Tipy na letní lov pstruhů
Vítejte na našem webu, kde najdete užitečné tipy a informace ohledně letního lovu pstruhů.
Když přemýšlím o letním lovu pstruhů, vybaví se mi večerní líhnutí sírovců a bílých mušek, které je tak husté, že se skoro nedá dýchat. Pokud jste příznivci lovu na suchou mušku, je léto pravděpodobně nejnabitějším obdobím v roce. Ale léto není pro pstruhy zrovna nejvhodnější dobou – voda je nízká a horká. Těmto rybám se daří ve studené vodě a měsíce neúprosného slunce a nízké hladiny vody jim ztěžují udržení zdraví. Když se k tomu přidá stres z boje s rybami, pstruhům se může těžko dařit přežít.
Pokud jsou však vhodné podmínky a jsou přijata opatření, můžete si pstruhy podrbat i v letních měsících. Než se však začneme zabývat tím, jak chytat letní pstruhy, pojďme se na chvíli zamyslet nad tím, zda bychom měli a kdy nám to projde.
Letní lov pstruhů: Obsah
- Kdy lovit letní pstruhy
- Jak lovit letní pstruhy
- 8 tipů na lov pstruhů v pozdním létě od špičkových muškařů
- Nejčastější dotazy
Kdy lovit letní pstruhy
Když se teplota vody pohybuje v rozmezí 45 až 65 stupňů, pstruzi jsou většinou spokojeni. Za předpokladu, že budete dbát na manipulaci s rybami a jejich vypouštění, můžete lovit bez větších obav, že jim ublížíte. S rostoucí teplotou se však snižuje zásoba rozpuštěného kyslíku ve vodě. Jakmile se teplota vody přiblíží 65 stupňům, pstruzi se hůře zotavují. Jakmile teplota stoupne nad 67 stupňů, pstruzi se stávají pomalými a nemusí být schopni přežít, pokud jsou chyceni a vypuštěni.

Pokud plánujete v létě chytat a pouštět ryby, je nutné mít potoční teploměr, abyste předešli zbytečnému úhynu. Tato pomůcka vás informuje o tom, zda je teplota vody přijatelná pro bezpečný letní lov pstruhů.
I když je teplota vody příznivá, existují další opatření, která můžete při plánování dne u vody přijmout. Obecně je nejlepší držet se časných rán a večerů v chladnějších, zamračených dnech, kdy je teplo méně úporné. Co se týče lokalit, vyhledávejte pramenité potoky ve vyšších polohách, s dostatkem stínu, pohyblivou vodou a hlubšími tůněmi. Dobrým místem pro lov jsou také větší ocasní vody pod nádržemi s pravidelným vypouštěním studené vody. Používejte aplikace pro předpověď počasí a online zdroje, jako např. USGS Voda Data aktuální a předpokládané podmínky, stavy vody a další informace při plánování denního rybolovu.
Pokud je voda příliš teplá, věnujte se něčemu jinému než letnímu lovu pstruhů. V teplých vodách se můžete zaměřit na spoustu druhů ryb, jako jsou okouni, siveni nebo sumci, a věnovat se dalším venkovním aktivitám. Pokud si samozřejmě plánujete nechat nějaké pstruhy na stůl, nejsou tyto pokyny až tak relevantní. Omezíte-li se však na oblasti s hojně zarybněnými pstruhy, dáte divoce se rozmnožujícím populacím šanci přežít letní vedra.
Jak lovit letní pstruhy
Když jsou vhodné podmínky, je léto ve znamení lovu na suchou mušku. Plavba mušky kolem spokojeně se krmících pstruhů je ztělesněním toho, co dělá muškaření tak výjimečným, a léto může být tím nejlepším obdobím. Ať už lovíte kdekoli, hlavním zdrojem potravy pstruhů bude jedna z několika čeledí vodního hmyzu, hlavně majky, kamenáči a kadeřavky. V létě se však do jídelníčku přidává i suchozemský hmyz, jako jsou mravenci, kobylky a brouci, a také větší důraz na komáry a pakomáry. Kromě známých a hojných letních líhnišť, jako je líhniště západní lososovky (druh kamenáče) a východní zeleného dráčka (druh majky), bude převažující výskyt a průběh sezónních líhnišť záviset na lokalitě, počasí a načasování.

Až dorazíte na místo, kde budete v létě lovit pstruhy, hledejte brouky ve vzduchu, na vodě, pod kameny a na vegetaci u toku, abyste věděli, čím se ryby živí. Je dobré mít k dispozici různé vzory různých velikostí a barev, se kterými můžete experimentovat, ale opravdu nic nenahradí zastávku v místním obchodě s muškami, kde vám poskytnou zasvěcené informace o broucích. du jour.
Pokud věnujete čas tomu, abyste zjistili, jací brouci se líhnou, na jaké stadium životního cyklu brouka se ryby zaměřují, kde a jak se ryby krmí atd., výrazně tím zvýšíte svou úspěšnost a zabráníte zbytečnému plašení ryb, které byste jinak mohli chytit. Pokud jde o muškaření, zejména v létě je lepší méně nahazovat a více pozorovat.
Zatímco přizpůsobení se velikosti a barvě místních brouků je součástí skládačky, dosažení správného driftu bez přívlače je nejdůležitějším aspektem lovu na suchou mušku. Jde o to položit vlasec jemně a nechat mušku proplouvat kolem pstruha bez jakéhokoli nepřirozeného pohybu nebo odporu vody. Naučit se opravovat a pohybovat šňůrou bez narušení návazce nebo mušky nakonec rozhodne o tom, jak věrohodná bude vaše prezentace pro pstruhy, a také o tom, jak dobře budete schopni nastražit háček a spravovat šňůru, pokud se pstruh rozhodne žrát.
Pro většinu situací při letním lovu pstruhů je standardní devítimetrový prut s pěti zátěžemi, nebo něco podobného, letní sestava prutu pro všechny případy. Pruty s pomalejší a měkčí akcí jsou často preferovány pro jemné chytání suchých mušek, ale použijte jakýkoli prut, který vyhovuje vašemu stylu nahazování a dává vám největší pocit kontroly. K tomuto účelu poslouží jakýkoli váš oblíbený plovoucí vlasec s předsunutou zátěží, ale já dávám přednost vlasci s mírně delším a pozvolnějším předním zúžením, jako je například RIO Technical Trout. Delší přední kužel nabízí větší kontrolu při zdolávání, nahazování nebo zatěžování vody díky rovnoměrnějšímu rozložení hmotnosti na delším úseku vlasce. Tenčí a lehčí koncový konec také nabízí měkčí přistání, když se snažíte jemně nahodit mušku před vybíravého pstruha.
Nízký stav vody a ostré letní slunce způsobují, že ryby jsou mimořádně plaché, takže je často nutné použít delší, tenčí návazce, menší mušky a jemnou prezentaci. Nejlepším řešením je obvykle 9 až 12metrový monofilní návazec zúžený na 5 nebo 6x hrot. Krátký úsek fluorokarbonového návazce na konci návazce však může pomoci potopit mušku těsně pod hladinu při lovu na emerger nebo cripple.

I když vám to možná přímo nepomůže chytit více pstruhů, je dobré být připraven na všechno, co vám léto přichystá. Slunce vás může uvařit zaživa, a to i v zamračených dnech, proto si s sebou vezměte opalovací krém nebo lehké oblečení, které plně zakryje vaši odhalenou kůži. A nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a zůstat hydratovaní.
Horký letní vzduch v atmosféře může také vést k nestabilitě počasí a v mnoha částech země jsou běžné prudké letní bouřky. Vždy si ověřte předpověď počasí a podle toho plánujte. Kromě bundy do deště si s sebou vždy beru také nepromokavý batoh, suchý vak na kolečkách a několik pytlů na zip a pytlů na odpadky, které ochrání mé věci, pokud mě zastihne nečekaná přeháňka.
I když pstruzi v létě bojují, jsou chvíle, kdy se na ně můžete s klidným svědomím zaměřit. Plánujte podle chladnějších dnů a míst a vždy si s sebou vezměte potoční teploměr. Pokud podmínky nestojí za nic, ovládněte se a vzdejte to a věnujte se něčemu jinému, nebo se omezte na chytání zásob na stůl. Pokud budete pozorní a připravení, můžete si užít skvělý letní lov pstruhů, aniž byste zbytečně uškodili rybám nebo revíru. -C.G.
8 tipů na pozdní letní lov pstruhů od nejlepších muškařských průvodců
Když se polovina léta změní v období pozdního léta, může to být pro rybáře pstruhaře těžké. Silný jarní rybolov je už jen vzpomínkou a do osvěžující podzimní obnovy zbývají ještě týdny. Potoky, které v květnu překypovaly stoupajícími pstruhy, mohou být apatické a nízké. Ve skutečnosti může být lov v teplé vodě pozdního léta pro zdroje špatný: I když se vám podaří přimět pstruha k záběru, nemusí přežít chycení a vypuštění, pokud si nedáte pozor.
Ale pstruháři vědí, jak najít dobré pstruhy během líných, mlhavých dnů. „Pstruhy lovím hodně i koncem léta,“ říká Zach Brantley, jehož průvodcovská služba, Blue Ridge Fish Adventures, se sídlem v Rockbridge Baths ve Virginii. „Krokem číslo 1 je samozřejmě nalezení vhodné vody. Opravdu nikdy nebudu lovit pstruhy tam, kde je voda nad 68 stupňů, ale můžete najít i jiné možnosti.“
Zde je několik nápadů od průvodců, jak zachránit jinak nudný kus kalendáře a dostat se k dobrému lovu pstruhů na konci léta.
1) Obraťte se na koncové vody, abyste našli pstruhy na konci léta
Chvostové vody, známé také jako chvostové řeky, jsou řeky po proudu hlubokých přehradních nádrží, které jsou udržovány chladné díky vodě vypouštěné z přehrad. Od Swiftu v Massachusetts přes dolní Sacramento v Kalifornii až po mohutný White v Ozarku, ocasní vody poskytují chladné prostředí v řekách, které by jinak byly mělké, teplé a pstruhům nepříznivé. Nejenže tyto podmínky udržují pstruhy čilé, ale často se v nich líhnou majny jako na jaře, a to až do konce léta.
Jak Brantley poznamenává, způsoby, jakými jsou řeky spravovány, mohou ovlivnit rybolov, ale většina ocasních vod je na konci léta alespoň po určitou dobu lovná. V ocasních vodách se obvykle hojně líhnou malé mušky a pstruzi mají tendenci odmítat mušky, které nenapodobují skutečné mušky. Muškaři jsou často pokořeni jejich povykem, ale alespoň mají zdravé, stoupající ryby. Místní muškařské obchody obvykle zveřejňují návrhy, co se může líhnout a jaké mušky použít.

2) Přesuňte se proti proudu za nejchladnější vodou
Během opravdu horkého počasí dochází k oteplování i v ocasních tocích. Voda může být při vypouštění z přehrady studená, ale jak postupuje po proudu, její teplota stoupá. Pokud je na teploměru v místě vaší první volby hraniční hodnota, zkuste se přesunout proti proudu. „Čím méně času voda strávila na slunci, tím větší je šance, že bude vhodná k rybolovu,“ upozorňuje Chris Galvin z Galvin Guiding v Denveru.
3) Začněte brzy, abyste se vyhnuli horku
Každý má rád večerní líhnutí, kdy se objevuje hmyz a padají rotačky (pářící se hejna) a pstruzi jsou na krmení. Je však omyl myslet si, že se západem slunce voda rychle chladne. Voda, která byla teplá v 18 hodin, bude teplá ještě ve 21 hodin a pravděpodobně i později. Mnohem lepší podmínky najdete ráno.
„Využijte nočního ochlazení,“ radí Galvin. Letní pstruzi jsou nejživější za rozbřesku – a první světlo je skvělá doba pro lov většiny druhů ryb v každém ročním období. Budete mít více vody pro sebe, protože se do ní moc lidí nechce vydat, a dost možná narazíte na probíhající líhnutí nebo padání rotaček. Například tolik očekávaný líhnutí Trico probíhá hned ráno. (Ujistěte se, že máte jemné návazce a drobné mušky pro tento důležitý líhnutí.)

4) Rybaření v pozdní směně
Každá řeka, na které se dá rybařit přes den, může v noci nabídnout pořádné vzrušení – ne proto, že je voda chladnější, ale proto, že v noci se velké ryby rády krmí.
„Většina velkých ryb se chystá na noční lov, alespoň tady na severovýchodě,“ říká Derrick Kirkpatrick, majitel společnosti. CT Fish Guides, předseda Farmington River Anglers Associationa moderátor podcastu Catching Alphas. „Viděli jsme, jak tyto ryby na řece žerou malé kachny. Vidíte šílené věci, kdy se tito alfa pstruzi potoční, kteří se po celý rok nechávají bez háčku, živí způsobem, kterým se jiné ryby neživí.“
Lov není až tak technicky náročný, ale noční lov vyžaduje značnou přípravu. Nejlépe se chytá na místě, se kterým jste se seznámili za denního světla. Musíte vědět, kde můžete po skončení pracovní doby zaparkovat. A jasné světlo – řekněme 1000 lumenů – se hodí, abyste viděli, co děláte, a abyste odradili bobry nebo medvědy.
5) Zaměřte se na jarní potoky, kde lovíte letní pstruhy
Pokud máte přístup k jarním potokům, počítejte s tím, že máte štěstí. Žádné projekty veřejných prací – tyto řeky mají celoroční průtoky podzemní vody s teplotami, které jsou pro pstruhy v létě příjemné (a často se dají lovit i v zimě.) Stejně jako v mnoha ocasních vodách se i v jarních potocích vyskytují korýši velikosti brouků, jako jsou šupináči a sekavci, v podstatě sladkovodní krevety, které lze snadno napodobit jednoduchými vzory na přirozený splávek. Mají také tendenci mít vodu bohatou na živiny, která podporuje velké populace majenek a kadeřavek.
Jarní potoky bývají zrašelinělé s proudícími zelenými rostlinami, jako je jitrocel a řeřicha. Tato vegetace poskytuje útočiště pstruhům a prostředí pro vodní hmyz a korýše, ale může také ztěžovat lov. Na konci léta se lovná voda mnoha jarních potoků zúží na úzké průtoky mezi zelení.
„Zkuste v malých kanálech splouvat nástrahy na sucho,“ doporučuje Brantley. Suchá muška může udělat své a navíc zavěsí potopenou mušku nad plevel.
6) Hledejte pstruhy v jezerech, rybnících a nádržích
I stojaté vody podléhají letním vedrům, ale většinou v blízkosti hladiny. Hlubší voda poskytuje útočiště, odkud se pstruzi mohou vydat za potravou.
Na stojatých vodách lze lovit na suchou mušku, často na kadeřavku nebo na stojatou mušku, jako je callibaetis, nebo v blízkosti břehu na brouky a mřenky. Na potoce samozřejmě určuje tempo proud, když nahodíte suchou mušku na jezeře, zůstane na místě, dokud ryba nezabere nebo dokud ji nezvednete, abyste ji znovu nahodili. Jak dlouho byste měli čekat? „Mohou to být dvě až pět minut, záleží na tom, jak trpěliví dokážete být,“ říká Chris Galvin. „Nechte ji unášet větrem. A špičku prutu držte dole u vody, abyste dosáhli co nejpřímějšího kontaktu. Uvolněný vlasec z toho, že držíte špičku prutu nahoře, způsobuje spoustu ztracených ryb.“
Podpovrchový rybolov je také vždy možností, bez ohledu na to, co se děje nebo neděje na hladině. Galvin doporučuje vyvážené mušky, styl, který v poslední době zaznamenává mezi rybáři na vodě Stillwater opětovný rozmach. Vyvážená pijavice nebo mokrá muška, vázaná na jigovém háčku, má těžkou kuličku umístěnou před očkem. Standardní nymfy s korálkovou hlavou nebo streamery visí ve vodě téměř vertikálně, zatímco vyvážené mušky leží horizontálně, tak jak plave většina vodních živočichů. Zavěšená pod vhodně plovoucím indikátorem úderu se vyvážená pijavice jemně pohybuje v reakci na vlny nebo vítr, které ovlivňují indikátor na hladině.
Nymfy, mokré mušky a vzory pijavic jsou vždy dobrou sázkou, ale stejně tak i vzory streamerů. Téměř všechny ryby se živí menšími rybkami. Vaše plovoucí muškařská šňůra bude fungovat, ale snadněji dostanete mušku do hloubky s šňůrou, která je pro tuto práci vyrobena. Sink-tip nebo plně potápivá šňůra dělají zázraky, ale Galvin považuje za nejužitečnější mezikroužek s rychlostí 1,5″ za sekundu. Šňůra s průhlednou špičkou je dobrá, ale není povinná. „Můžete vést 8 nebo 10 stop dlouhý návazec a rybám to bude jedno,“ říká.
7) Žádný poklop? Zkuste pozemní vzor, abyste chytili pstruhy na hladině.
V letních měsících a na podzim se určitě líhnou májovky, kadeřavky a kamenáči. Nikde jich však není tolik jako na začátku léta a na jaře. Můžete si však užít spoustu letní akce na suchou mušku s terestriálními muškami – plovoucími muškami, které napodobují suchozemské brouky, jako jsou brouci, mravenci a chrostíci.
„Věnujte pozornost břehovým porostům,“ říká Galvin. Tam patří suchozemský hmyz, i když některé druhy skončí ve vodě náhodou, a pozorování potočního porostu vám napoví, co je na jídelníčku.
V případě, že se pstruhům nechce chytat suchozemské z hladiny, zvažte zavěšení podpovrchové mušky pod ním. „Pokud hledám nebo hledám, hodně používám suché kapky,“ říká Zach Brantley. „Máme spoustu terestrických, zejména když je sucho a větrno – kobylky, cvrčky, létající mravence, japonské brouky.“ Všichni jsou běžní téměř všude a všichni jsou pstruhové svačinky bohaté na bílkoviny.

8) Hledejte brouky
Vysoko položené potoky bývají stinné a chladnější než větší řeky dole v údolí – a mohou nabídnout vynikající muškařské zážitky.
„Náš místní potok má 59 stupňů a během několika minut vás ochromí,“ říká průvodce, obchodní zástupce, spisovatel a propagátor Brian Kozminski z Boyne City v Michiganu. Podle Kozminského tam potoční pstruzi měří v průměru 9 až 10 palců, ale občas vás může zaskočit i 12 nebo 14palcová ryba.
„Na malých horských potocích jsou zásadní krátké, těsné náhozy s kotoulem, takže než se objevíte a zjistíte marnost zpětného náhozu, zapracujte na nahazování,“ říká. „Konec léta a začátek podzimu může být velmi obohacující pro ty, kteří chtějí objevit tenké modré čáry, takže si udělejte laskavost a prozkoumejte je. Budete se pak cítit jako dvanáctileté dítě za letního dne.“ -M.L.
Nejčastější dotazy
Otázka: Čím se pstruzi živí v létě?
Suchozemský hmyz, jako jsou kobylky, brouci, cikády a další velcí brouci, je v létě běžným zdrojem potravy pstruhů. Mnoho muškařů používá sestavu hopper-dropper s pozemní muškou jako indikátorem a malou nymfou pod hladinou.
Otázka: Lze chytit pstruha v horkém dni?
Ano, v horkých dnech můžete chytat pstruhy, ale pokud je teplota vody vyšší než 66 stupňů, většina států doporučuje pstruhy nelovit, protože jsou již ve stresu. V horkých letních měsících je nejlepší lovit brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je voda chladnější.
Otázka: Jak se chytají pstruzi v létě?
Na letní pstruhy je nejlepší chytat brzy ráno a pozdě večer. Tehdy je teplota vody nejnižší za celý den a ryby jsou nejaktivnější.
Echoloty na loď – EKONOMICKÁ VOLBA Lowrance Echolot Hook Reveal 7 se Sondou Tripleshot + baterie + nabíječka ZDARMA |
Echoloty na loď – TOP PRODUKT Lowrance Echolot Elite FS 9 se sondou Activeimaging 3v1 + baterie + nabíječka ZDARMA |
Nahazovací echoloty – EKONOMICKÁ VOLBA Deeper Nahazovací sonar Wifi Fishfinder Pro |
Nahazovací echoloty – TOP PRODUKT Deeper Nahazovací sonar Fishfinder CHIRP+ 2 |
Často kladené dotazy ohledně letního lovu pstruhů
Jaká technika je nejlepší pro lov pstruhů v létě?
Pro lov pstruhů v létě se doporučuje používat lehké nástrahy, jako jsou umělé mušky nebo malé spinner baits. Pstruzi jsou aktivní ve vyšších teplotách vody, takže je dobré se zaměřit na lov blízko hladiny vody.
Kde je nejlepší místo k lovu pstruhů v letních měsících?
V letních měsících se pstruzi často skrývají v chladnějších částech potoků nebo řek. Pokuste se najít oblasti s volným průtokem vody, stíny a skrytá místa pod kameny nebo větvemi.
Nejprodávanější kaprové pruty
Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Jmenuji se David a jsem nadšený rybář původem z Anglie, který již osm let žije v České republice. Od doby, kdy jsem se sem přestěhoval, jsem se plně ponořil do místního rybářského prostředí a objevování tamních vodních lokalit.
Mým cílem je spojit svou lásku k rybaření s bohatou rybářskou tradicí České republiky. Zároveň si cením jedinečných rybářských technik, které zdejší krajina a vodní toky nabízí.