Co jedí sumci?

Sumci jsou vydatní dravci žijící v řekách a jezerech. Jsou známí svojí schopností konzumovat různé druhy potravy. Běžnou součástí jejich stravy jsou menší ryby, korýši, měkkýši, ale také různé vodní hmyzí larvy. Sumci jsou také známí tím, že mají rádi páchnoucí návnady, jako jsou vnitřnosti nebo rybí odpadky. To je jedním z důvodů, proč jsou široce využíváni rybáři při lově. Jejich výživa se může lišit v závislosti na místních podmínkách a dostupnosti potravy. V každém případě však jsou sumci neúprosnými predátory a mají velký hlad.

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

sumec

Za padesát let lovu sumců a psaní o lovu sumců jsem se často setkával s otázkou „Co žere sumec?“. Stručná odpověď zní: cokoli, co se jim vejde do úst, včetně vodního hmyzu, raků, minoh, slunéček, raků, okounů, salamandrů, žab, myší, a dokonce i malých kachen a vodní vegetace. Dlouhá odpověď je toto všechno a ještě více, plus to, co potřebujete vědět o stravovacích návycích sumců, abyste byli úspěšnějšími rybáři.

Dvě klíčové věci, které je třeba si zapamatovat, pokud jde o lov sumců, jsou zaprvé, že přizpůsobení se líhni není jen pro pstruhy a pstruhaře, a zadruhé, nesmíte se bát vystoupit z řady, pokud jde o to, co dáváte na háček nebo nacvakáváte na obratlík. Koneckonců i mýdlo ze slonoviny a kousky párku namočené v jahodovém želé jsou účinnými nástrahami na sumce. S ohledem na to vám přinášíme dlouhou odpověď nejen na otázku: „Co žerou sumci?“, ale také na otázku: „Jaké jsou nejlepší nástrahy na sumce, abyste jich ulovili více?“.

Co žere sumec velký?

fotografie sumce hnědého

Býčí hlavy jsou malí zástupci čeledi sumcovitých, obvykle měří 9 až 14 palců a váží do jednoho kilogramu. Býčí hlavy jsou všežravé ryby, které se živí většinou v noci, kdy je také většina lidí loví. Existují tři poddruhy – černý, hnědý a žlutý – a všechny se živí víceméně stejně, včetně následujících věcí.

  • vodní hmyz, jako jsou hellgramiti, nymfy vážek, majky a nymfy jepic.
  • Raci
  • Pijavice
  • Červi
  • Měkkýši a korýši
  • Mloci
  • Vodní vegetace, včetně řas a kachních plevelů

Nejlepší návnady a nástrahy na býčí hlavu

Přestože je strava býčka velmi pestrá, stačí znát jen jednu nástrahu, abyste jich ulovili spoustu; červený červ nebo kousek nočního raka lovený na dně s lehkým nebo dokonce ultralehkým náčiním nemá konkurenci. Vonné nástrahy z měkkých plastů, jako např. Berkley GULP Pinched ‚Crawlers nebo larvy mohou fungovat, ale jednoduchost a účinnost namáčení červa se nedá překonat – což je velká část toho, proč je lov býčích hlav dokonalý pro to, abyste dostali děti k vodě.

Co žere sumec velký?

Sumec velký je nejběžnější a nejrozšířenější sumec v zemi. Mohou dorůst až do váhy 50 liber a více, ale průměrný sumec kanálový váží mnohem méně než 10 liber a cokoli nad tuto hranici je na většině lovišť považováno za dobré. Sumec kanadský je oportunistický všežravec s pozoruhodnými čichovými a chuťovými smysly. Někdy se jim říká „plovoucí jazyk“, protože tito sumci mají chuťové pohárky rozmístěné po celém těle (což je fakt, který mi trochu závidí). Tyto chuťové pohárky jsou soustředěny zejména ve fouscích, které v kombinaci s čichem umožňují sumcům kanálovým najít ve dne i v noci a v čistých i kalných vodách nejrůznější druhy potravy, včetně následujících.

  • Raci
  • Mníky, stínky a mladé lovné ryby, včetně slunky, raka a okouna žlutého.
  • Měkkýši, včetně škeblí a mušlí
  • Salamandry, žáby a mladí vodní hadi
  • Hlodavci, včetně myší, hrabošů a norníků, a další drobní savci.
  • Mláďata kachen
  • Vodní a suchozemský hmyz a larvy, včetně červů katalpy.
  • Vegetace, včetně zralých bobulí, jako jsou moruše
  • Odumřelý a rozkládající se materiál

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

Nejlepší návnady a nástrahy na sumce velkého

Vysoce hodnoceni jsou noční ráčci a raci, stejně jako rozřezané stínky, kuřecí játra, kousky hot dogů nebo neprodejné „vyřazené“ krevety. Nástrahy lze lovit na dně nebo v jeho blízkosti, případně při vysoké vodě pod nástrahou na okraji potočních kanálů nebo mezi zaplavenou vegetací. Kočky kanadské mohou být někdy agresivní a dobře reagují na umělé nástrahy, jako jsou twistertail grubs, wrankbaits nebo pomalu válcované inline rotačky.

Co žere sumec modrý?

Sumec modrý, který je považován spíše za trofejní lovnou rybu než předchozí druh, je někdy zaměňován se sumcem velkým. Modrý sumec však nikdy nemá černé skvrny jako sumec obecný a jeho řitní ploutev je rovná, nikoliv zaoblená. Modráci o hmotnosti 10 až 40 kilogramů jsou poměrně běžní a není výjimkou, že jejich hmotnost přesahuje 100 kilogramů. Spolu se sumcem velkým patří modráci v mnoha vodách ke špičce potravního řetězce. Zde je krátký seznam jejich oblíbené potravy:

  • Vodní hmyz a bezobratlí (pro mladé modrásky)
  • Korýši, jako jsou raci a krabi.
  • Měkkýši, jako jsou škeble a slávky.
  • Žáby, hadi, salamandry
  • Treska tmavá, mník jednovousý, okoun modravý a okoun malý

Nejlepší nástrahy a návnady na modré ryby

Čerstvé stínky, ať už celé, nebo rozřezané, jsou nejlepší nástrahou na modré ryby. Přidejte trochu stínadel, česneku nebo anýzu. Smelly Jelly, nebo svou návnadu postříkejte přípravkem BANG aerosolová vůně, a hra je zahájena. Nezapomeňte, že všechny kočky mají ostrý nos, takže používání přírodních vůní při současném zachování nepříjemných pachů – paliva, opalovacího krému nebo repelentů proti hmyzu – může mít velký význam. Co se týče umělých nástrah, když se ryby cítí divoké, fungují imitace stínů nebo čtyř až šestipalcový karas na jigu s olověnou hlavou.

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

Co žere sumec velký?

Sumec ploskozubý má skvrnité olivově hnědé zbarvení a nemá hluboce rozvětvenou ocasní ploutev jako sumec velký nebo sumec modrý. Hlava této ryby je nezaměnitelná, stejně jako vyčnívající spodní čelist, která výrazně přesahuje horní čelist. Ploštěnky jsou vrcholoví predátoři, kteří dávají přednost živé potravě před mrtvou. Vyskytují se především v pomalejším proudu větších řek nebo potoků a obvykle se vážou na nějaký typ úkrytu, jako jsou kmeny, hromady křoví nebo skalní hřbety. Typické jsou deseti- až čtyřicetikilové ryby, i když některé ploštěnky mohou přesáhnout i stokilovou hranici. Jejich strava je méně pestrá než u ostatních koček a zahrnuje především následující druhy:

  • Velké i malé ryby. Ploskolebci se nerozlišují, dokonce jedí i svůj vlastní druh.
  • Raci, krabi a měkkýši

Nejlepší návnady a nástrahy na ploštěnky

Je otázkou, která z nástrah na ploštěnky je lepší – živá zelená slunečnice nebo malý sumeček. U břehových/tužkových prutů často vítězí ultraodolný býček. Řezaná nástraha, jako je stínka, může být účinná, ale na většině míst (kde je to legální, zkontrolujte si předpisy) je lepší chytat na slunečnici, modráska, cucáka nebo býčka. Pokud chcete zkusit něco jiného na plotice, mám pro vás dvě slova: velké zlaté rybky. (Opět si nejprve zkontrolujte předpisy.)

 

na ryby

Časté otázky

1. Co jedí sumci?

Sumci jsou dravci a mají širokou stravu. Jejich typickou potravou jsou menší ryby, jako například okouni, candáti nebo lín, ale konzumují i jiné vodní organismy. Mezi jejich oblíbené potraviny patří i korýši, žížaly, hmyz, obojživelníci a dokonce i volně žijící ptáci.

2. Jaká je nejlepší návnada pro lov sumců?

Sumci jsou známí pro svou chuť na vábničky. Mezi oblíbené návnady pro lov sumců patří živé ryby, jako jsou plotice, cejni nebo piškurky. Dalším účinným návnadou je rybí maso, sardinky nebo dokonce kusy kuřecího masa. Výběr správné návnady závisí také na místních podmínkách a preferencích jednotlivých sumců.

3. Kde se nejčastěji vyskytují sumci?

Sumci jsou sladkovodní ryby, které se vyskytují ve většině vodních toků a jezer. Oblíbenými oblastmi pro jejich lovení jsou zatopené pískovny, přehradní nádrže a hlubší jezera s dostatečným množstvím potravy. Můžete je nalézt také v klidnějších tocích řek se zakrytou vegetací nebo v blízkosti konkrétních úkrytů, jako jsou například potopené stromy nebo podvodní překážky.

 

Nejprodávanější kaprové pruty

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – sumcařina

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *