Tipy pro chytání pstruhů

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

Lov pstruhů začal před několika sty lety pomocí mušek. Chytat je na rotačky je obvykle mnohem snazší, zejména v jezerech. Nejprve si projdeme základní vybavení, které potřebujete, a poté si projdeme 20 tipů pro lov pstruhů, které mohou zlepšit váš lov na nástrahy. Vycházejí ze tří základních typů pstruhů: jezerních, říčních a větších mořských.

Vzpomínáte si na prvního pstruha, kterého jste chytili?

Dalo by se říct, že to byl pstruh potoční, který odstartoval sportovní rybolov. Sportovní muškaření začalo se pstruhem a bylo vyvinuto ve Skotsku před několika staletími.

Tyto ryby ve skutečnosti osídlily teprve před 13 000 lety. Když roztála doba ledová, začaly se do moře vlévat nové nedotčené řeky. Průzkumní mořští pstruzi se dostali do tohoto nevyužitého, nedotčeného prostředí. Vstoupili dovnitř a podmanili si je. V té době se v řekách nevyskytovaly žádné jiné druhy malých ryb, pstruzi byli průkopníky našich řek.

Jak se ještě dozvíme později, pstruzi jsou neuvěřitelně geneticky rozmanití a vysoce přizpůsobiví vodě, ve které se ocitli. To znamená, že je nemůžete jednou vyřešit a hotovo. Je to nikdy nekončící hra, a to velkolepě odměňující.

Spinningová sestava na pstruhy

Pro nejlepší prezentaci nástrah a zážitek potřebujete vysoce kvalitní moderní prut na nástrahy a spolehlivý naviják (máme rádi Daiwa a Shimano speciálně pro lov pstruhů), a nějaký 6lb fluorocarbonový vlasec. Dále budete potřebovat několik malých rotaček, měkké nástrahy a jigové hlavičky a pár pěkných plugů. Pro své vlastní blaho a blaho ryb budete potřebovat i podběrák.

Prut:

Při lovu pstruhů na velkých otevřených jezerech, kde není příliš mnoho stromů, vám prut o délce 9-10 stop poskytne výhodu při nahazování. V menších jezerech nebo jezerech lemovaných stromy umožní prut 7-8ft lovit ve více oblastech bez nárazů do stromů. To vám umožní v případě potřeby nahazovat dále. Požadavkem je prut, který nehodí více než 30 g max. Pokud si přejete, můžete jít na prut s maximální vrhací zátěží 7 g, pokud se v jezeře nevyskytují štiky.

Moderní prut na lehké nástrahy vám poskytne obrovskou výhodu při nahazování malých rotaček. Sestavili jsme seznam nejlepších prutů na okouny a všechny tyto pruty jsou vhodné i na pstruhy.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

Naviják:

Nejuniverzálnějším navijákem bude naviják velikosti 2500 / 3000, konkrétně od firmy Daiwa nebo Shimano, jejichž navijáky jsou kompaktní, lehké a klouzavé ve srovnání s robustnějšími navijáky Penn, které používáme pro mořský rybolov. Pokud používáte výjimečně lehký prut nahazující maximálně pod 10 g, můžete přejít na velikost 1000, pokud dáváte přednost delšímu náročnějšímu boji.

Šňůra: 1:

Pro většinu lidí doporučujeme 6lb fluorocarbon (pokud můžete a jste si jistí, tak i lehčí), který je navíc pohodlný, protože nepotřebujete návazce a můžete návnady navázat přímo na konec vlasce. Ve srovnání s mono se nijak neprotahuje, takže máte lepší citlivost na záběr. Na mnoha pstruhových jezerech a řekách je pletenka zakázána, protože se do ní při záseku mohou zamotat ptáci, protože plave a vlní se ve větru více než mono nebo fluorokarbon.

Sestava pro říční rybolov:

Na řekách budete chtít o něco těžší sestavu – přívlačový prut, který nahazuje asi unci (30 g). Pokud je váš prut těžší než tato hodnota, nebudete moci lovit s nejlehčími nástrahami, což je omezující, zejména v náročných dnech. Pokud použijete ultralehký pstruhový prut, který v silném proudu nahazuje 7 g, budete mít i malé zátky trvale ohnuté a větší pstruzi vás budou brát za zákruty řeky a odříznou vás.

Říční rybolov pstruhů

Přečtěte řeku

Jedná se o místa, kde mohou pstruzi sedět a kde dostávají stálý přísun potravy, aniž by museli příliš plavat. Prostor těsně za kládou pak vybíhá do řeky. Kapsy s pomaleji tekoucí vodou. Základna mostu. Tato místa umožňují pstruhům šetřit energii a zároveň získat spoustu potravy.

Stejně tak to dělají i okouni v ústích řek, kde ze stejného důvodu sedí v prohlubních písčitých břehů.

Pstruzi potoční budou o tato místa soupeřit mezi sebou. Dominantnější ryby dokáží zastrašit menší ryby a zajistit si nejlepší místa. Dělají to tak, že otevírají ústa a roztahují ploutve, aby vypadaly větší.

Při lovu pstruhů na nástrahu můžete zvýšit své štěstí tím, že se zaměříte na tyto místa a zjistíte, kde se nacházejí.

Zvláštní pozornost věnujte hlubší vodě, která se táhne podél břehu řeky

Když se podíváte na řeku, všimnete si, že se v ní nacházejí hlubší úseky a kanály. Těmi se často prohánějí pstruzi. V mělčích úsecích s bělostnými peřejemi a rozbitým terénem najdete pstruhy, ale obvykle se jedná o menší pstruhy. Větší ryby si zajišťují lepší pozice v hlubších a tmavších částech vody.

Nejlepšími místy pro lov pstruhů v řece jsou tedy často oblasti hlubší vody u břehu. Břeh obvykle poskytuje většinu úkrytů v daném úseku a hlubší voda poskytuje pstruhům pěkný výběh.

Na okrajích proudu v hlubší tůni často čeká velký pstruh potoční.

Kyslík, teplota, kyselost a jejich vliv na lov pstruhů v řece

V řekách a potocích je teplota vody a obsah kyslíku v celé vodě poměrně stálý. Všechno se to míchá. Hlubší úseky vody v řece budou mít stejnou teplotu a hladinu kyslíku jako mělčí části.

Rozkládající se rostlinná hmota nebo řasy a teplá voda vytvářejí prostředí s nízkým obsahem kyslíku. Pstruzi potřebují pro přežití jiker chladnou vodu bohatou na kyslík. Při nízkém obsahu kyslíku se také nebudou tak aktivně krmit.

Teplota vody v řekách jen zřídkakdy dosáhne teploty, která by pstruhům vadila. Dále na severu a v horských potocích klesne pod ideální teplotu pro lov pstruhů v zimě. Větším problémem než teplota je na většině míst kvetení řas a vypouštění odpadních vod do řek.

17 Hledejte strukturu

Již jsme se zabývali tím, jak kmeny, které vyčnívají do řeky nebo potoka, vytvářejí kapsy pomaleji tekoucí vody, ve kterých pstruzi rádi sedí. Mezi další formy struktury patří balvany, trubky a stěny u základů mostů a hromady dřeva, které se nahromadí po bouřkách. Ve vašem okolí se objeví prvky, které jsou specifické pro danou vodu – třeba je to nákupní vozík, který někdo hodil do řeky a který se zanesl podzimním listím a tvoří v řece překážku. Možná je to jen prostor za břehem jako součást přirozeného meandrování řeky. Všechny dosahují stejného efektu. Pstruzi tato místa milují, protože se mohou živit na běžícím pásu potravy s minimálním pohybem a výdejem energie. Pokud kolem nich driftujete s nástrahami, které přicházejí z horního toku, nabízíte jim přesně to, pro co si přišli.

16 Systematicky zpracovávejte proud a prohledejte 100 % oblasti

Když dosáhnete tůně nebo úseku řeky, vyplatí se ji celou prolovit, než se vydáte dál. Systematicky zpracováváte tůň. Uděláte to tak, že nahazujete do horní části tůně a pak postupujete dolů. Je to proto, že pstruzi sedí v tůních čelem proti proudu a mohli byste je vyplašit, kdybyste je nabrali zezadu shora. I když teoreticky by se nástrahy měly vždy pohybovat s proudem, ve skutečnosti je často nutné navíjet proti proudu. Pstruzi na nástrahy narazí i tehdy, když se pohybují proti proudu.

Přirozeně budeme nahazovat v oblastech, které vypadají, že se v nich ryby budou držet nejčastěji, a měli bychom mít k těmto oblastem silnou tendenci. Vyplatí se však také rychle nahodit do každé kapsy a úseku řeky, abychom se ujistili, že jsme pokryli všechny možné oblasti.

Buďte potichu

Pstruzi tě vidí stát na břehu. Jsou si vědomi dravců na souši, protože napůl očekávají, že budou vytrženi ze svého vodního světa a vrženi mezi čelisti medvěda hnědého. Pokud děláte hluk a stojíte blízko okraje vody, pravděpodobně ryby vyplašíte. Uzavřou čelisti a budou se chovat obezřetně. Pokud řeka náhodou protéká podél oblíbeného chodníku pro pěší, nemusí to platit.

14 Při lovu pstruhů na nástrahu v čisté vodě se vyhněte nápadnému oblékání

Ano, pstruzi vás vidí. Jak bylo uvedeno výše, hlavními predátory těchto ryb v řekách jsou savci a ptáci.

Spousta lidí nosí oblečení matných barev. Není to nezbytné, ale při prvních několika náhozech se vyplatí, když stojíte vzadu od okraje vody, mimo dohled. Lov pstruhů na nástrahy je velmi aktivní a může zahrnovat lov na dohled v čisté vodě. Nezapomeňte, že se mohou ohlížet!

Lov pstruhů v jezeře

13 Každé pstruhové jezero je jiné

Jeden druh se živí převážně hmyzem na okrajích jezera. Má k tomu přizpůsobená ústa i velikost těla. Jiný druh se živí především drobným zooplanktonem – drobnými larvami hmyzu, korýšů a ryb. Tento druh má drobná ústa. Třetí druh se živí jinými rybami. Na některých místech se u této rybožravé variety vyvinula větší hlava a dorůstá mohutnosti.

Při lovu pstruha potočního na nástrahu nelovíme jeden druh ryby.

Lovte na březích jezera, dokud je vzduch chladný

Pstruhy lze s větší pravděpodobností nalézt kolem mělkých břehů jezera brzy ráno nebo večer, protože tyto oblasti se během dne zahřívají. V této době se také cítí méně ohroženi predátory. Na hladině je také pravděpodobně spousta hmyzu, který sem spadl přes noc. Pokud k jezeru nebo nádrži dorazíte jako první, často se vyplatí lovit nejprve na mělkých březích.

Při lovu pstruhů v nádrži se zaměřte na přítoky a odtoky

Při lovu pstruhů v nádrži se můžete zaměřit na přítoky a odtoky. Tyto oblasti s pohyblivou vodou okysličují vodu a přinášejí novou potravu, což může způsobit, že se kolem nich shromažďují pstruzi. Toto chování se vyskytuje u velké škály druhů jak ve sladké, tak ve slané vodě.

V hlubších vodách jezer se pstruzi zdržují v okolí termokliny

V jezerech se teplota vody a hladina kyslíku mění v celé vodě, takže pstruzi se shromažďují v oblastech s optimální směsí, zejména v jezerech, kde je teplota nebo hladina kyslíku celkově neoptimální.

Pokud lovíte ve zvláště hluboké vodní nádrži, může být ve spodní části vody pro pstruhy nepříjemně vysoký tlak a můžete očekávat, že se budou zdržovat v okolí „termokliny“, což je vrstva vody, kde se teplá voda setkává s chladnou a živiny se hromadí o něco výše. Protože se zde hromadí živiny, hromadí se zde řasy, kterými se živí zooplankton, který pak přitahuje nástražní rybky, jež lákají pstruhy.

Tato vrstva se obvykle nachází ve spodních 2/3 vodního sloupce. Je velmi obtížné zavěsit nástrahu v tak specifické hloubce ve vodě, ale stojí za to si uvědomit, že všichni pstruzi mohou číhat v podobné hloubce, protože vám to může pomoci pokusit se zjistit, jak dlouho byste měli nechat nástrahy klesat, abyste dosáhli této optimální hloubky. Stejný princip platí i jinde při lovu na nástrahy – znalost hloubky je užitečná dovednost.

Jezerní pstruzi mohou mít užší výběr potravy a tam, kde jezerní pstruzi pronásledují nástražní rybky, se vyplatí lovit s nástrahami s lopatkovým ocasem a jinými imitacemi rybek.

Lov pstruhů u jezera je často nejlepší na jaře a na podzim v mělčích jezerech

Když je teplota vody v létě nejvyšší, můžete očekávat, že pstruzi budou preferovat hlubší části jezera. Pstruzi, kteří se specializují na pronásledování nástražních rybek, mají stejně tendenci zdržovat se v hlubších částech jezer. V menších jezerech a rybnících na jihu Anglie se pstruzi nejlépe loví pravděpodobně na jaře a na podzim, kdy je teplota vody nižší. Lov pstruhů na nástrahy je nejlepší, když voda není příliš studená. V zarybněných rybářských revírech může být vynikající rybolov po celý rok.

Nejlepším rybářským náčiním pro lov pstruhů je ultralehký přívlačový prut

Nejlepší vybavení pro lov pstruhů je lehké, aby umožňovalo jemnost. Na potoky bych zvolil ultralehký (pruty s gramáží 10 g nebo méně) a na řeky používám prut s gramáží 20 g. Lov pstruhů na nástrahy je s lehkou výbavou zábavnější a dává vám výhodu při nahazování menších nástrah.

Použití 6lb Flourocarbon vlasce, jsou pro pstruha potočního neviditelné

Začněme vlascem, protože zbytek potřebného vybavení je určen tímto „limitujícím faktorem“. V podstatě musíte používat velmi lehké vlasce, abyste ryby neplašili a mohli prezentovat malé nástrahy. Ideální je 6lb flourokarbon. Na mnoha místech je pletenka zakázána. Při lovu pstruhů na nástrahy je skvělé, že se flourocarbon neprotahuje, takže skvěle detekuje záběr. Pro ryby je také neviditelný a můžete nástrahy navázat přímo na hlavní šňůru bez návazce.

Vyberte lehký prut a naviják

Protože je vlasec při lovu pstruhů potočních velmi lehký, musí prut a naviják účinně absorbovat energii, aby se vlasec při zaseknutí ryby nezlomil. Abyste toho dosáhli, potřebujete dobrou brzdu, která uvolňuje vlasec konzistentním způsobem při dané úrovni napětí (špatné navijáky uvolňují vlasec nekonzistentně).

Pro lov na potocích a jezerech je ideální naviják velikosti 2500 / 3000 s prutem, který nahazuje až 10 g. V řekách je zapotřebí těžší prut, protože mořský pstruh v proudu by mohl snadno jen strhnout ultralehkou sestavu vlasce. Pro tyto účely budete chtít standardnější přívlačový prut, který nahazuje kolem unce (30 g). Pokud je váš prut těžší než tato hodnota, nebudete moci lovit s nejlehčími vlasci, což je důležité pro prezentaci nástrah.

Používejte nástrahy a rotačky, které mají háčky nastražené jako zadní část nástrahy

Více záběrů dosáhnete, pokud bude háček na nástraze umístěn více vzadu, protože pstruzi často okusují ocásky nástrah. To je částečně důvod, proč je rotačka Mepps nadčasovou klasikou pro lov pstruhů potočních na nástrahy. Mepps má na zadní straně nástrahy jeden trojháček, který maximalizuje počet zaseknutí.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

Druhy pstruhů potočních: od pstruha obecného po pstruha duhového

Jsou pstruh ferox a pstruh potoční stejný druh?

Pstruh potoční je geneticky velmi rozmanitý a přizpůsobivý a pstruh Ferox je pouze pstruh potoční, který byl geograficky izolován v jezerech bohatých na mníka polárního. Tato pescatariánská strava a zaměření na dravost větších ryb vedly k vývoji mohutné hlavy. Žijí mnohem déle než běžní pstruzi, což také přispívá k jejich mnohem většímu vzrůstu. Jsou méně běžní, takže jsou ceněným úlovkem a je třeba se o ně starat. Pstruzi ferox jsou mnohem specializovanějšími dravci, a proto se na ně velmi účinně cílí s většími nástrahami, jako jsou pádla s ocásky, zejména se vzory, které připomínají mníka polárního.

Spining na pstruhy ferox – a větší pstruhy obecně

Chcete-li chytit pstruhy Ferox, nahazujte větší pádla do hlubších vod nebo jezer. Je pravda, že velcí pstruzi narazí na velmi malé nástrahy – koneckonců jsou proslulí tím, že narazí na mušky – ale pstruzi Ferox a mnoho velkých jezerních pstruhů jsou zvyklí jíst ryby a často žijí život v hlubších částech jezer a lochů. Z tohoto důvodu jsou užitečné kovové nástrahy, které lze nahazovat na velké vzdálenosti a prohledávat tak vodní sloupec. Abyste dosáhli na pstruha feroxe, musíte do této hluboké vody dostat větší nástrahu, pravděpodobně s tenkým drátěným návazcem, pokud jsou přítomny štiky.

Lov mořských pstruhů na nástrahu

Jak chytat pstruhy na nástrahy

Pro mnoho rybářů je pstruh obecný vrcholnou formou pstruha potočního. Tyto ryby jsou totiž často větší než pstruzi potoční.

Pstruzi jsou stěhovaví a opouštějí řeky, ve kterých se narodili, aby se vydali do moře, kde ztrácejí svůj skvrnitý hnědý vzhled a stávají se oslnivě stříbřitě modrými, než se proměnění a působiví vrátí do své domovské řeky. Tento způsob života zajišťuje, že se rozmnožují jen ti nejsilnější pstruzi, protože cestu jich přežije jen velmi málo.

Pstruha obecného je nejlepší lovit v červenci a srpnu v prvních dvou hodinách po setmění. Ryby jsou v této době ještě zvyklé se v moři krmit, a tak po návratu do řek ve své činnosti ze zvyku pokračují. Po prvních dvou hodinách po setmění se pstruzi přesunou do hlubších úseků řeky a na noc se uklidní. Pstruzi mořští nejsou tak líní jako pstruzi potoční a zdržují se v rychle tekoucích úsecích vody.

Spiningy a lžíce jsou dobrou volbou, protože pokud je ztratíte, zreziví a neznečistí řeku. Jsou to nejlepší nástrahy na mořské pstruhy spolu s muškami lovenými na bombarďáku.

Q&A

Pstruh duhový vs. pstruh potoční?

Pstruh duhový je odlišný druh od pstruha potočního, ale oba patří do čeledi lososovitých. Jsou to také různé druhy s různými rody, takže nejsou tak úzce příbuzní, jak by si mnozí rybáři představovali. V dávné evoluční historii měli společného předka, ale pstruh potoční se vyvinul tak, že žije v severním Atlantiku a duhový v severním Pacifiku. Jejich zbarvení odráží světlo a barvu částí zeměkoule, které obývají.

Jak rozeznat lososa od pstruha obecného?

Pstruha mořského od lososa poznáte podle toho, že na střeše pstruha je dvojitá řada zubů. U lososa je na střeše úst jedna řada zubů nebo nejsou zuby vůbec.

Mají pstruzi potoční vši?

Častěji se vši vyskytují na pstruzích, kteří byli v moři. Mořští pstruzi získávají po pobytu v mořském prostředí stříbřitou barvu, ale po návratu do řeky opět získávají svůj skvrnitý vzhled. Proto vši přítomné na normálně vypadajícím pstruhu potočním mohou být mořské vši.

Žere pstruh potoční jiné pstruhy?

Jak pstruh potoční roste, zvyšuje se pravděpodobnost, že se bude živit svým druhem, ale pstruzi mohou dorůst velmi velkých rozměrů a živit se pouze hmyzem, jako je tomu například na Islandu, kde pstruzi mohou dosáhnout hmotnosti až 4 kg pouze na hmyzu. Velikost, do které pstruh doroste, není dána pouze druhem potravy, ale souvisí také s populací pstruhů ve vodě, kterou obývá. Více pstruhů znamená v průměru méně potravy na rybu a menší pstruhy.

Jak dlouho žijí pstruzi?

Pstruh se může dožít až dvaceti let, což znamená, že mladý rybář, který uloví velkou rybu, může chytit tvora, který plaval v řece ještě předtím, než byl zábleskem v matčiných očích.

Migruje pstruh potoční?

Někteří pstruzi potoční migrují do moře a vracejí se zpět – na své cestě se stávají stříbřitě modrými pstruhy. Jiní zůstávají obyvateli místní vody a zachovávají si své skvrnité skvrny. Dokonce i takzvané „rezidentní“ ryby mají svědivé ploutve a mohou migrovat v rámci svého říčního systému nebo se v různých fázích svého života stěhovat do statných jezer a zpět. Ve srovnání s lososem jsou migrace pstruhů mnohem rozmanitější co do délky trvání i místa.

Může pstruh měnit barvu?

Pstruzi mohou rychle měnit barvu a změna barvy odráží jejich náladu i barvy pozadí. Dominantní ryby jsou tmavší a submisivní ryby jsou bledší.

Jaký je světový rekord pstruha potočního?

Největší ulovený volně žijící pstruh potoční vážil 31 kg a byl uloven v jezeře Maggiore ve Švýcarsku ve 20. letech 20. století. Ve Velké Británii je rekordem pstruha potočního 14,4 kg (31 liber), který byl uloven na jezeře Lack Awe.

Kdy bylo vynalezeno muškaření pstruhů?

Aelian, římský učenec, zaznamenal v roce 200 n. l., že Makedonci „nahazovali pruty na skvrnité ryby“. To zní povědomě.

Nejprodávanější navijáky

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – rybářské navijáky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *