Jak se kapři krmí? – Podrobný pohled na potravní zvyklosti kaprů

Kapr je sladkovodní druh ryby, který se vyskytuje hojně v českých řekách a jezerech. Jeho potravní zvyklosti jsou fascinující a důležité pro jeho správný vývoj.

Strava kaprů

Kapr je všežravý a jeho potrava je velmi rozmanitá. Patří mezi jeho oblíbené potraviny vodní rostliny, drobní vodní živočichové, různé druhy červů, ale také semínka a ovoce, které spadnou do vody. Je to právě tato všestrannost stravování, která mu umožňuje přežít i v různých životních podmínkách.

Metoda krmení kaprů

Na rybářských závodech nebo při soukromém rybaření se často používá metoda krmení nazývaná „nástrahování“. Rybáři umisťují do vody různé druhy návnad, které mají za úkol přilákat kapry. Příkladem mohou být těstoviny smíchané s červy, plovoucí boilies nebo kukuřice. Rybáři musí být trpěliví a čekat na to, až kapři začnou přicházet na místo krmení.

Rozmnožování kaprů

V období rozmnožování se kapři přemisťují na mělčiny a do bažin, kde nakládají vajíčka na vegetaci nebo dokonce na vodní rostliny. Poté se samec a samice přestěhují zpět do hlubší vody. Po několika dnech se vylíhnou malé rybky, které se musí naučit sama hledat si potravu.

Potřebné znalosti o potravních zvyklostech kaprů jsou důležité pro rybáře i ochranu tohoto druhu. Kapři jsou důležitými články ekosystému, a proto je potřeba se o ně starat a zajistit jim přirozené prostředí pro růst a rozmnožování.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

Mnoho kaprařů, kteří často navštěvují břehy místních kaprařských revírů, rádo věří, že vědí, jak chytat kapry, a v mnoha případech tomu tak skutečně je.

Nicméně jedna věc, o které mnoho rybářů nemá dostatečné znalosti, je, jak se kapři chovají pod hladinou. Poznáním těchto návyků a chování kaprů můžete výrazně zvýšit počet svých úlovků.

V tomto příspěvku se zaměřím na to, jak se kapři krmí, abych vám poskytl všechny potřebné znalosti o tom, jak se kapři krmí pod hladinou, s ohledem na anatomické a pohybové faktory.

Tyto znalosti by vám měly pomoci při plánování přístupů k vašim příštím rybářským seancím, abyste snad dostali na břehy o pěkných pár ryb více.

Jak se kapři krmí

Abychom přišli na kloub tomu, jak se kapři krmí, budu odkazovat na různé vědecké studie, které byly provedeny za účelem získání většího přehledu o způsobu krmení kaprů.

Tyto studie se poměrně rychle stávají odbornými, ale budu se snažit, aby byly co nejsrozumitelnější a abyste mohli zjistit, jak tyto způsoby krmení souvisejí s vaším lovem kaprů.

Mechanismy krmení u kaprů

Abychom se plně seznámili s tím, jak se kapři krmí, první studií, kterou se budu zabývat, je „Mechanismy krmení u kaprů“. Tato studie byla provedena s cílem zjistit, jak kapři filtrují potravu, aby konzumovali pouze částice potravy a vylučovali anorganické částice.

Studie byla provedena se zaměřením na kapry při „bentickém“ krmení. To může znít matoucím způsobem, ale v podstatě to znamená pouze to, že se kapři krmí na dně. Vzhledem k tomu, že kapři se živí potravou na dně, většinu času stráví „bentickým“ krmením.

Cílem této studie bylo zjistit, jak kapři dokáží rozdělit jedlou potravu spočívající na dně jezera a nejedlou potravu, jako je štěrk, drobné kameny a jiné nečistoty na dně jezera.

To je pro nás rybáře nesmírně důležité, protože to v podstatě osvětluje, jak ryby konzumují nástrahy na dně plavební dráhy, na které lovíte, což vám poskytne představu o tom, jak jsou přijímány částicové nástrahy, jako je například groundbait.

Studie se zabývá dvěma způsoby, jak kapři při krmení u dna konzumují a třídí zdroje potravy od nepotravinových. Tyto dvě hypotézy jsou následující;

„při pohlcování potravy smíšené s anorganickými částicemi během bentického krmení kaprovité ryby používají výčnělky tkáně z patrového orgánu k zadržení částic potravy, zatímco anorganické částice jsou vylučovány z operkulárních štěrbin“.

„Při křížové filtraci je suspenze částic čerpána rovnoběžně s povrchem filtru, když filtrát vystupuje skrz póry filtru, což způsobuje, že se suspenze při cestě po proudu filtru více koncentruje.“

„Použili jsme vysokorychlostní videoendoskopii, abychom zjistili, zda kapři Cyprinus carpio používají příčnou filtraci a/nebo patrové výstupky při bentickém krmení“

Určitě už víte, co mám na mysli, když se tyto studie poměrně rychle stávají technickými, ale nebojte se, rozeberu to do základních pojmů.

První věc, kterou se studie zabývá, je, zda krmení kapři používají hrudky tkáně v zadní části úst (bukofaryngeální dutina) k udržení jedlých částic a následně vylučují nejedlé částice skrze „operkulární štěrbiny“ nebo v základním pojetí část žaber.

Další věcí, která se zkoumá, je, zda kapři používají k oddělení těchto jedlých částic křížovou filtraci. Jedná se v podstatě o prosévání částic přes „filtry“ v tlamě ryby, které dokáží určit a zadržet jedlé látky a vyloučit nejedlé látky především chutí.

Bylo zjištěno, že kapři při krmení malými částicemi zřejmě nepoužívají hrudky tkání k udržení jedlých částí. Při krmení většími částmi potravy však tyto hrudky využívaly k jejich zadržení a větší nejedlé zbytky pak vyplivovaly z tlamy.

Když byly do úst kaprů nasáty částice potravy s nižší hustotou než anorganické látky, umožnila křížová filtrace rychlé oddělení velkého množství méně hustých částic potravy od velkého množství nepoživatelných látek.

Tato studie pomáhá přesně ukázat, jak kapři konzumují různé typy krmiv od mletých návnad a částicových návnad na dně příliš velké potravní látky, jako jsou mikropelety.

Manipulace s potravou u kaprů

Další studií, která pomáhá objasnit způsoby krmení kaprů a jejich chování pod vodou, je studie „Manipulace s potravou u kaprů„.

Tato studie se zaměřila spíše na chování kaprů a ne tolik na anatomické oblasti jejich krmení.

Tato část vám pomůže přesně ukázat, jak kapři interagují s krmnými látkami, jako jsou velké boilies a pelety, abyste věděli, proč někdy kapři mohou zkoumat vaši návnadu, aniž by se chytili.

Pomocí světelné a rentgenové kinematografie byl vytvořen obraz vnějšího a vnitřního procesu konzumace různých druhů potravy kapry.

Bylo zaznamenáno deset vzorů pohybů hlavy s odlišnými potravními úkony. Těchto dvanáct vzorů krmení bylo následujících;

  • Krmení částicemi
  • Žvýkání pro příjem
  • Vyplachování
  • Přemístění
  • Selektivní zadržování
  • Sběr z branchiálního síta
  • Transport
  • Nakládání zubů
  • Drcení
  • Broušení
  • Deglutace

Studie naznačuje, že kapři mají za soumraku a v noci vysokou hladinu energie, ale jsou ochotni se naučit krmit v kteroukoli denní dobu, ale pokud chcete opravdu zvýšit své šance, vyrazte v tuto dobu.

Dvanáct kroků krmení má podobnou posloupnost jako níže.

  1. Kapři používají svůj čichový systém k vnímání soli, příchutí a částic ve vodě, které je přivádějí z okolí k vaší nástraze, ale o tom se zmíním o něco později.
  2. Jakmile kapr vaši nástrahu najde, umístí svou větší tlamu nad nástrahu a rychle nasaje, čímž nástrahu vsune do tlamy, kde ji na necelou vteřinu zafixuje mezi horní a dolní čelistí.
  3. Ryba rychle přečerpá vodu přes nástrahu a smyje z ní veškeré bahno nebo nepoživatelné látky a poté nástrahu ochutná, aby zjistila, zda stojí za to ji spolknout, nebo ne.
  4. To trvá přibližně dvě sekundy. Pokud kaprovi chutná, přemístí návnadu do přední části tlamy tak, že se zavřenou tlamou nasaje vodu přes žábry. V této poloze se návnada dále promývá čerpáním vody přes ústa. Tento krok se poměrně často vynechává, pokud je nástraha po prvním propláchnutí „čistá“. Pokud se jí návnada příliš nelíbí, vyplivne ji zpět a pokračuje dál.
  5. Pokud se kapr rozhodl potravní položku zkonzumovat, pomalu ji umístí do zadní části krku, kde se nacházejí zuby.
  6. Ryba pak několik sekund počká, než začne „žvýkat“.
  7. Žvýkání trvá přibližně několik sekund a ústa ryby zůstávají během tohoto procesu otevřená.
  8. Poté je potrava spolknuta, čímž je proces krmení ukončen.

Znáte-li tuto sekvenci krmení, může vám nastavení návazců a nástrah začít dávat o něco větší smysl.

Když kapři nasávají nástrahu, stráví několik sekund ochutnáváním nástrahy. Pokud jste návnadu nastražili přímo na háček, riskujete, že kapr návnadu vyplivne kvůli cizímu předmětu v potravě.

Proto přicházejí ke slovu vlasové návazce. Tím, že necháte nástrahu přímo na háčku, snížíte riziko, že kapr vycítí, že je s nástrahou něco v nepořádku, a přejde do další fáze, kdy bude váš háček zcela vcucnut do kapří tlamy.

Některé z těchto akcí můžete vidět na videu níže, které zaznamenává chování kaprů pod vodou.

Jak kapři hledají potravu

Jak se kapři živí - kapři se živí na hladině

Je skvělé vědět, jak kapři konzumují vaši návnadu, jakmile ji najdou, ale jak přesně vaši návnadu najdou? To se dozvíte v této části.

Kapři jsou velcí sběrači a používají různé metody vyhledávání potravy v každé vrstvě vody. Jen proto, že kapři jsou dnožravci, nemusí se nutně vždy živit na dně.

Kapři používají čich, zrak a dokonce i čichový systém, který jim umožňuje vycítit jakoukoli rozpuštěnou potravu ve vodě.

Kapři používají k vyhledávání potravy následující metodu;

  • Barbely – Z boku kapří tlamy vyčnívají dva ostny a nad tlamou jsou dva menší ostny. Ty nejsou jen na parádu a slouží k detekci potravy na dně jezera přímo pod jeho tlamou, kam zcela nevidí. Tyto bodliny mají také chuťové pohárky, které rychle zjistí, zda je předmět, kterého se dotýkají, jedlý, nebo ne.
  • Ústa – Kapři mají vynikající chuťový smysl, protože jejich ústa mají chemicky citlivé buňky, které určují, zda je potrava jedlá, nebo ne. Kapři ve skutečnosti vyloučí přibližně 97 % toho, co do úst přijmou k ochutnání.
  • Prsní a břišní ploutve – Ploutve kapra jsou lemovány chuťovými pohárky, které dále pomáhají při vyhledávání zdrojů potravy v blízkosti ryby.
  • Oči – Tyto ryby mají vynikající zrak a dvě oči na obou stranách hlavy. Tento zrak jim slouží nejen k vyhledávání dravců, včetně rybářů na březích, ale také k vyhledávání potravy. Proto se zdá, že jasně zbarvené nástrahy dobře fungují, protože na ně kapři upoutávají pozornost.
  • Čichové ústrojí – Čichový systém umožňuje rybám vnímat látky rozpuštěné ve vodě, jako jsou soli, cukry a proteiny v nástrahách, které pomáhají přivést kapry z okolí k vašim nástrahám.

To je vše!

Tyto zprávy a studie jsou skvělé, protože umožňují lépe nahlédnout do způsobu krmení kaprů, i když jsou v některých bodech spíše technického rázu.

Snažil jsem se co nejlépe rozluštit technický žargon a poskytnout vám srozumitelné informace, abyste se mohli plně seznámit s procesem krmení kaprů.

na ryby

Jak se kapři krmí?

Podrobný pohled na potravní zvyklosti kaprů

Kapr je sladkovodní ryba, která se aktivně krmí během teplých měsíců. Jeho potrava se skládá převážně z rostlin, plžů, hmyzu, larv a různých drobných živočichů. Kapři jsou býložravci a preferují rostlinnou stravu, jako jsou vodní rostliny, řasy, mechy a trávy.

Během potravního období kapři dokáží velké množství potravy, což je důvod, proč jsou často chováni pro sportovní rybolov nebo ve velkých rybnících pro komerční účely. Potřebují k dostatečnému růstu a přežití vyhovující potravní zdroje, jako jsou bohaté bahnité půdy s dostatkem rostlin a živočichů.

Je také důležité správně krmit kapry v zajetí, například v rybářských nádržích. Kapři preferují přirozenou stravu a jsou obvykle krmeni živými nebo mraženými potravinami, které obsahují rostlinnou složku. Mnoho rybářů také poskytuje kaprům speciální krmivo v podobě granulí nebo pelet, které jsou bohaté na živiny.

Pokud se zajímáte o potravní zvyklosti kaprů, je důležité mít na paměti, že každý kapr může mít individuální preference a stravovací návyky, které se mohou lišit podle prostředí, ve kterém žijí.

 

Nejprodávanější kaprové pruty

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – rybářské techniky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *