Přívlač je oblíbenou technikou rybolovu, která vyžaduje specifické vybavení, aby bylo dosaženo úspěchu. Správné vybavení je klíčové pro zvýšení vašich šancí na úspěch a maximální radost z rybolovu.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

rybaření

Lov pstruhů duhových je velmi oblíbenou činností v celé zemi. Pstruh duhový se běžně vyskytuje jak v akvakulturách pro potravinářské účely, tak v pstruhových líhních pro zarybňovací programy. Přinejmenším jste pravděpodobně viděli pstruha duhového na jídelním lístku nebo v obchodě s potravinami. Tito pstruzi však vůbec nevypadají jako pstruzi duhoví. Jako dítě jsem byl kvůli tomu dost zklamaný. Sladkovodní duháci se skutečně vyznačují růžovým nebo načervenalým pruhem, který se táhne od hlavy k ocasu podél středu jeho boků (viz titulní fotografie). Tento článek se zaměřuje na sladkovodní duháky, nikoli na duháky mořské, kterým říkáme oceloví.

Kde lovit pstruhy duhové

Pstruh duhový se vyskytuje v řekách a potocích a také v zarybněných jezerech a rybnících. Prvním krokem k lovu pstruha duhového nebo jakéhokoli jiného druhu je vyhledání konkrétních vodních ploch, ve kterých žije. Přejděte na webové stránky rybářství vašeho státu a vyhledejte je. Zde najdete počet možností lovu pstruha duhového ve vašem okolí a také plán zarybňování pstruhy. Dalším skvělým zdrojem informací je naše mapa míst pro rybaření & Boat Map. Pstruh duhový je vysoce regulovaný druh a nebude pro vás problém najít podrobnosti o předpisech. Zjistěte, jakou licenci a povolení potřebujete, jaké náčiní je povoleno a zda se na oblast, kde plánujete lovit, vztahují nějaké zvláštní předpisy. Některé oblasti mají předpisy, které jsou pro ně jedinečné.

Prut, naviják a šňůra na pstruhy duhové

Pstruzi duhoví si velmi dobře uvědomují své okolí. Pokud plánujete lovit pstruhy duhové v menších potocích a řekách, doporučujeme použít monofilní vlasec o hmotnosti 6 liber. Větším duhákům se spíše daří v živinami osvěžených jezerech. Ve větších vodních plochách, jako jsou rybníky a jezera, přejděte na 8lb test. Specializovaní pstruhaři mají obvykle specializované pruty a navijáky, nicméně pro lov pstruhů ve všech vodních nádržích je ideální jednoduchý multispektrální prut a naviják. Umožní vám zaměřit se na malé a velké pstruhy duhové i na ostatní pstruhové druhy. Obecně platí, že chcete naviják velikosti 35 (3500) se středně těžkým až středně lehkým rybářským prutem.

Jak chytat pstruhy duhové

Pstruzi duhoví jsou agresivní a živí se velkým množstvím různých druhů potravy. Patří sem všechny malé ryby (mrtvé nebo živé), vodní hmyz a suchozemský hmyz, jako jsou mravenci, brouci, kobylky, červi, larvy a cvrčci. Součástí jejich jídelníčku jsou také korýši, jako jsou sladkovodní krevety a raci, pokud jsou k dispozici. Ve většině situací je nejlepší volbou pro lov pstruha duhového živá nástraha. Obvykle se používají červi, protože jsou snadno dostupní a obvykle legální pro pstruhy v celých USA. Pokud se nacházíte na Středozápadě, je často povoleno lovit na minnows a pijavice. Všechny tři možnosti budou při lovu pstruha duhového dobře fungovat. Pokud nemáte poblíž obchod s rybářskými potřebami, je snadnou volbou vykopávání žížal. Pokud se vám do kopání nechce, podívejte se na naše přátele z webu Speedy Worm objednat návnadu přes noc.

Návnady na pstruhy duhové

Přestože živá návnada poskytuje nejlepší šance na ulovení pstruha, nástrahy na pstruhy jsou stále vynikající volbou. Některé z nejlepších nástrah na pstruhy najdete ve výbavě každého pstruhaře. Jednoduše, pokud je dokážete udělat živé a atraktivní, upoutáte pozornost pstruhů.

Lžíce

Lžíce skvěle napodobují nástražní rybky. Stříbrné lžíce jsou nejlepší pro čistou vodu, protože odrážejí světlo. Dobře fungují v potocích při nahazování a řezání přes pohybující se vodu. V jezerech a rybnících je použijte pro dlouhé náhozy a trolling v celém vodním sloupci. Udržujte jednoduchost a zůstaňte u stříbrné vrhací lžíce o hmotnosti kolem 3/16 oz. Jedná se o klasický styl lžíce a základ pro lov pstruhů duhových.

Jigy

Jigy a gruby jsou pravděpodobně nejlepší rybářské nástrahy všech dob. Navíjejte je rychle, pomalu, odrážejte je ode dna nebo je nechte přirozeně unášet. Jigy jsou velmi univerzální a účinné každý den u vody. Klasickou sestavou je 1/16oz jigová hlava s 2in bílým kudrnatým ocasem. Udržujte jej v pohybu a tu a tam jím mírně škubněte, aby připomínal červa nebo hmyz. Pokud lovíte v pomalé nebo stojaté vodě, použijte bílý nebo chartreuzový marabu jig. Marabu se třepotá jen při nepatrném pohybu. Pstruh tomuto třepotavému pohybu jen těžko odolá. Tyto nástrahy fungují skvěle zejména pod splávkem, když se pstruzi duhoví krmí u hladiny.

Spiningy

Obratlíky jsou vynikající nástrahy pro hledání pstruhů. Chcete-li je efektivně používat, nahazujte a navíjejte je dostatečně rychle, aby se lopatky roztočily. Jsou to vaše volba, když chcete pokrýt velké množství vody. Obratlíky se vyrábějí v mnoha barvách, stylech a velikostech. Držte se přívlačových rotaček o hmotnosti 1/8 oz až 1/4 oz. Skvěle fungují barvy stříbrné, zlaté, modré, růžové, oranžové a červené. Velmi dobře fungují také vzory pstruha duhového a okouna. Na otevřenou vodu volte kovové rotačky s korálky nebo vibrátorem, které agresivním pstruhům duhovým dodají větší pozornost. Tyto rotačky jsou skvělé pro dlouhé náhozy a trolling. V hlubokých oblastech je nechte před nahozením potopit, aby pokryly hluboké části vodního sloupce. V mělkých vodách používejte péřové rotačky. Ty skvěle fungují v potocích a v horní části vodního sloupce jezer.

Woblery

Používejte woblery k imitaci nástražních ryb, korýšů a velkého hmyzu. V okolí skalnatých oblastí používejte imitace korýšů a nástražních ryb. Nechte je při navíjení narážet na kameny s krátkými pauzami, aby nástraha visela. Očekávejte, že duhové ryby budou při pauze zasahovat. Velký suchozemský hmyz, jako jsou kobylky a brouci, lovte poblíž břehu nebo na břehu a začněte s pomalým navíjením. S každým dalším nahozením navíjejte rychleji.

Nástrahy na pstruhy duhové

Plovoucí návazce

Plovoucí soupravy jsou nejlepší pro hluboké vody. Sestavte ji podle níže uvedeného obrázku s použitím 3-5 stop dlouhého návazce, obratlíku #7, 1/4 oz vaječného splávku a plovoucí pstruhové nástrahy. Dobré barvy pro plovoucí pstruhovou nástrahu jsou oranžová, zelená, chartreuse nebo bílá. Tuto sestavu používejte na kapkovité vody v jezerech a hluboké díry v potocích. Nahoďte a nechte nástrahu usadit a počkejte alespoň 10 minut, než ji nahodíte a zkontrolujete.

Dělená střela

Jedná se o klasickou sestavu na pstruhy duhové. Tuto sestavu zvolte, když jsou luky poddajné. Použijte háček #8 baitholder s děleným brokem 1-3 stopy nad ním a to je vše. Nahoďte a nechte ho klesnout ke dnu. Počkejte minutu a pomalu navíjejte, pak ho nechte ještě minutu sedět. Tento postup trpělivě opakujte, abyste pokryli velké množství vody. Pokud potřebujete přidat hodně děleného broku, abyste dosáhli dna, přejděte na plavačkovou sestavu se splávkem. Nahazování velkého množství dělených broků může výrazně oslabit váš vlasec.

Splávek s živou nástrahou

Plovoucí návazce umožňují cílit na konkrétní hloubky. Skládá se ze splávku, skluzové vazby, děleného broku a návnady. V případě hluboké vody postupně upravujte plovák pomocí skluzové vazby, abyste mohli lovit níže ve sloupci, pokud nedostanete záběr. V rychle tekoucí vodě se plovák pohybuje rychleji než nástraha. Zvětšete délku mezi plovákem a děleným návazcem, aby se nástraha mohla účinně potopit do požadované hloubky.

Rybolov v jezerech a rybnících

Hledání duháků na volné vodě

Pstruzi duhoví dávají přednost vodním podmínkám před strukturou. Pstruhům se daří v teplotách vody mezi 40-60 stupni a podle toho se přizpůsobují v průběhu dne a sezóny. Můžete je najít u hladiny, u dna nebo kdekoli mezi tím, v závislosti na vodních podmínkách. Vaším cílem je lovit v různých hloubkách vodního sloupce a zjistit, jak hluboko se nacházejí. Pstruzi jsou nejaktivnější v ranních a večerních hodinách, takže podle toho plánujte. V těchto hodinách je hledejte při vynořování a očekávejte, že se během poledne přesunou hlouběji.

Vodní podmínky

Oxidace a ochrana jsou dalšími prioritami. Jakákoli oblast, kde je přítok vody, je skvělou cílovou oblastí. Po vydatných deštích zařaďte tyto oblasti s přítokem vody na první místo na seznamu. Zaměřte se na jakýkoli typ struktury v blízkosti, která nabízí místo pro ochranu, jako je velká skála, ostrov, sráz, padlé dřevo atd.

Nahazování nástrah na rybnících a jezerech

Duháči jsou nejagresivnější ráno a večer. Nahazujte a navíjejte kovové rotačky nebo vrhací lžíce 1-3 stopy dolů, abyste pokryli spoustu vody a zaměřili se na agresivní pstruhy za úsvitu a za soumraku. Chcete dostat svou nástrahu před co největší počet pstruhů, než se v poledne zpomalí. Pstruzi v poledne pronásledují nástražní rybky v hlubších vodách, zejména když se nelíhnou brouci. V této době přejděte na woblery nebo jigy, abyste napodobili nástražní rybky a korýše. Nahazujte a navíjejte s řadou záškubů a pauz, abyste je skutečně nalákali. Pokud s woblerem nebo jigem nemůžete nahazovat dostatečně daleko, abyste dosáhli cíle, zůstaňte u vrhací lžíce.

Nástrahy s živou nástrahou pro lov poláků v jezerech

Nástrahy s živou nástrahou jsou obecně nejúčinnější při lovu pstruhů v jezerech, rybnících a nádržích. Pokud s lovem teprve začínáte, používejte návazce s návnadou. Nejběžnější metodou je použití plovoucí těstovité nástrahy na dně. Nahoďte na vzdálenost 20-30yds a nechte nástrahu dopadnout na dno. Poté navíjejte volno a vnímejte záběry. Zajistěte prut do držáku nebo na vidličku a čekejte na záběr. Chcete-li lovit výše ve vodním sloupci, přejděte na splávek a červa. Nechte plovák unášet větrem a experimentujte s různými hloubkami. Háček nastražte, až bude splávek zcela ponořený.

Rybaření na potocích a řekách

Hledání duháků v potocích a řekách

Zaměřte se na hluboké vody v potocích a řekách. Obvykle je to uprostřed, ale v některých úsecích je to u břehu. Zaměřte se na různé části vodního sloupce, počínaje vysokým až nízkým, konče na dně. Vodní podmínky jsou stále prioritou číslo jedna, ale struktura a krytí jsou v tekoucích vodách důležitější než v jezerech. Vyhledávejte úkryty, které rozbíjejí proud, jako jsou kameny, balvany, dřevo, ostrůvky, převislá vegetace, kořeny stromů, mostní pilíře atd. Lovte kolem těchto překážek, abyste našli pstruhy duhové, kteří je využívají jako štít proti proudu. Stejná strategie platí i při lovu jiných druhů, jako je pstruh potoční a pstruh skvrnitý.

Čistota vody

Po silném dešti, kdy je voda znečištěná, vyhledejte čistou vodu. K tomu obvykle dojde při vtoku do jiných odtoků nebo vodních zdrojů. Kromě toho vyhledejte jakoukoli novou půdu, která byla zatopena. Skvělým místem k vyzkoušení jsou ponořené ostrovy. Pstruzi vylezou z úkrytů, aby se nakrmili všemi červy a brouky, kteří na tomto dně žili.

Nahazování správných návnad v pohyblivé vodě

V ranních a večerních hodinách začněte s péřovou rotačkou pro lov u hladiny. Nahazujte šikmo proti proudu a okamžitě začněte navíjet, aby se lopatky roztočily. Touto metodou pokryjete velké množství vody, dokud jsou pstruzi nejaktivnější. V opačném případě použijte wobler připomínající nástražní rybku. Nahazujte ho šikmo proti proudu a navíjejte krátkými agresivními záškuby a pauzami. Tato metoda skvěle funguje pro vzrušení líných pstruhů duhových. Další metodou je nahodit kolmo a nechat se přirozeně unášet bez navíjení. Nechte wobler zachytit proud a proplout cílovou oblastí. Vobler by měl vypadat, jako by „poklidně“ plaval.

Použití živé nástrahy při lovu říčních luňáků

Stejně jako v jezerech je návnada obecně nejúčinnější při lovu pstruhů. Velkým rozdílem v řece je proud. Začněte s použitím živé nástrahy na plavanou. Upravte plovák tak, aby vaše skluzová vazba unášela návnadu uprostřed vodního sloupce. Nahoďte proti proudu a nechte ji unášet cílovou oblastí, poté postup opakujte. Když lovíte na dně vodního sloupce, upravte skluzový splávek tak, aby se vaše nástraha jen stěží dotýkala dna. To umožňuje lepší unášení, při kterém se nástraha neustále nezasekává o dno. Ve vodě hlubší než 5 stop použijte k lovu u dna dělenou sestavu. Použijte dělený návazec, který umožňuje nástraze klesat a kutálet se s proudem. Špičku prutu držte nahoře a zvedněte ji, když ucítíte dno. Tím zabráníte zaseknutí a udržíte nástrahu v přirozeném pohybu.

Tipy pro lov pstruhů duhových

Stealth

Pstruzi si velmi dobře uvědomují své okolí. Vidí vás na vzdálenost 15 a vnímají jakékoli vibrace nebo hluk, který vydáváte. Klíčem je ticho a pomalý pohyb. Předpokládejte, že tam, kde jste, je pstruh, a podle toho se chovejte.

Nahoďte proti proudu

V proudu nahazujte proti proudu. Pro malé ryby a brouky je nepřirozené pohybovat se proti proudu, jednoduše proto, že v mnoha oblastech nemohou. Existuje neobvyklý výskyt agresivního pstruha, který se o to nestará, ale opět je to přinejlepším neobvyklé. Pstruh duhový vyčkává v očekávání potravy, která se přirozeně pohybuje po proudu.

Studená voda

Pstruzi jsou studenovodní ryby, které se v teplé vodě potýkají s problémy. Teploměr je v některých případech skvělým nástrojem. Teplota vody mezi 40-60F je pro pstruhy optimální. Teploty mimo toto rozmezí mohou pstruhy stresovat a začnou se potýkat s problémy. Pokud teplota vody není optimální, doporučujeme pstruhy nelovit, abyste je nestresovali.

Vysoká až nízká

Krmení pstruhů při pohledu vzhůru. Nejprve se zaměřte na horní část vodního sloupce a teprve poté lovte hlouběji.

Manipulace se pstruhem duhovým

Se pstruhy zacházejte opatrně. Tyto ryby jsou náchylnější ke zranění než většina ostatních. Pokud plánujete pstruhy vypustit, doporučujeme použít pogumovanou síťku pro rychlé a snadné vypuštění. Snažte se se pstruhy manipulovat mokrýma holýma rukama, nikoliv v rukavicích. Nechytejte je za ret, protože hrozí, že jim zlomíte čelist. U velkých pstruhů uchopte jednou rukou pstruha kolem ocasu, zatímco druhou rukou podepřete zbytek jeho těla, a to vodorovně. V proudu se postavte ke pstruhovi čelem na . proudu k oživení a uvolnění. Pokud si plánujete ulovené ryby ponechat, nejprve se podívejte do předpisů o pstruzích duhových, kde jsou uvedeny limity velikosti a lovné míry. Poté se naučte, jak rybu vyčistit od začátku až do konce.

 

na ryby

Časté otázky – Příručka pro začátečníky o spiningovém nářadí

Jak začít s používáním spiningového nářadí?

Pro začátečníky je doporučeno nejprve se seznámit s zásadami ovládání tohoto nářadí. Můžete si přečíst příručku nebo si najít odpovídající video tutorial online. Důležité je také vybrat správnou sílu pružnosti a zvolit si funkční vyvážení.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – rybářské techniky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *