Ultimátní seznam tipů pro lov sumců

Sumci jsou populárními rybami mezi rybáři díky své velikosti a bojové povaze. Chcete-li mít úspěšný lov sumců, je dobré mít několik osvědčených tipů na paměti. Níže uvádíme několik důležitých rad, které vám mohou pomoci při lovu tohoto dravce.

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

sumec

Hledáte tipy pro lov sumců? Jste na správném místě!

Neustále dostávám od lidí dotazy týkající se lovu sumců a hledají tipy na lov sumců, takže jsem dal dohromady tento dokonalého průvodce rychlých a praktických tipů, které vám pomohou chytit více sumců.

„Máte nějaké tipy na lov sumce?“

Obvykle na tuto otázku odpovídám otázkou a odpovědí, Jistě, ale jaký druh sumce?“

Každý jednotlivý druh sumce je v mnoha ohledech velmi odlišný, takže bez základních informací není možné nabídnout informace a vědět, že to, co dodáváte, má hodnotu.

Po chvíli přemýšlení jsem se rozhodl dát dohromady tuto stránku..

Všechny jsou krátké, stručné a výstižné (a velmi praktické) a týkají se všeho od mýtů a nedorozumění, návnad, náčiní a vybavení, technik lovu sumců a toho, jak, kdy a kde lovit sumce.

1. Mýty o lovu sumců a tipy na druhy sumců

„Bořiči mýtů“ o lovu sumců, kteří se zabývají častými nedorozuměními, povídačkami, folklórem a zvyky některých druhů a dalšími informacemi o druzích sumců. Tyto tipy na lov sumců pomáhají při řešení druhových specifik, běžných mýtů, nedorozumění a babských povídaček.

Sumec „velikosti Volkswagen brouka“: U přehrady na jezeře (zde vložte název jezera nebo řeky) je sumec velký jako kráva. Můj (zde vložte jméno příbuzných) kamarád byl potápěč. Když ho uviděl, vylezl z vody a už do ní nikdy nevlezl. Ani nevíte, kolikrát jsem tuhle historku za ta léta slyšel, a týkala se všech jezer a řek v Česku.

Sumci jsou „obyvatelé dna“: Nejsou to vyloženě „obyvatelé dna“. Jistě, tráví čas na dně, ale jsou to složité ryby, které se živí v celém vodním sloupci, včetně horní části nebo hladiny vody, dna a všeho mezi tím. Pokud se soustředíte pouze na dno, uteče vám spousta ryb!

Lov sumců je lepší v noci? Musíte přece lovit v noci, ne? Špatně! Sumci nejsou noční ryby a lov v noci není nutný. Přes den můžete chytit stejně mnoho ryb jako v noci. Ve skutečnosti mnoho zdatných rybářů dává přednost lovu ve dne před lovem v noci.

Potřebujete smradlavé nástrahy?: Musíte přece použít nějakou smradlavou nástrahu, ne? Zase špatně! Neživí se jen smradlavými věcmi a nehledají si jídlo v okolí. Všechny druhy sumců jsou velmi zdatní dravci, kteří se živí různými druhy potravy. Sumci milují starou dobrou smradlavou návnadu, ale rozhodně to není nutné.

Štípou sumci? Neštípou. Jejich vousky neštípou a ploutve také ne. Menší ryby však mají velmi ostré ploutve, které při neopatrném zacházení proniknou kůží. Pokud ploutve propíchnou kůži, způsobí pálení, ale není to „žihadlo“.

Pokud vás sumec „poraní“: Pokud si poraníte kůži nebo vás propíchne ploutev, existuje jednoduchý způsob, jak tomu zabránit. Otočte rybu na záda a krátce jí potřete ránu na břiše. Sliz z ryby zastaví pálení a vy téměř okamžitě neucítíte žádnou bolest!

Sumec velký: Poskytují vynikající příležitost pro rybáře a patří k těm, které se nejsnáze naučíte důsledně chytat. Pokud chcete rychlou akci a spoustu ryb, jsou sumci vynikající volbou. Pro mnohé jsou atraktivní také proto, že nevyžadují žádné specializované vybavení.

Samec a samice sumce: Samci mají obvykle větší hlavu a menší tělo, což je výraznější v období tření. Hlava a hřbet samců jsou často mnohem svalnatější.

Nabité smysly: Často jsou vnímány jako „obyvatelé dna“, protože jsou to neokoukané ryby, které se potulují kolem a živí se zbytky a odpadky ze dna. V některých situacích to může být pravda, ale ve skutečnosti jsou to velmi sofistikované ryby s vyspělými čichovými, chuťovými a zvukovými smysly. Jsou schopny vnímat zvuky, vibrace a pachy mnohem lépe než mnoho jiných druhů ryb a jejich smysly jsou mnohem lepší než u mnoha jiných druhů ryb.

Smysl sumců pro „chuť“: Celé jejich tělo a jsou pokryty „chuťovými pohárky“ a jsou vysoce koncentrovány v ostnech nebo „vouscích“ kolem úst. Odhaduje se, že šest centimetrů dlouhý sumec kanálový má na těle přibližně 250 000 chuťových pohárků. Jsou ekvivalentem plovacího jazyka.

Sumčí smysl pro „čich“: Předpokládá se, že rybí čich je dán záhyby tkáně uvnitř nozder. Vědci se domnívají, že počet záhybů je to, co některým rybám dává větší smysl než jiným. Průměrný sumec má 140 záhybů, zatímco okoun jich má 13, což vytváří supermocný čich. Předpokládá se, že některé sloučeniny jsou schopny detekovat na úrovni jednoho dílu z deseti miliard dílů vody.

Unikátní smysl pro „sluch“: Tělo sumce má stejnou hustotu jako voda, takže nepotřebuje vnější uši.

Vnímání vibrací: Zvukové vlny, které se šíří vodou, procházejí přímo skrz kočku tím, že vytvářejí vibrace v jejím plovacím měchýři, které se přenášejí do otolitu ve vnitřním uchu. Tyto vibrace se pak přenášejí do mozku, což dává sumcům zvýšenou schopnost detekovat vysoké frekvence.

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

Detekce vysokých frekvencí: Okoun detekuje vysoké frekvence v rozmezí 20-1000 cyklů za sekundu, ale sumec dokáže detekovat vysoké frekvence při 13 000 cyklech za sekundu. Nízké frekvence, které nejsou detekovatelné, protože mají pouze vnitřní ucho, jsou detekovány řadou malých pórů obsahujících buňky s chlupovitými výběžky po straně ryby. Tyto výstupky se pohybují s posunem vody, což stimuluje nervy a vysílá signál do mozku. Vše, co se pohybuje ve vodě a kolem ní, vytváří tyto nízkofrekvenční vibrace, které sumci dokáží detekovat.

Detekce zemětřesení: Sumci mají takovou schopnost vnímat vysoké frekvence, že se používají k detekci zemětřesení, protože mají schopnost vnímat vibrace, které nic jiného nedokáže.

Vidí sumci dobře? – Často se má za to, že nevidí, protože berou nástrahy, návnady na těžkém přívlačovém vlasci a neodchýlí se od dobře viditelného vlasce. Ve skutečnosti však mají velmi dobrý zrak.

Jak držet sumce: Opět platí, že „neštípou“, ale u menších ryb je třeba se vyhnout jejich hřbetní a prsní ploutvi, aby nepronikly do kůže. Stačí rybu pevně uchopit a položit ruku za hřbetní a prsní ploutve a pevně ji přitisknout k jejich zadní části.

2. Tipy pro lov sumců: Tipy na náčiní a vybavení

Tyto tipy na lov sumců se týkají vybavení a výstroje pro lov sumců. Týká se to prutů, navijáků, háčků, splávků a dalšího terminálního náčiní a dalšího náhodného vybavení.

Vybavení nechytá sumce: Mnoho začínajících rybářů klade příliš velký důraz na vybavení a stará se o to, jaké mají pruty, navijáky a náčiní. Existuje několik základních věcí, které jsou „must-haves“, jako jsou dobré háčky, vlasce a některé základy pro sumcové sestavy. Kromě těchto nezbytností se nestarejte o výbavu, veškerá nejnovější a nejlepší dostupná výbava vám nepomůže chytat ryby, pokud neumístíte správnou nástrahu na správné místo ve správný čas. Když dosáhnete bodu, kdy přicházíte o ryby, protože vaše vybavení není dostatečně dobré, tehdy byste měli začít být vybavením posedlí.

Dobré sumcové pruty: Pruty se liší od většiny sladkovodních rybářských prutů. Obecně platí, že budete chtít prut o délce 7′ nebo více s dobrou silnou páteří, ale s dostatečně pružnou špičkou, aby mohly účinně fungovat kruhové háčky.

Na délce rukojeti záleží: Při nákupu sumcových prutů věnujte velkou pozornost délce rukojeti, zejména pokud existuje možnost, že budete lovit velké sumce. Díky delším rukojetím jsou velcí sumci mnohem lépe ovladatelní a máte nad rybami větší kontrolu. Pokud někdy zaseknete monstrózního sumce na krátký prut s krátkou rukojetí, rychle poznáte rozdíl.

Nepotřebujete „těžké sumcové pruty“: Existuje mýtus, že „sumcové“ pruty musí být super těžké, bez ohybu a flexe, to je to, čemu říkáme „metlové“ pruty. S lehkými rybářskými pruty můžete vysadit monstrózní sumce trofejní třídy stejně snadno jako s těmito velkými těžkými pruty „broomstick“. Pokud se chystáte lovit menší sumce, budete z těchto těžkých rybářských prutů opravdu zklamaní.

Akce rybářských prutů: Akce prutu se určuje podle polohy, ve které se rybářský prut začne ohýbat při zatížení. Prut s rychlou akcí se ohýbá především v oblasti kolem špičky a nejblíže k ní. Prut s pomalou akcí se ohýbá po většině blanku nebo všude od konce rukojeti až po špičku prutu.

Výkon rybářského prutu pro lov sumců: Síla prutu je síla prutu a pohybuje se od ultralehkého po těžký. Různé druhy sumců vyžadují různé použití a ve většině situací bude pro lov menších sumců kanálu, v situacích jemného rybolovu, nejlepší střední (M) nebo středně lehká (ML) akce. Pro sumce modré nebo sumce ploché se nejčastěji upřednostňuje středně těžká akce (MH), která představuje dobrý střední výkon rybářského prutu. Rybáři, kteří loví trofejní kousky, mohou dokonce upřednostnit rybářský prut s těžkou akcí.

Rybářské pruty netřepejte: Většina lidí si v obchodě vezme rybářský prut, podrží ho před sebou a zatřese s ním, aby zjistila, co se stane, což vám neřekne vůbec nic. Podívejte se na akci a sílu, které vám řeknou vše, co potřebujete vědět. Pokud cítíte potřebu prut vyzkoušet, uchopte špičku a zatáhněte dolů, abyste poznali jeho akci a sílu.

Pořiďte si správný vlasec, je to rozhodující článek: Na vlasci „nešetřete“, ujistěte se, že máte na svých navijácích kvalitní vlasec, a podle potřeby jej vyměňujte. Monofilní vlasec v testu 20-30 lb bude skvěle fungovat pro rybáře, kteří se zaměřují na sumce modré a sumce velké. Pokud lovíte výhradně sumce velkého nebo menší sumce, pak vám bohatě postačí vlasec o hmotnosti 12 lb test. Současný světový rekordní sumec, který vážil 143 liber, byl uloven na 30 librový testovací vlasec.

Rybářský vlasec Hi-Vis vám pomůže při lovu sumců: Rybářský vlasec s vysokou viditelností v zelené, žluté nebo oranžové barvě je mezi rybáři, kteří loví sumce, oblíbený. Jasné barvy umožňují sledovat záběry na vlasci a vidět, když vlasec náhle povolí nebo ryba plave bokem. Pokud budete navíjet vlasec s hi-vis vlascem a využijete jeho barvy ve svůj prospěch, chytíte více ryb.

Pletené rybářské šňůry jsou přeceňované a nadužívané: Jedná se o nejpřeceňovanější a nejpoužívanější rybářské náčiní, které existuje mezi rybáři lovícími sumce. Pletená šňůra je drahá, náročná na vybavení a hůře se s ní nahazuje. Pokud chytáte v těžkém dřevě nebo v silném proudu, pak rozhodně používejte pletenou šňůru, ale dobře si rozmyslete, zda skutečně potřebujete použít pletenou šňůru.

Často měňte vlasec: Rybářský vlasec se stářím, používáním a působením povětrnostních vlivů kazí a časem se stává křehkým a hůře se nahazuje. Nezapomeňte pravidelně měnit rybářský vlasec, abyste měli jistotu, že je v dobrém stavu a že se nepřetrhne, až zaseknete velkého sumce svého života.

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

UV záření + rybářský vlasec = problémy: Rybářský vlasec se působením UV záření rozpadá, slábne a křehne. Nikdy neskladujte rybářské navijáky na přímém slunci po delší dobu, pokud je nepoužíváte.

Kouzlo navijáku je skutečné kouzlo: Mějte po ruce lahvičku Reel Magic ve své lodi nebo krabičce na náčiní a pravidelně (a hojně) jím stříkejte vlasec. Pomůže vám udržet vlasec pružný, ohebný a zachovat jeho schopnost nahazovat!

Utrácejte peníze za kvalitní sumcové navijáky: Dobré rybářské navijáky vydrží celý život, nezklamou vás a zachovají si svou hodnotu. Můžete si koupit levné rybářské navijáky, ale uvědomte si, že to, co kupujete, je krátkodobý produkt, a když se rozbijí, budete je muset vyhodit a začít znovu. Levné navijáky stojí v dlouhodobém horizontu více.

Hledejte správné vlastnosti navijáku na sumce: Při nákupu navijáků na sumce chcete rybářský naviják, který má dobrý systém plynulé brzdy, kuličková ložiska pro hladké nahazování a má větší kapacitu vlasce, takže pojme dostatek vlasce pro použití různých technik. Možná budete chtít také naviják s „cvakáním návnady“ nebo signalizací vlasce. Věnujte velkou pozornost převodovým poměrům, protože na velké kočky budete potřebovat „naviják“!

Nahazování návnady, Spinningové a spinningové navijáky, ach jo!: Nakonec, pokud to s lovem sumců myslíte vážně, budete chtít rybářské navijáky s návnadou. Pokud musíte, můžete použít i rotační navijáky, ale budete mít větší problém sehnat rybářské pruty a většina rybářů jim obecně nedává přednost. seriózní lovci sumců. Navijáky pro spincasting nemají dostatečnou brzdu, kapacitu vlasce a převody potřebné pro lov sumců a neudrží dostatečně těžký vlasec, který budete potřebovat.

Rybářské navijáky Abu Garcia: Rybářské navijáky Abu Garcia klasické řady jsou považovány za „zlatý standard“ a jsou bezpochyby nejoblíbenějšími rybářskými navijáky na sumce. Navijáky 5500 C3 a 6500 C3 od společnosti Abu Garcia jsou preferovanými navijáky masami rybářů lovících sumce. Model 5500 C3 je skvělý pro lov menších sumců a model 6500 C3 pro lov malých a velkých sumců, jen se ujistěte, že hledáte navijáky s nápisem „Made In Sweden“ na cívce.

Čištění a údržba navijáků: Pokud si čas od času uděláte čas na základní údržbu a čištění svých rybářských navijáků, budou fungovat, kdy je třeba, a vydrží také mnohem déle. Zde je návod krok za krokem, jak čistit a udržovat rybářské navijáky Abu Garcia Ambassadeur.

Nastavení napětí cívky navijáku pro nahazování návnad: Správné nastavení napětí cívky navijáku pro nahazování návnady vám ušetří spoustu frustrace při nahazování a pomůže vám naučit se nahazovat. Navažte sumčí návazce na šňůru, stiskněte uvolňovač cívky a nechte splávek spadnout na zem, zatímco držíte špičku prutu v úhlu 45 stupňů. Když splávek dopadne na zem, měla by se cívka přestat otáčet. Zvyšujte napětí cívky, dokud nenajdete „sweet spot“. Stejně tak, pokud je napnutí cívky příliš silné, budete mít potíže s nahazováním.

Nastavení brzdy rybářského navijáku, jinak: Správně nastavená brzda rybářského navijáku je zásadní. Odpor umožňuje prokluzování navijáku, kompenzuje tah ryby a zabraňuje přetržení vlasce při zdolávání velkého sumce! Díky odporu můžete chytat stokilové ryby na 20librový vlasec. Existuje „učebnicový“ způsob nastavení odporu rybářského navijáku, ale ten opravdu nepotřebujete znát. Povolte brzdu až na doraz a pak ji po malých krocích utahujte. Měli byste být schopni uchopit vlasec mezi navijákem a prvním vodítkem vlasce na prutu a relativně snadno jej rukou vytáhnout.

Příliš velká brzda: Odpor rybářského navijáku můžete vždy zvýšit (utáhnout), ale pokud zaseknete velkou rybu, nebudete mít šanci jej snížit (povolit)! Šňůra praskne, ryba bude pryč a vy dostanete velmi cennou lekci.

Klikery na nástrahy (signalizátory vlasce) provedené správně: Mezi rybáři lovícími sumce jsou populární signalizátory návnady (tzv. klikače). Pokud lovíte s kruhovými háčky, nechte naviják zapnutý a nepoužívejte signalizátor nástrahy. Pokud používáte jiné háčky a chcete nechat rybu „běžet“, zapněte klikač návnady, odpojte cívku navijáku (stisknutím tlačítka ji uvolněte) a udržujte vlasec napnutý. Když ryba chytí nástrahu a rozběhne se, cívka se otočí a uslyšíte cvaknutí. Zapněte naviják (otočte kličkou) a nastražte háček!

Zpětný ráz: Ke zpětnému rázu dochází u rybářského navijáku, když se cívka na navijáku pohybuje rychleji, než vlasec sjíždí z cívky a prochází očky prutu. To způsobuje, že se vlasec namotává na cívku navijáku v opačném směru. Naučte se zastavit cívku palcem ve správný okamžik a jen zřídkakdy se setkáte se zpětnými rázy.

Odstranění zpětného chodu rybářských navijáků Klíčem k odstranění vůle je nalezení smyčky, ve které se vlasec na navijáku namotal špatným směrem. Toho docílíte tak, že budete za vlasec jemně vybírat, dokud nenajdete zpětnou smyčku. Dalším trikem je vzít palec, pevně ho zatlačit do středu cívky a pomalu 2-3krát otočit kličkou. Mnohdy se tak podaří odstranit vůli z cívky.

Dobré ostré háčky jsou rozhodující: Ústa sumce jsou silná, tvrdá a plná chrupavek. Velmi se liší od sladkovodních ryb, jako jsou crappie a okouni, kteří mají ústa spíše papírová. Použití dobrého ostrého háčku, který dokáže proniknout tvrdou tlamou sumce, vám pomůže ulovit více ryb.

Chytání sumců na kruhové háčky: Kruhové háčky jsou mezi lovci sumců oblíbené z dobrého důvodu, chytají ryby! Pokud si vyberete správný kruhový háček a budete s ním správně lovit, chytíte více ryb!

Velikost háčku je rozhodující: Aby kruhové háčky správně fungovaly, musí být dostatečně velké, aby mohly fungovat, a většina lidí dělá chybu, když zvolí příliš malý háček. Mezera háčku musí být dostatečně velká, aby se mohla otočit a projít rtem nebo vnější stranou tlamy sumce, takže se často zdá, že používané háčky jsou v některých případech příliš velké. Kruhový háček, který nemá dostatečně velkou mezeru, ryby (ani malé) neuloví.

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

Udržujte mezeru mezi háčky volnou: Aby kruhový háček správně fungoval, musí zůstat mezera mezi háčky volná. Toho dosáhnete „mělkým zaháknutím“ sumčí nástrahy. To znamená, že háček provléknete pouze malou částí nástrahy v horní části, takže mezera mezi háčky zůstane otevřená.

Nahazování háčku pomocí kruhových háčků: Navzdory tomu, co vám bylo řečeno, můžete háček nastražit i s kruhovými háčky (nebo alespoň s některými z nich), jen musíte použít upravenou sadu háčků. Existuje i několik dalších způsobů, více se dozvíte zde.

Nechte hrot háčku odkrytý: Navzdory tomu, co vám možná někdo řekl, nemusíte zakrývat hrot háčku, abyste chytili sumce, ve skutečnosti byste hrot háčku zakrývat neměli. Sumci nejsou plaší, pokud jde o háčky (nebo vlasce), a ponechání hrotu háčku volného a odkrytého pomůže při nastražení háčku!

Pracovní krabičky na nástrahy: Uspořádejte si náčiní podle druhů sumců a spárujte si náčiní, které máte. Neskladujte v krabičkách na náčiní všechno kromě kuchyňského dřezu, do malé krabičky na náčiní Plano pro každý druh by se mělo vejít téměř vše, co potřebujete pro sumce modrého, kanálového a platýse. Tomu říkáme „krabička na pracovní náčiní“.

Sumci mohou být ornitologičtí: Velcí sumci mohou být při manipulaci s nimi a jejich vypouštění poněkud nevrlí. Roztrhají vám ruce a donutí vás dvakrát si rozmyslet, jestli jim ještě jednou strčíte ruku do tlamy. Při manipulaci se sumci a jejich vypouštění používejte kvalitní úchyty na rty. Bude se vám s nimi lépe manipulovat a budete mnohem spokojenější (a vaše ruce také).

Držáky prutů jsou nezbytné: Držáky prutů jsou přítelem lovce sumců, ať už lovíte z lodi nebo ze břehu, jsou pro lov sumců nezbytné. Při lovu z lodi se držáky prutů používají při lovu na kotvu, driftování a mnoha dalších technikách. Při „lovu na břehu“ nebo „lovu sumců ze břehu“ vám umožní zajistit vaše vybavení a umístit vlasce na správná místa. Ušetří vaše vybavení před pádem do vody a pomohou vám lovit s více pruty bez ohledu na to, zda lovíte z lodi nebo ze břehu.

Levné a účinné držáky prutů pro rybaření na břehu: Vezměte třímetrový úsek výztuže a připevněte k němu 18″ dlouhý kus PVC trubky o průměru 2″ pomocí hadicových svorek (nebo můžete použít i lepicí pásku). PVC připevněte k jednomu konci výztuže a konec PVC nechte těsně pod výztuží, abyste měli do čeho udeřit a zatlouct ho do země.

Dobré kotvy: Dobré kotvy jsou přítelem lovce sumců. Potřebujete kotvy, které se chytí a udrží při různých rychlostech větru, složení dna a v každé situaci, která vás může potkat. To znamená, že si nevystačíte s „houbovými“ kotvami nebo plechovkami od kávy naplněnými olovem. Nejlepší volba se bude lišit v závislosti na lovu na jezerech nebo řekách, velikosti vaší lodi a oblastech, ve kterých budete kotvit.

Dvě kotvy pro ukotvení: Nejenže potřebujete dobré kotvy, ale k ukotvení sumcové lodi potřebujete dvě. Ani na vteřinu si nemyslete, že můžete spustit kotvu z přídě lodi a nechat hřbet lodi pohupovat ve větru. Budete chtít ukotvit a udržet loď v dokonalém klidu, což znamená mít dobrou kotvu v přední i zadní části lodi!

Ukotvení nosem dovnitř: Při kotvení kotvěte příď lodi přímo proti větru a lano připevněte co nejblíže k ose přídě lodi. Čím blíže je kotevní lano ke středu přídě, tím méně se budete při lovu na kotvě kymácet. Pokud vše ostatní selže, připevněte lano k příďovému oku lodi.

Kotvení na vodě: Sumci milují v určitých ročních obdobích extrémně mělkou vodu neboli „skinny water“ a mnoho rybářů tráví značný čas lovem sumců v mělkých vodách. K zajištění a umístění lodi v mělké vodě použijte kotevní kolíky nebo tyče. Můžete si je koupit nebo si postavit vlastní kotevní systém pro mělkou vodu. Stejně jako u standardních kotev budete chtít mít po ruce dvě!

Sonary, elektronika a „vyhledávače ryb“: Pokud lovíte z lodi, koupě dobrého sonaru a naučení se ho číst přispěje k vašemu úspěchu při lovu sumců více než jakýkoli jiný nástroj. Ulovíte více sumců a ulovíte větší sumce a čas strávený rybařením bude produktivnější.

Širokopásmový nebo 2D sonar na lov sumců: Jedná se o tradiční sonarové zobrazení, které zobrazuje obraz pod vaší lodí. Získáte úzký pohled na oblast pod lodí, ale můžete se toho hodně naučit a najít ryby pomocí jednoduché širokopásmové sonarové jednotky.

Down Imaging nebo Down Scan Sonar pro lov sumců: Zobrazuje podobnou oblast jako širokopásmový sonar, ale poskytuje detailnější snímky, které usnadňují identifikaci drobných detailů, které byste na širokopásmovém sonaru nemohli vidět.

Boční skenování nebo Sonar pro boční snímání sumců: Boční skenování nebo boční zobrazovací sonar umožňuje vidět pod a na bocích lodi, pokrývá mnohem větší oblast a vidí úžasné detaily (včetně jednotlivých ryb). Díky tomu je čas strávený hledáním ryb (a stínů) mnohem produktivnější. Boční zobrazovací sonar je bezesporu jedním z nejlepších nástrojů většiny úspěšných rybářů lovících sumce.

Větší plocha, méně detailů při bočním zobrazování: Je možné zobrazit vodní plochu o rozloze 600 stop (300 na každé straně), ale při velkém zobrazení ztrácíte detaily. Chcete-li si zachovat schopnost vidět detaily a identifikovat ryby a navíc pokrýt velkou vodní plochu, udržujte boční zobrazení na 65 až 70 stopách na každé straně lodi. Budete schopni najít ryby, stíny a skenovat strukturu a krytí, stejně jako pokrýt mnohem větší oblast, než můžete pomocí širokopásmového nebo down imaging sonaru.

Sonar 360: Umožňuje zobrazit detailní 360stupňový pohled na okolí lodi v klidovém stavu. Technologie 360 zobrazování se prodává jako doplňková funkce k bočnímu a dolnímu zobrazování. Jedná se o novější technologii, která stále přináší vyšší cenu.

Sonar (vyhledávače ryb) Naučit se efektivně číst sonar pro vyhledávání a lov sumců je řemeslo (částečně dovednost, částečně umění) a vyžaduje, abyste věnovali čas učení. Pochopení základního chování sumců vám pomůže zúžit oblasti, které je třeba prohledávat pomocí sonaru, abyste se mohli naučit identifikovat sumce a zaměřit se na ně.

Vylaďte nastavení svého sonarového vyhledávače ryb: Po vybalení z krabice vám sonar poskytne základní informace. Vyladěním nastavení a provedením úprav se vše posune na zcela novou úroveň. Experimentujte s úpravami citlivosti a dalších funkcí, abyste dosáhli nejlepších výsledků a našli více ryb.

Základy skenování sumců: Věnujte velkou pozornost teplotě vody a umístění nástražních ryb, které vám pomohou zúžit oblasti, kde najdete sumce. To jsou dva nejjednodušší způsoby, které vám pomohou zúžit oblasti, které chcete prohledat a začít chytat ryby.

GPS + sonar = úspěch: Mnoho moderních sonarových jednotek je vybaveno technologií GPS, která vám umožní zvýšit produktivitu práce na vodě. Pomocí GPS můžete označit místa výskytu ryb, označit strukturu pro budoucí použití a dokonce i nebezpečné oblasti a získáte databázi „horkých míst“ pro lov sumců. Stejně důležité je označit nebezpečí nebo nebezpečné oblasti, abyste se jim mohli vyhnout.

Žádné potápěčské nástrahy: No-roll sinkers fungují skvěle pro různé sumcové nástrahy a jsou dokonale vhodné pro lov sumců. Jejich „slip sinker“ konstrukce vám umožní lovit se signalizátory vlasce a klikyháky na nástrahu, navíc jsou ploché, takže se při nahazování na římsy a srázy, což jsou skvělá místa pro lov sumců, nekutálejí.

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

3. Tipy na návnady pro úspěšný lov sumců

Tipy na sumcové návnady pro všechny druhy sumců včetně výběru sumcové návnady, chytání návnad, připravených návnad a dalších informací!

Přizpůsobte se a chyťte více sumců!: Základním pravidlem pro výběr návnady na sumce (nebo na jakoukoli návnadu při lovu) je přizpůsobit se. Match the hatch znamená použít návnadu, kterou se ryby krmí, nebo něco, co napodobuje to, čím se ryby krmí. Naučte se to a pochopte to a chytíte více ryb bez ohledu na to, jaký druh ryb lovíte!

Naučte se házet čeřen: Naučte se házet čeřen (pokud je to ve vašich vodách povoleno), abyste mohli najít a chytit čerstvou rybu. Ušetříte peníze a budete mít vždy čerstvou návnadu (a u některých druhů sumců ulovíte více ryb).

Smradlavá návnada chytá sumce, tak trochu: Panuje přesvědčení, že k chytání sumců je třeba používat smradlavé návnady z obalu. S těmito připravenými nástrahami určitě sumce chytíte, ale trefí se i na řadu jiných nástrah, které nesmrdí také.

Nejlepší háčky: Než kupovat drahé háčky a dipy, kupte si raději obyčejné trojháčky s plstěným kloboučkem. Houbu nakrájejte na malé kousky a dřík trojháku prostrčte houbou. Budou fungovat lépe než většina houbových háčků, které můžete koupit, a ušetříte také spoustu peněz.

Jednoduchá návnada na sumce: Sumec velký je dravá ryba a živí se především živou návnadou. Nejlepší volbou návnady pro sumce ploštěnce je nějaký druh živé nástrahy, která je dobrá a vydatná a zůstane „živá“ na háčku po delší dobu. Experimentujte kromě živých rybek s nástrahou i s řezanou nástrahou tam, kde je proud, protože ta často přináší také výsledky.

Kuřecí játra, ne tak úplně: Kuřecí játra jsou často „go-to“ návnadou pro mnoho začínajících sumcařů, ale jsou nejpřeceňovanější a nejpoužívanější sumcovou návnadou vůbec! Nějaké ryby se na ně chytí, ale potíže s jejich lovem nestojí za návratnost, prostě nefungují. tak dobře aby se s nimi dalo ospravedlnit blbnutí. Pokud chcete lovit s játry, pak použijte krůtí játra, chytají více ryb než kuřecí játra a jsou mnohem tužší, takže je s nimi mnohem méně starostí.

Nakládané ryby, předem připravené kousky a návnady v tubách: V každém „velkém“ obchodě je v regálu nějaká forma sériově vyráběné návnady na sumce. Tyto společnosti vydělaly miliony dolarů na prodeji jednoho balení návnady na sumce rybářům, protože kdo si jednou koupí jednu návnadu, už si nikdy jinou nekoupí. Vyhněte se jakékoli formě nakládaných nebo konzervovaných ryb, čemukoli v předem připravených kouscích nebo kuličkách, čemukoli ve stlačovací tubě nebo čemukoli, na čem je napsáno něco o „kouzlu“. Prostě šetřete peníze, budete za to rádi!

Používání krevet jako návnady na sumce: Krevety mohou být dobrou návnadou na sumce velkého. Většina lidí si standardně kupuje „krevety na návnadu“, které se prodávají v obchodech s návnadami, ale to je špatná volba, pokud plánujete použít krevety na návnadu pro sumce. Místo návnadových krevet kupte v obchodě s potravinami celé „jedlé krevety“. Získáte kvalitnější návnadu, na kterou ulovíte více sumců, a pokud si to spočítáte, je to vlastně levnější.

Popping Hoppers: Kobylky se v letních měsících objevují v hejnech a často je najdete podél břehů a vodní vegetace, kde se jimi často živí sumci. Zkuste použít kobylky jako návnadu pro sumce (podle doby líhnutí), což je technika, kterou sumcaři často označují jako „popping hoppers“.

Recepty na domácí návnady pro sumce: Mnoho začínajících rybářů lovících sumce stráví hodně času hledáním receptů na domácí sumčí návnady a experimentováním s různými lektvary. Pokud si jednoduše koupíte dobrou komerční návnadu na sumce, ušetříte peníze a obvykle chytíte více ryb. Vyrobit si vlastní návnadu na sumce je obvykle dražší než koupit něco osvědčeného, jen se ujistěte, že jste zvolili osvědčenou návnadu na sumce, která funguje!

Přípravky a přísady pro vylepšení návnady na sumce: V posledních letech stále více společností nabízí rybářům na sumce produkty prodávané jako „vylepšovače“ nebo přísady do návnad, které s oblibou nazývám „šťávou na sumce“. Nejčastěji se jedná o vonné spreje, které jsou určeny k použití s nějakou formou řezané návnady. Na lov sumců neexistuje žádná zázračná kulka, včetně „cootie juices“. Pokud jste se zasekli lovíte se zmrzlou návnadou nebo nechytáte ryby. pak je vyzkoušejte, ale pokud dáte správnou návnadu do správných oblastí, neměli byste ve většině situací potřebovat přísady do návnady nebo posilovače.

4. Tipy pro lov sumců: Tipy a triky pro lov sumců na udici

Jak vázat a lovit s různými sumcovými návazci a tipy pro úspěšné použití těchto návazců k lovu sumců!

Třícestná návazcová souprava, přehnaná a nadužívaná: „Three Way Rig“ je jedním z nejznámějších sumcových návazců, který je také přehnaný a nadužívaný. Určitě se dá použít k lovu sumců, ale v mnoha situacích existují mnohem lepší sumcové nástrahy.

Jediná sumcová montáž, kterou musíte znát: Slip Sinker Rig je sumcová verze nástrahy Carolina Rig. Je to bezkonkurenčně nejoblíbenější sumcová sestava, na kterou se chytají ryby. Pokud se naučíte vázat pouze jednu sumcovou sestavu, je to právě sestava slip sinker. Slip Sinker Rig lze použít na všechny druhy sumců a téměř všechny techniky lovu sumců.

Step Up With The Santee Rig: Santee Rig nebo Santee Cooper Rig je mírnou variací nástrahy s klouzavým splávkem, která zahrnuje malý pěnový plovák. Přidáním 2″ až 2,5″ pěnového splávku na návazcový vlasec. několik centimetrů nad háčkem, zvednete nástrahu ode dna a často chytíte více ryb. Experimentujte s délkou návazce, abyste dosáhli správného nastavení, a nechte ryby, aby vám řekly, co chtějí.

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

Klouzavé korkové nástrahy s návazci Slip Bobber Rig: Slip bobbers nebo slip floats jsou velmi účinné při lovu sumců, zejména menších 1-10 lb sumců. Slip bobbers umožňují rychlé a snadné nastavení podle hloubky vody, takže můžete lovit hlouběji nebo mělčeji podle potřeby. Se správným plovákem máte také velmi citlivou sumčí nástrahu, která poskytuje vizuální indikátor, když sumec zaútočí.

Ultralehké záběry pro sumce kanálu La Manche: Menší sumci kanáloví mají často velmi lehký záběr, což může být pro některé rybáře frustrující a často jim unikne mnoho ryb. Pokud se zaměřujete na sumce kanálu o hmotnosti 1-5 liber, použijte nástrahu Secret Catfish Rig, protože je citlivější než jakákoli jiná nástraha a zvýší váš poměr úlovků až o 500 %.

Balónové návazce na sumce: Balónové návazce jsou velmi účinné, pokud potřebujete pokrýt velké množství vody. Pokud lovíte ze břehu, používejte balónkové návazce ke splavování nástrah, protože s nimi můžete překonat velké vzdálenosti a dostat nástrahu do míst, kam byste se při odhozu nikdy nedostali. Pokud lovíte z lodi, balónkové návazce vám umožní pokrýt větší vodní plochu a skvěle se hodí i k zavěšování nástrah.

Na hluku záleží: Sumci jsou důmyslné ryby a reagují na zrak, zvuk, vibrace a čich. Po rozsáhlém testování jsem zjistil, že sumcové nástrahy, které obsahují zvuk, chytají více ryb než ty, které zvuk neobsahují. Pomocí Versa-Rattle můžete přidat zvuk do jakékoliv sumcové sestavy a použít je pro jakoukoliv techniku lovu sumců.

Lov v těžkém krytu nebo v jeho okolí: Pokud lovíte sumce v těžkém krytu nebo v jeho okolí, zejména při vertikálním lovu, zvažte použití drop shot rig nebo zero rig, abyste mohli lovit těsně u krytu a snížili počet záseků a zavěšení.

Klíčová je návazcová šňůra: Ve většině sumcových návazců se používá návazcová šňůra, která je obvykle těžší než hlavní šňůra na navijáku. Tento těžší vlasec používaný jako návazcový tlumí nárazy při záběru ryby a poskytuje dodatečnou odolnost proti oděru, čímž snižuje počet přetržení vlasce.

Délka návazce: Čím delší je návazcová šňůra, tím více se vaše sumcová nástraha pohybuje ve vodě s proudem a tím více ryb se s ní může pohybovat, aniž byste o tom věděli. Experimentujte s délkou návazce na svých sumcových návazcích a najděte „sweet spot“ podle toho, jak sumci berou. Je možné, že se budete muset pravidelně upravovat, abyste se přizpůsobili!

Skladování návazců bez zamotání: Z návazcové šňůry ponechané volně v krabici s náčiním se rychle stane zamotaná změť. Tento problém vyřešíte tímto trikem: 1/4 librové cívky návazcové šňůry uložte do neoprenového obalu. Zůstane pěkně v pořádku a nezamotá se.

Při volbě zátěže používejte „tak akorát“: Nepřehánějte to s množstvím zátěže na sumcových návazcích, používejte „tak akorát“. Množství zátěže závisí na technice lovu sumců, kterou používáte, na větru a proudu. Pokud vám stačí dvě unce, nepoužívejte čtyři. Ušetříte peníze a chytíte více ryb!

5. Tipy na techniky lovu sumců

Tipy na různé techniky lovu sumců a tipy na úspěch při použití těchto technik. Některé z mnoha různých způsobů lovu sumců!

Napnuté šňůry a kotva: Kotvení a lov s nástrahami nahozenými do cílové oblasti a udržování vlasce napnutého je technika často nazývaná „tight-lining“ a je to lov sumců v té nejzákladnější podobě, ať už lovíte z lodi nebo ze břehu.

Driftování nebo lov sumců na plavanou: Driftování je běžná technika lovu sumců. Jedná se o nahazování nástrah z jedné strany lodi (obvykle s více pruty) a vláčení nástrah po dně, zatímco vítr pohybuje lodí. Driftový rybolov umožňuje pokrýt velké množství vody a je jedním z mnoha způsobů lovu ryb. Je to skvělá technika, se kterou můžete začít, pokud s lovem teprve začínáte, protože je těžké při této technice sumce nechytit.

Řízené unášení: Řízený drifting je v mnoha ohledech podobný procházkám a technika, na kterou odkazuje, se může lišit podle toho, kde se ve Spojených státech nacházíte. Obvykle to znamená buď stejnou techniku jako při procházkách, nebo použití trollingového motoru a držení prutů při odrážení nástrah ode dna.

VYBAVENÍ NA SUMCE v AKCI

Dohledávání: Doodlesocking je technika běžně používaná při lovu sumce velkého. Jedná se o nahazování nástrah na kameny a kolem nich a na břehové linie, aby se ulovil tlející sumec velký. Jedná se o neuvěřitelně účinnou techniku lovu sumců v letních měsících.

Slip Corking: Slip corking pro lov sumců je termín, který se používá k popisu lovu sumců pomocí slip bobbers. Tuto techniku můžete použít pro lov jakéhokoli druhu sumce, je to však oblíbený způsob lovu sumce velkého pomocí slip bobbers a připravených nástrah, jako je punčová nástraha nebo dip.

Lov sumců na plavanou: Splat Fishing je technika lovu sumců modrých v okolí ptačích hnízdišť. Existuje řada různých druhů ptáků, kteří mají hnízda, na nichž se sumci drží, nejčastěji však kormoráni. Rybáři lovící sumce často loví v okolí nocovišť kormoránů nebo „vodních krocanů“ a používají k tomu techniku lovu sumců na placatou rybu.

6. Tipy na lov sumců na místě, jak, kdy a kde

Lokality, techniky a další různé oblasti. Ty se zabývají tím, jak, kdy a kde chytat sumce.

Nejlepší „místa“ pro lov sumců: Často slýchám od rybářů dotazy na „místa“ nebo připomínky, že „místa“ neberou. Ryby všech druhů (včetně sumců) se často pohybují denně nebo dokonce každou hodinu. To, že tam ryby jsou právě teď, ještě neznamená, že tam budou i za hodinu, den nebo týden. „Bodoví“ rybáři loví v oblastech, protože tam předtím chytali ryby. Úspěšní lovci sumců loví v oblastech proto, že tam ryby jsou v době jejich lovu. Nebuďte „bodovými rybáři“, chytíte více sumců.

Kryt proti struktuře: Pojmy krytí a struktura se často používají zaměnitelně, ale není to totéž, ve skutečnosti se velmi liší.

Co je to struktura? Struktura jsou fyzické změny vodního útvaru, jako jsou body, hrby, římsy, koryta, spádové stupně atd. Pokud byste z jezera vypustili všechnu vodu, struktura by zůstala zachována.

Co je to kryt? Kryt je „další“ prvek ve vodní nádrži. Předměty jako doky, padlé stromy nebo dřevo a vegetace jsou krytem. Kryt může být přírodní nebo vytvořený člověkem.

Jaký druh krytu je vhodný pro sumce? V závislosti na ročním období a druhu sumce existuje celá řada typů krytu, v nichž nebo kolem nichž se sumec zdržuje, mimo jiné dřevo, sumce, lekníny nebo hromady křovin.

V jakých strukturách se sumci zdržují? Krátká odpověď zní vše z toho (nebo alespoň většina z nich je založena na sezónních pohybech). Sumci milují strukturu, takže místa jako body, hrby a propady jsou mezi mnoha sumcaři oblíbenými oblastmi pro lov sumců.

Podvodní dálnice: Sumci při pohybu mezi strukturami často sledují hlavní přítoky, po kterých se dostávají do jiných oblastí. Hledejte menší přítoky, bodové hrby a další struktury, které se kříží s těmito hlavními kanály nebo jsou v jejich blízkosti, a ryby najdete.

Při hledání sumců hledejte nepravidelnosti: Při hledání ryb a prozkoumávání nových vod se zaměřte na nepravidelnosti v oblasti. Například při prohledávání říčního koryta hledejte další druhý přítok, změnu struktury nebo ojedinělý kryt v oblasti.

Kombinace, které se líbí sumci ploskému: Platýsi mají rádi kombinace krytu a struktury s různou hloubkou ve stejné oblasti. Největší sumci ploštěnci často preferují nejhustší a nejsložitější místa.

Teplota vody: Teplota vody hraje významnou roli při lovu všech druhů ryb včetně sumce. Ryby nemají kalendář ani hodiny, takže se jejich pohyb a aktivita řídí teplotou vody a potravy. Věnujte zvýšenou pozornost teplotě vody a jejímu vztahu k lovu ryb a zjistíte, že teplota vody často hraje hlavní roli při lovu sumců.

Vítr je přítelem rybářů lovících sumce: Mnoho lidí se dostane na mou loď za krásného počasí a bezvětří a komentují to slovy „skvělý den pro rybaření“, ale sumcaři to vědí lépe. Vítr je váš přítel a staré pořekadlo sumcařů zní „bez větru nejsou ryby“. Sumce určitě můžete chytit, když je bezvětří, ale rybolov když fouká vítr je obvykle lepší. Vítr okysličuje vodu, soustřeďuje plankton a nástražní rybky a tím vám pomáhá najít ryby!

Směr větru: Věnujte pozornost směru větru. Vítr pohybuje planktonem, který je hlavním zdrojem potravy pro nitěnku a bahníka. Pokud vítr fouká stejným směrem, můžete to využít jako nástroj k hledání a lovu stínadel i sumců.

Vzorce větru a záběr sumců: Vítr ze západu, ryby berou nejlépe. Vítr z východu, ryby berou nejméně. Vítr ze severu, nevyplouvejte. Vítr z jihu jim dává návnadu do úst. Možná jste to už slyšeli? Často se mě ptají, jestli je to pravda, nebo ne. Rychlá odpověď zní, že na směru větru a rybaření je něco pravdy, ale jde spíše o další povětrnostní vlivy, které stojí za směrem větru, a ne o samotný směr větru. V konečném důsledku nemůžete předpovědět úspěch (nebo neúspěch) lovu sumců podle ničeho jiného než podle toho, že jste u vody a lovíte, takže neslevujte z možnosti strávit den na rybách kvůli směru větru!

Kdy můžete chytat sumce, v jakém ročním období? Pokud žijete v oblasti, kde není led, můžete sumce chytat po celý rok. Ve většině oblastí země neexistuje „období“, kdy byste nemohli sumce chytat. Podzim a zima jsou období, kdy mnoho rybářů na lov sumců nepomýšlí, ale tato období jsou oblíbená pro mnoho zarytých sumcařů! Zimní lov sumců patří k našim nejoblíbenějším, zimní sumčí akce je vynikající!

Jaké je nejlepší roční období pro lov sumce modrého? Pro lov sumce modrého je mnoho skvělých ročních období. Já osobně mám nejraději pozdní podzim a zimu a také jaro. Chladnější měsíce jsou skvělé pro chytání velkého množství modrých sumců a také trofejních modrých ryb. Jaro přinese také několik trofejních modrých sumců, ale počty ryb jsou úžasné. Jaro je doslova jedním z těch období, kdy chytat množství sumců modrých od 1 do 10 liber je jako „střílet ryby v sudu“.

Jaké je nejlepší roční období pro lov sumce velkého? Opět platí, že sumce velkého můžete chytat po celý rok a nejlepší doba pro jejich lov se může lišit podle toho, zda chcete chytat v určitém počtu nebo velikosti. Mým osobním favoritem pro lov sumce velkého bylo vždy pozdní jaro a léto (od období před třením do začátku podzimu, kdy voda začíná chladnout). Pokud chcete chytit spoustu sumců a rychlou akci, kterou lov sumců v létě těžko překoná!

Rybaření po celý rok: Sumce lze chytat po celý rok, v zimě, na jaře, v létě i na podzim, takže neodkládejte své vybavení kvůli počasí. Zkušení sumcaři vědí, že jedny z nejlepších sumcových úlovků jsou za těch nejhorších povětrnostních podmínek.

Sumci se nekrmí 24 hodin denně, 7 dní v týdnu: Sumci se nekrmí 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce (nejen sumci, ale ani jiné ryby) a nekrmí se ani 24 hodin denně. všechny přestat krmit (nebo začít krmit) najednou. Někdy může být neulovení ryby způsobeno povětrnostními vlivy, ale Hledejte dál, protože ryby se krmí někde.

Rychle se měnící povětrnostní podmínky: Velké změny počasí mohou mít významný dopad na ryby a způsob jejich výživy. Ryby mohou „vypnout“ nebo změnit své chování den nebo dva před frontou a pak „zešílet“ těsně před frontou, reagují stále jinak, dobří rybáři to zjistí a reagují na to.

Tajemství lovu sumců v mělkých vodách: Mnoho rybářů si spojuje lov sumců s lovem v nejhlubší dostupné vodě a přehlížejí tak jedny z nejlepších možností rybolovu, které jsou k dispozici po většinu roku. Sumce všech velikostí (včetně monstrózních sumců trofejní třídy) lze po většinu roku chytat v několika centimetrech vody a tyto mělké nebo „hubené“ vodní plochy často poskytují nejlepší rybolov! Lov v mělkých vodách je vynikající na jaře na sumce modré stejně jako na podzim a v zimě.

Na prezentaci návnady záleží: Sumci se krmí různými způsoby a v různou dobu, proto vždy věnujte pozornost svému přístupu a nepředpokládejte, že nejlepší je položit návnadu do vody a čekat. Věnujte pozornost tomu, čím se ryby krmí a jak se krmí, a chytíte více ryb. Často to znamená upravit prezentaci a položit nástrahu před kočky radikálně jiným způsobem, než jste zvyklí. To vám také pomůže naučit se ryby vyhledávat.

Lovte tam, kde jsou sumci, a pokud možno si to ověřte! Pomocí sonaru vyhledejte sumce (a nástražní rybky) a ověřte si, zda se v oblasti nacházejí, a lovte pouze v těchto oblastech. Nejproduktivnější přístup k lovu ryb a to, co dělají všichni nejlepší rybáři, je lokalizovat ryby a zaměřit se na ně. Pokud budete nahazovat nástrahy pouze tam, kde ryby vidíte, pak chytíte více ryb!

Sumec velký vyžaduje trpělivost: Sumec ploskozubý se neustále nepohybuje a nekrmí. Jejich pohyby jsou rozvážné a také trpělivé. Nejlepší rybáři lovící sumce ploštěnce vědí, že klíčem k úspěchu je trpělivost. Lov může být pomalý, ale když jste úspěšní, odměna je obrovská!

Jak dlouho byste měli sedět na jednom místě, než se přesunete? Přichází patnáctiminutové pravidlo. Pokud lovíte sumce velkého a bílého a po počtu ryb, pak dodržujte pravidlo patnácti minut. Pokud lovíte v oblasti patnáct minut bez záběru nebo aktivity, přesuňte a postup opakujte. Nikdy nečekejte, až ryby přijdou k vám, jděte k rybám. Pokud se zaměřujete na sumce modré trofejní třídy a vidíte je na sonarovém vyhledávači ryb, pak jim možná budete chtít dát trochu více času než patnáct minut, ale obvykle ne více než třicet.

Nezavěšovat, nechytat ryby: Jedno staré rybářské přísloví říká: „Když nezavěsíš, nechytíš rybu“. Nebojte se tolik, že se dostanete do a kolem dřeva nebo krytu, že ztratíte náčiní, protože často se stává, že právě tam najdete ryby. Prostě navažte novou sumčí sestavu a jděte dál!

Přerušte vlasec, ne nářadí: Když se zaseknete, nebojujte s prutem a netahejte za rybářský naviják, zatímco se snažíte přetrhnout vlasec. Uchopte vlasec několik centimetrů nad navijákem, vytáhněte trochu vůle a pak jej třikrát až čtyřikrát omotejte kolem rybářské cívky zpět dopředu. Jakmile je vlasec omotán kolem navijáku, táhněte rovně zpět se špičkou prutu směřující k záseku. Vlasec se přetrhne blízko záseku (pokud se neuvolní), ztratíte méně rybářského náčiní a nepotrháte si prut ani naviják.

Selektivní lov: „Omezte svůj úlovek – neulovte svůj limit!“ Ponechejte si pouze ryby, které hodláte použít k jídlu, a zbytek úlovku, zejména větší sumce, bez úhony pusťte, buďte správci životního prostředí. Selektivní lov znamená, že budete vědět, co z vod odebíráte, jaký to má na ně dopad a jak dlouho trvá, než se to, co jste odebrali, nahradí. Buďte obezřetní při chovu větších sumců (násadových ryb) a při vytahování příliš velkého množství ryb z dané vodní plochy. Není nic špatného na tom, když si sem tam ponecháte pár sumců na jídlo, Jen k tomu přistupujte zodpovědně a nechte si jen ty menší a jen to, co potřebujete!

Sumci se třeli podle teploty vody, ne podle kalendáře: Ryby opět nemají kalendáře, takže sezónní pohyby a tření se řídí teplotou vody. To znamená, že v různých částech Spojených států se budou řídit různými vzorci v různých obdobích, a to vše na základě teploty vody. Sumec je také často jedním z posledních druhů sladkovodních ryb, které se tře.

Kdy se tře sumec velký? Sumec velký se tře, když se teplota vody pohybuje mezi 75 a 85 stupni, přičemž optimální teplota vody je 80 stupňů. Sumec velký je dutinový třelec a tře se pouze v tmavých, odlehlých a chráněných místech, jako jsou dutiny ve skalách, kmenech nebo v podemletých březích. V tomto období je možné chytit velké množství sumce velkého za použití některých jedinečných technik.

Kdy se tře sumec velký? Sumec se obvykle tře, když se teplota vody pohybuje mezi 75 a 80 stupni. K hnízdištím patří duté kmeny, podřezané břehy a další dutiny, které poskytují ochranu. Samci se v těchto místech často pohybují a „připravují“ hnízdo tím, že vytvářejí mělké prohlubně pro samici, do kterých klade jikry.

CPR = Catch, Photograph, Release (chytit, vyfotit, pustit): Popularita ochrany trofejních sumců každoročně roste, a to z dobrého důvodu. Růst sumců trofejní třídy trvá desítky let a nelze je snadno nahradit. Rybáři, kteří dbají na ochranu přírody, vypouštějí sumce větší než pět až deset kilogramů, protože tyto ryby jsou schopné se vytírat a po vypuštění udrží vody osídlené sumci a zároveň poskytnou příležitost k trofejnímu rybolovu pro dalšího rybáře v budoucnosti. Pokud ulovíte velkého sumce, rychle ho vyfoťte a pusťte živého, abyste pomohli chránit tento sport!

Slunovratové kalendáře a sumci: Solunární kalendáře jsou mezi rybáři a sportovci vždy předmětem diskusí. Existuje určitá teorie o fázích Měsíce a aktivitě ryb, ale neztrácejte čas tím, že se budete snažit podle „nejlepších časů rybolovu“ nebo „nejlepších časů rybolovu“ v solunárním kalendáři nebo aplikaci vytyčit, kdy rybařit. Neexistuje žádná aplikace ani kalendář, který by vám řekl, kdy bude rybolov nejlepší, jediný způsob, jak to zjistit, je dát návnady do vody a zjistit to sám!

Záleží na fázích Měsíce při lovu sumců? Opět platí, že stejně jako u všech ostatních meteorologických jevů, může dojít ke změnám při lovu sumců za úplňku nebo v jiných fázích Měsíce? Jistěže může! Měli byste se někdy rozhodovat, zda lovit sumce kvůli Měsíci? Ne, nikdy, prostě jděte na ryby.

Barometrický tlak: Barometrický tlak a jeho vliv na rybolov je vždy předmětem velkých diskusí. Je to složité téma, o kterém by se dalo diskutovat (a diskutovat) celé dny, ale podstata barometrického tlaku a jeho vlivu na rybolov je velmi jednoduchá. Má barometrický tlak vliv na lov sumců? rozhodně! Měli byste se rozhodovat o tom, zda se vydáte na lov sumců, na základě barometrického tlaku, rozhodně ne. Zažil jsem úžasné dny za „nejhorších“ podmínek barometrického tlaku a příšerné dny za „nejlepších“. Prostě jděte na ryby.

Ryby neberou, když krávy leží: Mnoho outdoorových rybářů používá krávy jako indikátor aktivity ryb a zvěře. Teorie říká, že pokud jsou krávy aktivní, pohybují se a krmí, pak jsou aktivní i ostatní ryby a zvěř. Opět téma, o kterém by se dalo diskutovat celé dny, ale zde je stručná verze. Kladení krav je dobrým indikátorem nebo barometrem, ale bohužel krávy kladou i z jiných důvodů. Úspěšnost rybolovu nelze předpovídat na základě ničeho jiného než na základě chození na ryby!

Vnadění a návnada na sumce v díře: Chumming je vhazování malého množství potravy do vody za účelem přilákání sumců a lovení krátce po vhození chumu do vody. Vábení sumců je podobné, ale provádí se opakovaně ve stejné oblasti po delší dobu.

Vnadění: Chumming je skvělý způsob lovu sumce velkého, pokud toužíte po rychlé akci a velkém počtu sumců. Existuje široká škála návnad, které můžete použít na lov sumce velkého, včetně kvašené pšenice, mlíčí nebo kuřecích škrábanců. Alternativou pro sumčí nástrahy jsou také kostky Range, pokud hledáte „hotovou“ variantu.

Návnada do díry na sumce: Zvažte uložení návnady do pytlů z pytloviny nebo jiných nádob, aby se malé množství návnady dostalo do vody po delší dobu. Návnadu na díru můžete vhazovat do vody také ručně, a dokonce můžete sumce naučit reagovat na zvuky nebo na proces krmení.

Počítejte sumce: Pokud lovíte na počet ryb a ponecháváte si je, použijte počítadlo, abyste mohli počítat ryby, které si ponecháte. Snadno tak budete mít přehled o počtu chovaných ryb a vyhnete se problémům!

Dejte jim jídlo a ony přijdou: Sumci se shromažďují v místech s dobrými zdroji potravy, což nemusí vždy znamenat návnady. Mějte oči otevřené a sledujte známky potravy, na které by se sumci mohli zaměřit. Může to být cokoli od přirozených zdrojů potravy, které spadnou do vody, až po místa, kam lidé pravidelně házejí potravu, mějte otevřenou mysl a možná překvapíte sami sebe!

Lov sumců po studené frontě: Bez ohledu na roční období mohou masivní studené fronty způsobit náročný rybolov, ale několik změn v přístupu a technice může zvýšit vaši úspěšnost a dostat na udici více sumců. Dvě věci, které je třeba vzít v úvahu při lovu v podmínkách po frontě, jsou zmenšení velikosti nástrah a zpomalení lovu. Tyto dvě jednoduché změny mohou přinést velké zisky.

Posviťte si na noční rybolov pomocí světelných tyčinek: Noční rybolov je často oblíbeným cílem lovců sumců, zejména v letních měsících. Chemické světelné tyčinky o délce 2″ jsou levné a skvěle se hodí pro noční lov. Přidejte je ke skluzovým bobrům, abyste viděli aktivitu ve vodě, nebo světelné tyčinky přilepte na špičku rybářského prutu, abyste v noci viděli pohybující se špičku prutu.

Černá světla a rybářský vlasec: Pokud dáváte při nočním rybolovu přednost lepší viditelnosti, zvažte použití černých světel na baterie a vysoce viditelného vlasce. Vlasec bude pod černými světly jasně svítit a usnadní vám přehled o činnosti.

Ryby ve svislé poloze: Můžete lovit přímo pod lodí a udržovat vlasec kolmo ke špičce prutu. Lov ve svislé poloze zvyšuje vaši schopnost cítit záběry. Experimentujte se zavěšenými nástrahami nebo dokonce s jejich pohybem nahoru a dolů ode dna.

Měňte hloubku a způsob prezentace: Experimentujte s tím, kde (a jak) nástrahy prezentujete. Často se stává, že pohyb nahoru nebo dolů ve vodním sloupci nebo nahazování dále do rovin nebo struktur znamená velké výsledky.

Na termoklině záleží: Ryby potřebují k přežití kyslík. Když se jezera a nádrže v létě v horku zahřejí, vytvoří se termoklina a spodní vrstva vody je bez kyslíku, takže ryby nemohou přežít, proto je třeba lovit nad termoklinou.

 

na ryby

Seznam tipů pro lov sumců

1. Vyberte vhodnou lokalitu

Začněte tím, že si vyberete správnou lokalitu pro lov sumců. Vyberte místo, kde je hojná populace sumců a jsou dostupné vhodné rybářské příslušenství.

2. Použijte správné vybavení

Je důležité mít vhodné vybavení pro lov sumců. Patří sem silná prutová sada, rybářský háček, živou nástrahu a vhodnou vlasec nebo opletka.

3. Seznámení se s chováním sumců

Důkladně se zdokumentujte o chování sumců, jejich preferencích a sezónních vzorcích migrace. To vám pomůže být úspěšnějším při lovu sumců.

4. Vyberte správnou techniku

Existuje mnoho technik, které můžete použít při lovu sumců. Zkuste různé metody, jako je například feeder, postupné tahání nebo lov s plavanou. S časem zjistíte, která technika je nejúčinnější pro váš styl lovu.

5. Buďte trpěliví

Sumci jsou známí tím, že jsou chytří a opatrní. Proto je trpělivost klíčem k úspěšnému lovu sumců. Buďte trpěliví a počkejte na správný okamžik, než zahájíte zdolávání.

6. Používejte živou nástrahu

Sumci jsou známí tím, že preferují živou nástrahu. Použití živé rybky nebo sardinky jako návnady může zvýšit vaše šance na úspěch při lovu sumců.

Nejprodávanější kaprové pruty

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – sumcařina

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *