Jak chytat pstruhy

Zde naleznete tipy a rady, jak efektivně chytat pstruhy. Sledujte naše rady a zvyšte své šance na úspěch při rybaření.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

V naší zemi se vyskytují tři druhy pstruhů – původní, divocí a vysazení. Původní pstruzi jsou ti, kteří se zde vyskytují již tisíce let, například pstruh potoční v horách na severovýchodě a pstruh říční v celém Skalistém pohoří. „Divoký pstruh“ označuje ryby, které sem kdysi dovezl člověk a které si nyní udržují svou populaci a přirozeně se rozmnožují. (Věřte tomu nebo ne, ale pstruh potoční pochází z Evropy a v USA by se nikde nevyskytoval, kdyby nebyl vysazen.) Vysazení pstruzi jsou odchováváni v líhních a poté přemísťováni do řek a potoků na každoroční pstruhové sezóny. Krása této pstruhové rozmanitosti spočívá v tom, že ať žijete kdekoli, pravděpodobně najdete pstruhy v blízkosti svého domova. Dokonce i v některých částech jihu dávají násady v chladnějších měsících rybářům možnost lovit pstruhy duhové a hnědé, kteří by se tam nikdy nemohli přirozeně vyskytovat.

Další skvělou věcí na lovu pstruhů je, že bez ohledu na jejich odrůdu existuje spousta různých způsobů, jak se na ně zaměřit. Krmí se širokou škálou nástrah, ale jsou to také dravci, kteří budou brát záběry na obrovské množství umělých mušek a nástrah.

Pstruhy jsem lovil po celém kontinentu a používal jsem nejrůznější metody. Naučil jsem se hodně o tom, co funguje a co ne. Následující tipy pro lov pstruhů vás dostanou na rychlou cestu k úspěchu bez ohledu na to, kde lovíte. Zde se zaměříme na lov na přívlač, protože muškaření si zaslouží vlastní příběh. Mnoho zde uvedených zásad a taktik však platí i pro muškaření.

zarybnění pstruzi

Rychlé tipy pro lov pstruhů

  • Pokud plánujete pstruha vypustit, ujistěte se, že máte mokré ruce, než se ho dotknete, abyste z něj neodstranili ochranný slizový povlak.
  • Pstruzi se z devadesáti procent živí na dně potoka nebo v jeho blízkosti.
  • Pstruzi jsou teritoriální. Zatímco v jedné díře nebo tůni se může vyskytovat mnoho malých ryb, velké ryby bývají samotářské. Pokud tedy na určitém místě chytáte spoustu malých pstruhů, je nepravděpodobné, že se tam bude zdržovat i velký.
  • Pstruzi potoční se živí za tmy, takže nevylučujte noční mise, zejména pokud hledáte velké ryby na tlačených vodách.
  • Nástrahy a mušky, které napodobují raky, jsou pro pstruhy často přehlíženy, ale tito korýši patří k jejich oblíbené kořisti.
  • Nebojte se na pstruhy použít ultralehký vlasec. Příliš těžký vlasec může způsobit, že malé nabídky budou ve vodě vypadat nepřirozeně, a pstruhy nepřirozená prezentace často odrazuje.
  • Pokud používáte síťku, ujistěte se, že má měkký pogumovaný vak, který bude k těmto choulostivým rybám mnohem šetrnější a zajistí jejich zdravější uvolnění.
  • Za vysoké vody se zaměřte na místa těsně u břehu, kde je proud zablokovaný nebo měkčí.
  • Na nízké, čisté vodě se snažte nevrhat na cílovou oblast stín. Nebo se raději držte tak daleko, aby vás ryby vůbec neviděly.

Tipy na vybavení pro lov pstruhů

Používejte dlouhý prut

Na lovu pstruhů v potoce je obzvlášť zábavné to, že vám umožňuje používat lehké vybavení. Často nahazujete do malých zón a v těsném prostoru a i velké pstruhy lze úspěšně vysadit na lehký vlasec a malý naviják. Mnoho pstruhařů však tíhne ke krátkým prutům, které často měří 6 stop nebo méně. Používání delších prutů má však jednu velkou výhodu.

V dnešní době delší prut neznamená těžší prut, což před lety neplatilo. Pruty jako např. Přívlačové pruty St. Croix Trout SeriesNapříklad jsou k dispozici až 7 stop dlouhé pruty, které si však zachovávají velmi lehkou akci. Obecně mají měkčí špičkovou část, která pomáhá absorbovat energii velkého pstruha při boji v proudu nebo v těsné blízkosti. Důležitější je, že dlouhý prut vám umožní dosáhnout dále a provádět jemné flickové náhozy do úzkých kapes a vírů. Délka také umožňuje udržet více vlasce nad hladinou při unášení nástrah a jigů, což vytváří přirozenější prezentaci s menším odporem.

Opírejte se o muškařské háčky pro lov na návnadu

Není pochyb o tom, že v obchodech s rybářskými potřebami jsou k dostání docela malé háčky na pstruhové nástrahy, jako jsou mouční červi a lososí jikry. Navzdory své malé velikosti má však mnoho drobných háčků určených pro běžný rybolov stále silnější průvlek, což znamená, že jsou poměrně těžké. Háček přidá každé nástraze na váze a v některých případech může narušit přirozenou prezentaci. Použitím háčků určených pro muškaření však můžete zvolit ideální háček pro jakoukoli pstruhovou nástrahu nebo situaci.

Protože suché mušky musí plavat, jsou háčky, na které se vážou, mnohem lehčí. Vyrábějí se také v obrovské škále stylů, velikostí a tvarů – některé jsou tak malé, že se mohou zcela skrýt v jednom lososím vajíčku. V nízké, čisté vodě, kdy jsou pstruzi plaší, je nástraha prezentovaná na. suchá muška nebo scud hook bude přirozeněji unášen proudem, což může znamenat rozdíl mezi záběrem a úlovkem.

Používejte lehký vlasec

Většina rybářů považuje vlasec o síle 6 liber za nebezpečně lehký. Ale pstruzi jsou většinou malí. Jistě, v zemi jsou místa, kde se vyskytují více než desetikiloví pstruzi, ale většina z nás loví v jezerech a potocích, kde by dvacetikilový pstruh byl skutečnou trofejí. Pravdou je, že pokud jste si jisti svým vybavením a schopností obratně si s rybou pohrát, můžete ulovit zatraceně velké pstruhy na 2 až 4 librové testovací šňůry. Při použití těchto vlasových šňůr jich také zaseknete mnohem více.

Pstruzi jsou velmi dobře naladěni na přirozený pohyb. Vědí, jak vodní hmyz . vypadat, jak pluje po proudu. Pokud se zdá být mimo nebo neobvyklá, je velká šance, že ji pstruh nesežere. Všichni rybáři mají za úkol snažit se o přirozenou prezentaci, ale pstruhaři mají v tomto směru ještě větší problém, protože mnoho běžných nástrah a jigů je velmi lehkých a malých.

Pokud použijeme jako příklad moučného červa, chceme, aby se pohyboval po proudu, jako by přirozeně spadl do vody a nebyl přivázán vlascem. Čím silnější je však váš vlasec, tím je tužší a tím větší odpor ve vodě vytváří. Naopak čím tenčí vlasec, tím méně ho může proud ovlivnit, takže standardně bude nástraha nebo drobná návnada prezentovaná na lehkém vlasci působit přirozeněji. Jen se ujistěte, že je brzda vašeho navijáku správně nastavena (na volnější straně), abyste v případě zaseknutí monstra měli volnost pohybu. S lehkým vlascem se také daleko lépe a přesněji nahazují lehké nástrahy a návnady.

Tipy pro lov pstruhů na nástrahy

inline rotačky

Vyhněte se kroucení vlasce u rotaček

In-line spinnery jako např. Kohoutí ocásky a Panther Martins chytí pstruhy na plavanou kdekoli v zemi. Jsou vysoce produktivní ve všech typech vod a v široké škále podmínek. Spiningy jsou také ideální pro rybáře jakékoli úrovně dovedností, protože je stačí jen nahodit a navinout. Jediným nedostatkem rotaček je však to, že mohou způsobovat nepříjemné kroucení vlasce.

Při pohybu rotačky ve vodě se lopatka otáčí kolem středového sloupku při vysokých otáčkách. Někdy se však otáčí i celý sloupek a tělo. Když k tomu dojde, hlavní vlasec se zkroutí a toto zkroucení se může dostat daleko, dokonce až k cívce navijáku. Jakmile je vlasec příliš zkroucený, začne se kroutit, namotávat a velmi špatně se nahazuje. Jednoduchým řešením, jak tomu zabránit, je přidání malého návazce. soudkovitého obratlíku mezi hlavní šňůru a rotačku.

Soudkový obratlík má dvě očka, která se otáčejí nezávisle na sobě. K jednomu očku přivažte hlavní vlasec, k druhému očku přidejte 18 až 24palcový návazec a na konec návazce přivažte rotačku. Jak se rotační návazec otáčí, obratlík působí proti otáčení a zabraňuje kroucení vlasce.

Jednoduše s hrouzky

Kudrnaté housenky používají se na všechny druhy ryb, od krapů přes okouny a valouny až po mořské druhy. Jsou to jedny z nejrozšířenějších nástrah v rybářství, i když v pstruhařině často ustupují do pozadí před rotačkami, lžícemi a tvrdými nástrahami. Všestranné jsou díky tomu, že jsou k dispozici v obrovské škále velikostí a barev. Stejně jako olověné jigové hlavičky které se s nimi párují.

V hnědé nebo rezavě oranžové barvě se z kudrnatky stává rak, když pomalu poskakuje po dně. V bílé nebo stříbrné barvě může housenka představovat nástražní rybku, když se rychle přetáčí středem vodního sloupce. V černé nebo olivové barvě mohou představovat larvy vodních kamenáčů. Všechny tyto zdroje potravy jsou pro pstruhy důležité v různých ročních obdobích, proto je rozumné mít u sebe výběr housenek a jigových hlaviček v různých velikostech a barvách, ať už lovíte v pohyblivé vodě nebo v místním zarybněném jezeře.

Přidejte ke svým nástrahám jednoduché háčky

Jerkbaity a potápivé minnow plugy jako např. Original Floating Rapala a Smithwick Rattlin‘ Rogue jsou zabijáci pstruhů, zejména pokud hledáte největší dravce v řece. Tyto nástrahy jsou však z výroby vybaveny dvěma nebo třemi trojháčky. Ty sice pstruha dobře udrží v záběru, ale mohou mu způsobit zbytečné zranění. Nezřídka se stává, že jeden háček skončí v rybí tlamě a ostatní v její tváři, oku nebo žábrách.

V dnešní době díky většímu ochranářskému smýšlení rybářů vyrábí několik firem tzv. speciální jednoduché náhradní háčky pro tento styl tvrdé návnady. Přechodem na tyto jednohroté háčky, i když jeden z nich skončí v části ryby, kam nepatří, zkrátíte dobu potřebnou k uvolnění ryby, a zvýšíte tak šanci na rychlé a zdravé uvolnění.

Přimějte své nástrahy, aby se vznášely

Někdy rychlá, agresivní prezentace s potápivými vsuvkami a jerkbaity vyvolá pstruhy, ale často je to taktičtější přístup, který rozhoduje o hře. Velcí pstruzi obzvlášť rádi mlátí do nehybně stojícího jerkbaitu. Nepravidelné cukání a šipky mohou zpočátku přitáhnout jeho pozornost, ale když se nástraha zastaví, jde na věc.

Na trhu je dnes spousta závěsných jerkbaitů, které jsou navrženy tak, aby se vznášely v určité hloubce. Bývají však drahé. Téměř každý plovoucí hardbait však můžete přimět k tomu, aby se vznášel před dychtivými pstruhy, když do něj přidáte Suspendots.

Tyto olověné kroužky se lepí na břicho nástrahy a přidáním zátěže na dno můžete nástrahu udržet déle níže ve vodním sloupci. Zvláště ve studené vodě nemusí být pstruh ochoten pronásledovat nástrahu daleko, ale pokud ji dokážete udržet v zóně jen na vteřinu nebo dvě při pauze, zvýšíte šanci, že se ryba zaváže.

Taktika lovu pstruhů

Rybaření zblízka před lovem zdaleka

Mnoho pstruhařů má po příjezdu k řece mentalitu „tráva je vždy zelenější“. Kapsa na druhé straně vypadá nejšťavnatěji. Šev uprostřed toku je přitahuje jako magnet. Plavou přímo dovnitř, aby se dostali na místo, které považují za nejlepší, a to je často stojí spoustu ryb.

Dobré pravidlo, které je třeba dodržovat, zní: vždy lovte blízko, než se dostanete daleko. I když voda mezi vámi a místem, které toužíte zasáhnout, nevypadá zrovna „rybí“, udělejte několik náhozů nebo proplutí, než se k tomuto místu vydáte. Prolovte si cestu k místu, kde chcete být, místo toho, abyste se vrhali přímo k penězům. Lidé jsou často překvapeni, když zjistí, že pstruzi – a to i velcí – se někdy drží v několika centimetrech vody blízko břehu. Jsou také mistry v maskování, takže i když jste přesvědčeni, že byste pstruha viděli, kdyby se držel v této mělké, průzračné vodě, většinou ho neuvidíte. Nepropásněte rybu, protože spěcháte.

Lovte v „odpadní vodě“ brzy a později

Většina pstruhových řek a potoků má mělké úseky bez proudu. Rybáři je často označují jako „junk water“ nebo „frog water“, protože se svým uspořádáním podobají spíše rybníku. Pstruhy si spojujeme s rychlými vlnkami, ostrými švy a vířivými proudy, které vytváří proud, a většinou jsou to právě tyto vody. jsou nejpravděpodobnější místa, kde lze najít pstruhy. Ale tam je je čas a místo, kde se dá lovit i v této nevýrazné „odpadní vodě“.

Pstruzi potoční se po setmění vydávají na lov, zatímco duháci mají tendenci se v noci schovávat a příliš se nekrmit. Tyto pomalé, nezajímavé úseky vody nemusí být pro ryby ve dne příliš atraktivní – nebo se v nich mohou cítit příliš exponované – ale po západu slunce se tyto oblasti mohou stát hlavními lovištěmi.

Pomalé a mělké úseky řek mohou podporovat výskyt vodního hmyzu více než rychlejší oblasti. Stejně tak raci a žáby se často cítí lépe v oblastech s tlumeným prouděním. Velcí hnědáci to vědí a v období slabého osvětlení se přesunou do „odpadní vody“, takže se zdržte hodinu po setmění nebo přijeďte hodinu před svítáním a vyrazte na tyto spací úseky. Možná budete šokováni tím, co ulovíte ve vodě, kterou většina rybářů míjí.

Využijte nečistoty ve svůj prospěch

Mnoho rybářů odrazuje vysoká, špinavá voda. Brodění v ní může být děsivé a zvýšený proud může ztížit lov ve vaší oblíbené díře. Skutečnost je taková, že prudký proud může přinést jedny z nejlepších pstruhů, pokud víte, jak k němu přistupovat.

Pstruhy si spojujeme s čistou tekoucí vodou, ale nezapomeňte, že za takových podmínek vás velmi snadno uvidí. Čistá voda se často rovná strašidelným pstruhům, kteří vyžadují přesnou prezentaci a méně chyb. Ve vodě, která je mírně znečištěná, však obvykle poleví v ostražitosti.

Místo toho, aby se pstruzi schovávali za kameny nebo v dírách, je zakalená voda přiměje k pohybu. Jsou pohodlnější, když mají pocit, že je draví ptáci nevidí, takže rychleji vystřelí nebo se vydají na cestu za potravou. Nyní je čas opřít se o větší nástrahy, jako jsou blýskavé jerkbaity a rotačky s většími lopatkami, které vydávají spoustu vibrací. Zaměřte se na místa blízko břehu, kde je proud měkčí, a tam, kde najdete jednu hladovou rybu ve zvýšeném proudu, jich často najdete více.

Závěrečné myšlenky o lovu pstruhů

Pokud žijete na západě, středozápadě nebo severovýchodě, je velká šance, že máte v dojezdové vzdálenosti slušný pstruhový potok nebo rybník. Lov pstruhů může být komplikovaný, ale může být také tak jednoduchý, jako je splavení moučného červa v víru. Začněte jednoduše, chyťte pár ryb a bavte se. Jakmile se o pstruzích a vodách ve vaší oblasti dozvíte více, můžete začít zkoušet pokročilejší taktiky a zaměřit se na větší ryby.

 

na ryby

Tipy na lov pstruhů

Jak chytat pstruhy

Zde najdete užitečné tipy a triky pro lov pstruhů:

  • Vyberte správné místo – Pstruzi se obvykle nachází v tekoucí vodě poblíž skalnatých útesů nebo pod vodopádem.
  • Použijte nástrahu – Oblíbené nástrahy pro pstruhy zahrnují umělé mušky, mrtvé ryby nebo žížaly.
  • Sledujte počasí – Pstruzi jsou aktivnější v oblačných dnech než za slunečného počasí.
  • Mějte trpělivost – Lov pstruhů může vyžadovat trpělivost a důkladné pozorování chování ryb.

Nejprodávanější kaprové pruty

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – rybářské techniky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *