NÁKUP NOVÉHO RYBÁŘSKÉHO NAVIJÁKU

Pokud jste vášnivý rybář, určitě vám nebude cizí pocit štěstí, který přináší úlovky. Jednou z důležitých součástí vaší rybářské výbavy je naviják. Pokud je váš stávající naviják zastaralý nebo nefunguje správně, je čas zvážit nákup nového.

Důležité je vybrat naviják, který bude kvalitní a spolehlivý. Při výběru se zaměřte na funkčnost, odolnost vůči vodě a kvalitní materiály. Také se ujistěte, že nový naviják bude odpovídat vašim potřebám a stylu rybaření. Rozhodování o velikosti, typu návratu šňůry a převodového poměru je klíčové.

Výběr nového navijáku by neměl být uspěchaný. Přečtěte si recenze od zkušených rybářů a poraďte se s odborníky na rybolov. Srovnání různých značek a modelů vám pomůže najít ten správný naviják pro vaše rybářské dobrodružství.

Investování do kvalitního rybářského navijáku je dlouhodobou investicí do vašeho hobby. Ať už jste začátečník nebo zkušený rybář, správný naviják vám pomůže zlepšit vaše úlovky. Takže vydejte se na trh a vyberte si nový naviják, který vám poskytne spokojenost při každém rybářském výletu!

NAVIJÁKY v AKCI

naviják

Potřebujete pomoci s nákupem nového rybářského navijáku, s nákupem svého prvního navijáku, s ujasněním si, zda potřebujete nový naviják s pevnou cívkou, naviják s volnou cívkou, naviják s přední nebo zadní brzdou? Tak to jste na správném místě, protože zde je podrobný článek, který vám poskytne spoustu nápovědy, abyste se ujistili, že jste si koupili správný naviják.

Čtěte dále a budete se moci rozhodnout, jaký styl navijáku zvolit, jakou velikost, jaký počet kuličkových ložisek a jakou konfiguraci rybářského navijáku budete potřebovat, aby vám pomohl efektivně nahazovat a chytit mnohem více ryb.

Tento článek jsme rozdělili na části, které vám pomohou projít mnoha různými funkcemi rybářských navijáků, co dělají, jak mohou rybáři pomoci a mnoho dalšího kromě toho…

Dostupné styly navijáků

Rybář má k dispozici šest různých stylů navijáků, které jsou podrobně popsány níže. Některé z nich jsou velmi flexibilní a lze je použít pro obrovskou škálu různých stylů rybolovu, zatímco jiné jsou skutečně zcela specializované a nejlépe se používají za určitých okolností, a dokonce pouze s určitými nástrahami.

Navijáky s pevnou cívkou

Zdaleka nejrozšířenější rybářský naviják – téměř každý rybář v zemi má alespoň jeden naviják s pevnou cívkou.

Důvod, proč se jim říká navijáky s pevnou cívkou, je jednoduchý – cívka navijáku se za běžných rybářských podmínek nepohybuje. Je nastavena v pevné poloze a místo toho kolem cívky prochází rameno rotoru, které navíjí vlasec zpět na cívku. Mnoho let před vynálezem navijáků s pevnou cívkou používali rybáři navijáky se středovým hrotem, které měly otočný buben.

Navijáky s pevnou cívkou se vyrábějí v nejrůznějších velikostech, barvách a konfiguracích. Některé mají systém přední brzdy, jiné systém zadní brzdy. Některé mají jednoduché rukojeti, jiné dvojité. Níže naleznete mnoho dalších informací týkajících se těchto funkcí.

Tento typ rybářského navijáku představuje skvělý univerzální naviják. Lze jej použít pro lov na plavanou, legering, lov na nástrahu, přívlač, lov exemplářů, rekreační rybolov nebo match fishing – je to opravdu nejuniverzálnější naviják, který máme k dispozici.

Univerzálnost navijáků s pevnou cívkou spočívá v tom, že jsou levné, snadno se používají, často se dodávají s dalšími vyměnitelnými cívkami pro různé síly vlasce a jsou spolehlivé. Některé z nejlepších navijáků na trhu vydrží sloužit desítky let, a to i bez nutnosti servisu!

Jejich mechanismy lze uzamknout pouhým stisknutím přepínače, aby se naviják nemohl otáčet zpět, což je skvělé při lovu na legranda, protože to rybáři umožňuje jemně vyladit chvění, které pomůže odhalit každý jednotlivý záběr.

Lze je použít pro lov na krátkou vzdálenost až po odhozy na 100 yardů s těžkým krmítkem – jsou opravdu neuvěřitelně všestranné.

Navijáky s volnou cívkou

Rybářské navijáky s volnou cívkou jsou pokročilou konstrukcí navijáků s pevnou cívkou. Jsou naprosto stejné jako navijáky s pevnou cívkou, ale mají jednu funkci navíc – přídavný brzdný systém.

Tento systém po zapnutí umožní, aby se cívka navijáku otáčela pod nastaveným napětím, které určí rybář. Pokud by tedy ryba zvedla návnadu a odplula s ní, může se vlasec z cívky snadno utrhnout. Jediné, co musí rybář udělat, aby zabránil odlepení vlasce z cívky, je zvednout prut a otočit rukojetí navijáku, aby se uvolnil mechanismus volné cívky.

Tuto funkci hojně využívají rybáři lovící exempláře kaprů, candátů, štik a sumců, protože tyto druhy jsou všeobecně známé tím, že nástrahy podebírají a odplouvají s nimi.

Pokud se k tomuto účelu použije běžný naviják, je velmi vysoká pravděpodobnost, že ryba jednoduše stáhne prut a naviják do vody, protože cívka se nemůže otáčet, aby vyplatila vlasec – to se již mnohokrát stalo.

Obecně platí, že navijáky s volnou cívkou bývají větší a těžší než navijáky s pevnou cívkou, protože v těle navijáku je více mechaniky a obvykle se používají k nahazování těžších návazců na delší vzdálenosti, takže cívky jsou často na větší straně.

Navijáky Big Pit

Rybáři lovící velké ryby musí často nahazovat do extrémních vzdáleností buď s návnadou, nebo s markerovým prutem či sestavou spod. V těchto případech přichází na řadu naviják big pit.

Tyto specializované navijáky s pevnou cívkou jsou obrovské. Mají malá těla, velké rukojeti, velkou kličkovou sílu, ale především mají obrovské cívky schopné pojmout mnoho 100 metrů silného vlasce.

Nabízejí stejné funkce jako většina navijáků s pevnou cívkou (antireverz, klipy na vlasec, sklopné rukojeti atd.), ale jejich obrovské cívky umožňují rybáři nahazovat mnohem dále než kdykoli předtím.

Vlasec na těchto velkých cívkách se může snadno a s velmi malým odporem odvíjet, což zajišťuje, že návnada, značkovací splávek nebo spod letí co nejdále.

Rybáři lovící kapry, sumce a štiky mají tendenci používat při lovu, krmení nebo hledání plavačky na dálku velké jámové navijáky.

Některé navijáky big pit jsou vybaveny volnou cívkou, kterou lze použít k tomu, aby ryba odplula s návnadou, a tato funkce dává specialistům na lov velkých ryb ještě více důvodů, proč chtít vlastnit jeden nebo sadu.

Středové navijáky

Ačkoli jsou tyto navijáky poněkud zastaralé, při lovu na tekoucí vodě dostávají zabrat. Dobře udržovaný středový naviják, který se dobře otáčí, poskytne rybáři roky vynikajícího lovu na plavanou, protože rotující buben vyplácí vlasec přesně rychlostí proudu. A to zaručuje, že se návnada pohybuje po proudu přirozeně a lákavě.

Dobrý středový naviják se nejen dlouho točí, ale měl by se zastavit a otáčet v opačném směru při nejjemnějším klepnutí na buben nebo kličky. Tato schopnost se ukáže jako velmi užitečná při zaseknutí ryby, protože naviják se bude muset rychle zastavit a začít se otáčet v opačném směru pro vytažení ryby nebo návazce.

Existují dva hlavní typy středových navijáků – široký buben a úzký buben. Pokud hodláte lovit na jemné šňůry malé ryby pomocí lehkých splávkových návazců, pak je nejlepší úzký bubnový středový naviják. Pokud však hodláte používat silné šňůry na těžké plavačky, přívlač nebo válení nástrah na cejny, zvolte model wide drum.

Některé středové hroty jsou dodávány s ráčnami. Jedná se v podstatě o pružinový spínač, který lze zapnout, aby se buben navijáku utáhl a bránil jeho otáčení – ale nezablokuje ho pevně. Západka je užitečná při lovu na udici, kdy vytváří těsný vlasec k olovu, a také pro zvukovou detekci záběru díky cvaknutí západky, když se buben začne otáčet, když ryba vezme vlasec.

Dalším prvkem, který se může vyskytovat na navijácích se středovým hrotem, je systém brzdy. Ten jednoduše umožňuje rybáři trochu utáhnout buben a zpomalit tak otáčení bubnu. To se opět hodí při lovu na lega nebo při klusání po řece, kdy potřebujete zpomalit rychlost bubnu, abyste brzdili postup své nástrahy. Průtahy lze snadno doladit tak, aby poskytovaly ideální rychlost otáčení.

Navijáky s uzavřeným čelem

Navijáky s uzavřeným čelem jsou stejně jako navijáky se středovým kolíkem poměrně specializovaným nástrojem. Vyrábělo se jen několik málo navijáků s uzavřenou plochou, například od firem Ryobi (dnes již zastaralé), Daiwa a ABU Garcia.

Říční rybáři si je oblíbili nejen proto, že jsou extrémně lehké, a tudíž nenáročné na ruce, ale také proto, že se kolík nebo kolíky uvolní a vlasec se velmi hladce odlepí od přiložené cívky.

To umožňovalo říčním rybářům bez problémů nahazovat splávky, klusat s montáží po proudu a zachytávat vlasec na záběr.

Byly druhou nejlepší věcí k navijákům se středovým kolíkem – v některých případech dokonce lepší, protože navijáky s uzavřeným čelem se nahazují mnohem snadněji než navijáky se středovým kolíkem, což dává i začínajícím rybářům možnost chytat říční ryby na plavanou.

Nejsou to však nejvýkonnější navijáky. A nejsou ani technicky nejvyspělejší. Ve většině případů po několika sezónách používání zněl průměrný naviják s uzavřeným čelem při navíjení spíše jako mlýnek na kávu než naviják.

Na řekách a stojatých vodách se však stále používá mnoho navijáků s uzavřeným čelem, nepochybně díky jejich snadnému použití, snadnému nahazování, nízké hmotnosti a skutečnosti, že uzavřená cívka zabraňuje větru, aby vytvářel problémy s vlascem.

V posledních týdnech roku 2009 uvedla firma ABU Garcia na trh vylepšenou verzi svého velmi oblíbeného navijáku s uzavřenou cívkou Premier – nový model Premier 706. Jedná se o rozumnou investici pro rybáře lovící na plavanou, jejíž cena se pohybuje kolem 75 liber.

Multiplikační navijáky

Multiplikátory, které častěji používají mořští rybáři lovící z lodi nebo z pláže, používají také někteří rybáři lovící na nástrahy.

Vzhledem k malým a kompaktním rozměrům multiplikátorových navijáků a skutečnosti, že je lze ovládat palcem, se multiplikátorové navijáky dokonale hodí k lovu na nástrahy. Náruživý rybář lovící na nástrahy dokáže nahodit umělé nástrahy jednou rukou na mnoho metrů opravdu snadno.

Jediným problémem, kterému čelí rybáři lovící na nástrahy, kteří se rozhodnou používat multiplikátorové navijáky, je prut. Vzhledem k tomu, že multiplikátory jsou umístěny na vrcholu prutu, je nutné zakoupit prut určený k použití s multiplikátorem. Sedlo navijáku musí být mírně odlišné, akce blanku musí být jiná a způsob umístění vodítek vlasce se také musí lišit od normy.

Multiplikátory se velmi snadno používají, ale pouze tehdy, když jsou správně nastaveny. Brzda musí být nastavena tak, aby se bubínek neprotáčel poté, co se nástraha dostane do vody. Pokud není správně utažena, buben se bude otáčet dál, což způsobí odlepení vlasce od bubnu a jeho zamotání. Po několika takových téměř nezachranitelných zamotáních si budete přát, abyste brzdu nastavili správně!

Multiplikační navijáky ABU Garcia a Masterline jsou mezi rybáři lovícími na nástrahy velmi oblíbené.

Systémy brzd

Všechny moderní navijáky s pevnou cívkou mají brzdové systémy. Některé z nich jsou nastavitelné na zadní straně navijáku (zadní odpor), zatímco některé jsou nastavitelné na cívce (navijáky s předním odporem).

Modely se zadní brzdou jsou nejoblíbenější mezi rekreačními rybáři, zatímco navijáky s přední brzdou jsou oblíbené mezi rybáři lovícími na nástrahy a stále oblíbenější mezi matchery.

Oba typy brzd plní stejnou funkci – utahují nebo povolují pohyb cívky. Když je brzda nastavena na nejvolnější nastavení, cívka se bude snadno otáčet a ryba bude schopna vytáhnout vlasec z navijáku rychleji, než ho budete schopni navinout.

Při nejtěsnějším nastavení se cívka pevně zablokuje a vlasec se přetrhne dříve, než cívka povolí a začne vyplácet vlasec.

Po sestavení návazce by měla být brzda nastavena tak, aby vyhovovala. K tomu odhadněte požadovaný odpor, držte prut a naviják v jedné ruce a držte vlasec a v druhé ruce. Ohněte prut co nejvíce, abyste zjistili, zda se vlasec začne odlepovat od cívky.

Měli byste nastavit odpor tak, aby cívka začala vyplácet vlasec těsně předtím, než se vlasec vzdá a praskne.

Pokud jde o výkonnost různých typů brzdových systémů – navijáky s přední brzdou mají výhodu oproti navijákům se zadní brzdou jednoduše proto, že mechanika brzdy nemusí procházet celým tělem navijáku – je umístěna přímo na konci cívky. To znamená, že navijáky s přední brzdou jsou o něco účinnější než modely se zadní brzdou. Možná právě proto dává tolik našich špičkových matchových rybářů přednost navijákům s přední brzdou.

Většina výrobců navijáků označuje své navijáky s přední brzdou jako FD a navijáky se zadní brzdou jako RD.

Některé pokročilejší a dražší navijáky s pevnou cívkou mají systém bojové brzdy. Jedná se o další přepínač brzdy, který je umístěn v zadní části těla navijáku a jeho stisknutím vlevo nebo vpravo se brzda buď utáhne, nebo povolí. Tato funkce zajistí, že budete mít po celou dobu boje přímou kontrolu nad zaseknutou rybou, což zaručí, že ryba bude moci v případě potřeby brát vlasec, a také můžete dotáhnout a zastavit rybu, pokud bude směřovat k nějakému záseku.

Ložiska

Množství ložisek osazených uvnitř navijáku určuje, jak hladký chod má. Ložiska však také pomáhají prodloužit životnost navijáku, protože přebírají hlavní tíhu opotřebení pohyblivých částí.

Základní, cenově dostupné navijáky s pevnou cívkou mají obvykle jedno, dvě nebo tři ložiska, zatímco navijáky s pevnou cívkou nejvyšší třídy jich mohou mít až 12.

Vezměte si dva navijáky – jeden s několika kuličkovými ložisky a druhý s mnoha ložisky – a vyzkoušejte je. Brzy pocítíte rozdíl, a jaký je to rozdíl!

Cívky

Multiplikátory, středové navijáky a navijáky s velkou šachtou se obvykle dodávají pouze s jednou cívkou, ale navijáky s uzavřeným čelem, navijáky s pevnou cívkou a navijáky s volnou cívkou mohou mít náhradní cívku nebo v případě kvalitnějších navijáků i více cívek.

Nejedná se o prodejní trik – je to užitečný doplněk, který umožňuje rybářům naložit každou cívku různě silným vlascem nebo pletenkou podle toho, co raději používáte.

Pokud je bezpečně uložen ve vodotěsném sáčku, který nepropouští světlo, vydrží vlasec na náhradních cívkách rok i déle, v závislosti na tom, jak moc je používán.

Pokud investujete do navijáku s dalšími cívkami, nejlepší a nejjednodušší způsob, jak si zapamatovat sílu vlasce na každé z nich, je namalovat na vnitřní stranu cívky trochu Tipp-Exu, nechat zaschnout a pak jemným permanentním perem napsat sílu vlasce nad kapku Tipp-Exu. Jednoduché!

Cívky navijáků se zadní brzdou lze uvolnit stisknutím středového tlačítka v samé přední části cívky. Chcete-li uvolnit cívku přední brzdy, musíte zcela odšroubovat přední disk, ale dávejte pozor, abyste z vřetena nevyrazili žádné podložky.

Volné konverze cívek

Pokud máte velký naviják, ale přejete si, aby byl navijákem s volnou cívkou, existují společnosti, které se specializují na přestavbu sestavy cívky na model s volnou cívkou.

Za mnohem nižší cenu, než je cena nového navijáku s volnou cívkou, můžete svůj oblíbený velký naviják s pevnou cívkou přeměnit na model, který nechá vlasec odlepit od cívky, pokud se velká ryba rozhodne vzít návnadu.

Položení vlasce

Čím plošší je uložení vlasce na cívce navijáku, tím lépe se naviják chová při nahazování. Budete nahazovat dále s menším úsilím a budete moci nahazovat mnohem přesněji.

Ploché položení vlasce zajistí, že se vlasec odlepí od cívky důsledně a s menším odporem než u cívky se zakřiveným položením vlasce.

Bohužel to nelze zjistit, když kupujete naviják z regálu. Chcete-li zjistit položení vlasce navijáku, podívejte se na recenze nových modelů v rybářském tisku nebo na těchto webových stránkách, protože máme možnost navijáky plně zatížit a vyzkoušet.

Klipy na vlasec

Pokud vám při nahazování nezáleží na přesnosti, nemusíte se starat o to, zda je cívka vašeho navijáku vybavena klipem na vlasec. Ale měli byste se starat, protože přesnost je při rybaření všechno.

Pokud budete nahazovat krmítka pokaždé na stejné místo, chytíte více ryb a klip na vlasci na cívce vám toho pomůže dosáhnout.

Stačí jen nahodit návazce do zvolené vzdálenosti a poté omotat vlasec kolem klipu. Vezměte montáž zpět, namiřte ji na stejné místo a je pravděpodobné, že vlasec vystřelí z cívky, dokud nenarazí na klip vlasce, čímž se montáž zastaví. To vám zajistí přesnost, kterou potřebujete k tomu, abyste při každém nahození zasáhli stejné místo.

Poměr vytažení

Poměr navíjení navijáku udává rychlost navijáku. Průměrný naviják s pevnou cívkou má poměr navíjení přibližně 5,2:1. To znamená, že sestava rotoru se otočí kolem cívky 5,2krát na každé plné otočení kličky. To je přibližně průměrná rychlost navijáku s pevnou cívkou pro všeobecné použití.

Opravdu výkonné specializované navijáky, jako jsou některé velké jámové navijáky, mají mnohem pomalejší poměr navíjení – podél linie 4:1. To dává navijáku větší krouticí sílu, což umožňuje rybáři snadno ovládnout větší, extrémně silné ryby.

K dispozici jsou některé navijáky s pevnou cívkou, které mají velmi vysoké rychlosti navíjení – až 7,2:1. Tyto navijáky jsou pro průměrného rybáře příliš specializované, protože velmi rychlé navíjení by mohlo způsobit problémy s prudkým protáčením vlasce a háčku při navíjení návazce, což by mohlo vést k zamotání návazce.

Vysokorychlostní navijáky jsou ideální při lovu na velkou vzdálenost během zápasů, protože rybář může návazce rychle vrátit zpět a ušetřit tak čas.

Při každodenním rybolovu, kdy se loví na běžné vzdálenosti a chytají se průměrné ryby, je třeba použít „normální“ naviják s převodovým poměrem mezi 4,8:1 a 5,4:1.

Velikost

Když výrobce vyrobí nový naviják, obvykle vytvoří přibližně čtyři různé velikosti, aby si rybář mohl vybrat ten, který nejlépe vyhovuje podmínkám rybolovu.

Bohužel neexistuje standardní kód velikosti navijáků, ale většina výrobců používá k označení velikosti čísla.

Některé společnosti používají k označení velikosti cívky čísla 1000, 2500, 3000, 4000 atd. až 12000 (nejmenší první), zatímco jiné používají čísla 025, 030, 035, 040 (nejmenší první).

Navijáky velikosti 1000, 1500, 2000, 020 a 025 jsou lehké, kompaktní modely ideální pro lov na nástrahu nebo pro účely lehkého lovu na plavanou. Navijáky velikosti 3000, 3500, 4000, 030, 035 jsou vhodnější pro všeobecný rekreační rybolov, lov na plavanou a lov na udici, při kterém lze chytat ryby mnoha velikostí.

Specializovaní rybáři dávají přednost navijákům řad 5000, 6000, 8000, 060, 070 a 080, protože pojmou více vlasce, bývají výkonnější, a proto dosáhnou větších vzdáleností a zvládnou větší ryby.

Navijáky pro velké šachty s dlouhým odhozem budou mít velikost 10 000 nebo dokonce 12 000. Ty jsou určeny pro opravdu daleké rybolovné situace, spodding nebo práci s markerovým splávkem.

Rukojeti

Výběr rukojeti navijáku je osobní záležitostí. Při rozhodování mezi navijáky se středovou, multiplikátorovou a uzavřenou kličkou nemáte příliš na výběr, protože všechny jsou v podstatě stejné. Ale tři typy navijáků s pevnou cívkou nabízejí širokou škálu tvarů a délek rukojetí. Některé navijáky s pevnou cívkou vyšších řad mají také dvojité rukojeti, které zajišťují lepší rovnováhu při navíjení a rychlejší použití, protože je snazší najít rukojeť, která má dvě rukojeti, než rukojeť jednoduchou.

Pozorně si prohlédněte rukojeť navijáku a zjistěte, zda je dostatečně velká pro vaše ruce. Vyplatí se také zkontrolovat typ rukojeti – některé pravděpodobně nabízejí dobrý úchop za sucha, ale neklouzaly by za mokra?

Neexistuje žádný důvod, proč mít dlouhé rukojeti na jakémkoli jiném navijáku než na navijácích s velkou jámou – tyto navijáky vyžadují dlouhé rukojeti, aby umožnily rybáři posilovat velké ryby nebo navíjet návazce, které byly nahozeny na velmi dlouhé vzdálenosti.

 

na ryby

Časté dotazy – NÁKUP NOVÉHO RYBÁŘSKÉHO NAVIJÁKU

1. Jak vybrat správný rybářský naviják?

Existuje několik faktorů, které je třeba zvážit při výběru nového rybářského navijáku. Mezi nejdůležitější patří:

  • Velikost navijáku – Záleží na tom, jaké ryby chcete lovit. Menší navijáky jsou vhodné pro lehčí ryby, zatímco větší navijáky jsou potřeba pro silnější ryby.
  • Převodový poměr – Určuje rychlost vinutí. Vyšší převodový poměr znamená rychlejší vinutí, což je důležité při lovu rychlých ryb.
  • Kapacita šňůry – Závisí na délce a tloušťce šňůry, kterou plánujete používat. Vyberte naviják s dostatečnou kapacitou, aby pojmul celou vaši šňůru.

2. Jaká je cena rybářského navijáku?

Ceny rybářských navijáků se různí v závislosti na značce, kvalitě a funkcích. Vstupní modely mohou být cenově dostupné okolo 500 Kč, zatímco profesionální navijáky s pokročilými funkcemi mohou stát i několik tisíc Kč.

3. Jak udržovat a čistit rybářský naviják?

Pravidelná údržba a čištění rybářského navijáku je důležité pro zachování jeho správné funkce. Zde je několik tipů:

  • Odstraňte veškeré nečistoty, stopy vlhkosti nebo zbytky ryby po každém použití.
  • Použijte voděodolný mazací olej ke zjemnění a mazání součástí.
  • Pravidelně čistěte a mazte ložiska pro plynulý chod navijáku.
  • Periodicky vyjměte šňůru, prohlédněte ji a případně nahraďte poškozené úseky.

 

Nejprodávanější navijáky

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – rybářské navijáky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *