směrem ke břehu, ke kterému vítr fouká.
Vítr také tlačí přírodní zdroje potravy ve vodě a směrem k tomuto břehu, což může mít obrovský vliv na to, kde kapři hledají potravu.
Vítr může mít také vliv na teplotu vody. Chladný vítr může vodu mírně ochlazovat a teplejší vítr naopak. To bude mít vliv na to, kde se kapři ve vodě zdržují.
Opravdu silný vítr může také způsobit velké rozrušení vody, které může zvednout a rozptýlit velké množství bahna, které může zakalit vodu a poskytnout kaprům úkryt.
Kde budou kapři za větrného počasí?
První výzvou při lovu kaprů je nejprve skutečně najít ryby. To by vás nemělo překvapit.
Pokud si projdeme výše uvedené body o tom, jak vítr ovlivňuje vodní podmínky, můžeme si začít dávat do souvislosti, kde by se kapři měli nacházet.
Jak již bylo zmíněno dříve, silný vítr pomáhá okysličovat vodu. To nepomáhá ani tak přesně určit, kde se kapři budou nacházet, ale znamená to, že kapři by měli být aktivnější a lovit potravu.
To je rozhodně nutné, pokud plánujete ulovit několik ryb. Pokud je hladina kyslíku nízká a kapři jsou letargičtí, šance na jejich ulovení se extrémně snižují.
Protože silný vítr přináší spoustu potravy ke břehu, ke kterému fouká, mohou se zde kapři seskupit a čekat na všechnu tuto snadno nasbíranou potravu.
Také když opravdu silný vítr vytvoří u těchto břehů zakalenou vodu, kapři se budou cítit ještě pohodlněji při krmení, což může výrazně zvýšit vaše šance na úlovek.
To, jak vítr mění teplotu vody, závisí na ročním období, a to ovlivní, kde by se kapři měli nacházet.
V zimě může teplý vítr vodu velmi mírně ohřát, což kapři obvykle následují. V létě mohou kapři během delšího období opravdu horkého počasí následovat chladnější vítr, při kterém se voda mírně ochladí.
Ne vždy je to tak
Bohužel tomu tak není vždy a nelze se na to zcela spolehnout. Některá jezera budou těmto pokynům odpovídat více než jiná.
Pokud je na malém jezeře hodně ostrůvků, stromů a dalších prvků, může to výrazně rozbít vítr a zabránit spodním proudům, aby odnášely přirozenou potravu ke vzdáleným břehům, takže kapři budou mít menší tendenci následovat vítr.
Na těchto jezerech, která jsou již hodně krytá, se kapři také nebudou muset přesouvat do oblastí zakalené vody způsobené větrem, protože se již mohou cítit v bezpečí.
Každé jezero, které již má hodně vegetace, může být také méně ovlivněno větrem. Tato vegetace dodává do vody velké množství kyslíku a také pomáhá poskytovat přirozený zdroj potravy.
To může znamenat, že kapři nebudou tak silně reagovat na zvýšenou hladinu kyslíku způsobenou větrem, protože ta již byla vysoká.
Krmí se kapři ve větru?
Na tuto otázku je těžší odpovědět, než by se mohlo zdát.
Ano, kapři se určitě budou krmit ve větru, pokud jsou ostatní podmínky správné. Vítr může pomoci změnit vodní podmínky, které mohou kapry tlačit ke krmení, ale jak je vidět z výše uvedeného čtení, ne vždy se jedná o kapry.
Bude také záležet na tom, zda je vítr přítomen při letních nebo zimních rybářských seancích, zda je vítr v systému vysokého nebo nízkého tlaku a také jaká byla teplota.
Z tohoto důvodu je složitější dát jednoduchou odpověď, zda kapr bude krmit, když fouká, nebo ne.
Pointa je však ANO, kapři se krmí, když fouká, ale ne pořád.
To je vše!
Určitě už chápete, že lov kaprů ve větru může zvýšit vaše šance na úlovek a také vám může pomoci určit, kde se na jezeře mohou nacházet ryby, když je silný vítr.
Bohužel to však neplatí vždy a nelze to dodržovat extrémně striktně.
Pokud se těmito pravidly řídíte a při větrném počasí nemáte žádný záběr, je možná na čase vyzkoušet jinou oblast jezera a smířit se s tím, že ryby v daný den nespolupracují.
Pokud chcete zjistit, jak ovlivňují lov kaprů jiné typy počasí, přečtěte si tento příspěvek, kde najdete všechny potřebné informace.
FAQs o lovu kaprů ve větru
1. Je možné chytit více kaprů ve větru než v klidném počasí?
Ano, chytání kaprů ve větrném počasí může být výhodné. Vítr vytváří pohyb vodní hladiny, což může přilákat kapry k vašemu nástrahovému místu. Navíc, větrné počasí maskuje zvuky a pachy, které by jinak mohly kapry vyplašit.
2. Jaký typ nástrah je nejlépe použít při lovu kaprů ve větru?
Ve větrných podmínkách je doporučeno používat nástrahy s výraznou chuťovou nebo aromatickou látkou, které mohou přilákat kapry i přes větší vzdálenost. Například nástrahy s příchutí čokolády, ananasu nebo česneku jsou často úspěšné.
3. Je potřeba měnit techniku lovu ve větru oproti klidným podmínkám?
Ano, ve větrném počasí je vhodné změnit svou techniku lovu. Doporučuje se používat těžší nástrahové návrší, které bude odolnější proti pohybům větru. Také je vhodné zvolit jiný způsob prezentace nástrahy, například pomocí metody „plovoucího“ nástrahového návrší.
Nejprodávanější kaprové pruty
Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.
Jmenuji se David a jsem nadšený rybář původem z Anglie, který již osm let žije v České republice. Od doby, kdy jsem se sem přestěhoval, jsem se plně ponořil do místního rybářského prostředí a objevování tamních vodních lokalit.
Mým cílem je spojit svou lásku k rybaření s bohatou rybářskou tradicí České republiky. Zároveň si cením jedinečných rybářských technik, které zdejší krajina a vodní toky nabízí.