Nejlepší pstruhové návnady roku 2024

Vítáme vás u našeho seznamu nejlepších pstruhových návnad pro rok 2024, který byl sestaven na základě doporučení průvodců a odborníků. Těšíme se, že vám tento seznam pomůže při lovu pstruhů a umožní vám dosáhnout skvělých výsledků.

RYBÁŘSKÉ VYBAVENÍ v AKCI

rybaření

 

Z produktů dostupných na této stránce můžeme mít příjmy a účastnit se partnerských programů. Dozvědět se více

Pstruh je jednou z nejvyhledávanějších lovných ryb na celém světě. Jejich druhová rozmanitost a široká škála stanovišť, která jsou jejich domovem, znamená, že mnoho rybářů má možnost se na ně zaměřit bez ohledu na místo, kde se nacházejí. Techniky a nástrahy používané k lovu pstruhů jsou stejně rozmanité jako jejich stanoviště. Když jsem se tedy rozhodl sestavit seznam nejlepších nástrah na pstruhy, zvolil jsem regionální přístup a oslovil nejlepší pstruhaře z celé země, abych zjistil jejich nejlepší nástrahy. Najdete zde nejlepší pstruhové nástrahy pro lov všech druhů ryb od jezerních až po divoké potočáky.

Jak jsme vybírali nejlepší pstruhové nástrahy

Výběr nejlepších pstruhových nástrah je ošemetný v tom, že nejlepší nástraha pro lov zarybněných pstruhů na severovýchodě se liší od nejlepší nástrahy pro lov trofejních pstruhů v Ozarkách. Abych se zorientoval v regionálních preferencích, vyzpovídal jsem odborníky na pstruhy z celé země ohledně jejich oblíbených nástrah a technik. Dozvíte se nejen to, na jaké nástrahy chodí, ale také tipy, jak je lovit.

Nejlepší pstruhové nástrahy: Nejlepší přívlačové ryby: recenze a doporučení

Nejlepší nástraha na zarybněné pstruhy duhové: Magnet na pstruhy

Klíčové vlastnosti

 • Jednoduché zařízení
 • Jednotná velikost
 • Velký výběr barev

Klady

 • Velmi snadné rybaření
 • Levné

Nevýhody

 • Nepokrývá mnoho vody
 • Jediný trik pro prezentaci

Klíčem k úspěchu jigové hlavičky Trout Magnet je její jedinečný tvar, který jí umožňuje s minimálním úsilím šipkovat a plavat a lákat ostražité pstruhy.

Namísto standardního kulatého jigu se tělo magnetu připevňuje k šikmé hlavičce ve stylu šipky. Tělíčko má tvar moučného červa a dodává se v různých barvách. Jedinečná hlavička umožňuje nástraze plavat a proplétat se v říčním proudu prakticky bez námahy rybáře.

Nejlepší způsob lovu Magnet na pstruhy je, že s ním vůbec nepracujete. Pstruhový magnet umístěte pod zvolený splávek a nechte jej unášet proudem skrz pravděpodobné pstruhové otvory. Virginský rybář Josh Dolin říká: „Magnety na pstruhy, a dokonce i větší magnety na crappie, jsou skvělé na ryby, které jsou přímo z náklaďáku.“ Podotýká však, že čím déle jsou ryby v ekosystému, tím méně mají magnety tendenci fungovat. Když se to stane, Dolin raději přechází na ručně vázané marabu jigy lovené podobně jako magnet (pod splávkem) nebo volně jigované.

Nejlepší prut pro lov na pstruhový magnet měří sedm stop nebo více a měl by být navázán velmi lehkým vlascem. Oblíbenými možnostmi jsou dvou až šestikilový monofil nebo 6 až 10kilová pletenka s lehkým 2 až 6kilovým fluorokarbonovým návazcem.

Nejlepší pro jezerní pstruhy: Korálek na pstruhy

 

Klíčové vlastnosti

 • Jednoduchá prezentace
 • Obrovská škála barevných možností
 • Velikost: 8-12 mm

Klady

 • Jednoduché použití a účinnost
 • Relativně levné

Nevýhody

 • Vyžaduje specializované vybavení pro správný lov
Pstruhová kulička je jednou z nejlepších pstruhových nástrah.

Jezerní pstruhy můžete chytat mnoha způsoby, ale jeden z nich vyniká nad ostatními jako volba pro většinu rybářů lovících v přítocích Velkých jezer: pstruhový korálek.

Pstruhové korálky imitují jikry pstruha nebo lososa. V podstatě se jedná o jednu kulatou skleněnou kuličku, obvykle oranžové nebo růžové barvy, která je připevněna k návazci několik centimetrů nad háčkem. Nad ní může být tři až šest stop návazce (obvykle šestikilový fluoro), který je připevněn k malému soudkovitému obratlíku. Nad obratlíkem je malý splávek s děleným brokem těsně pod ním, který pomáhá udržovat rovnováhu.

Nenechte se zmást základním vzhledem této sestavy. Je úžasně účinná a vyžaduje specifickou techniku. Pat Kiehm ze společnosti Pat Kiehm Guide Service se specializuje na lov trofejních pstruhů potočních a ocelových v oblasti Milwaukee. Má pro vás několik tipů a triků, jak efektivně lovit velké pstruhy na korálky. Jeho prvním tipem je použití techniky zvané banding, která umožňuje výměnu korálků bez nutnosti převazování.

„Místo toho, abych korálek připevnil k vlasci, jak to dělá většina lidí, raději složím vlasec do smyčky a prostrčím ho otvorem pro korálek,“ řekl Kiehm. „Pak vezmu gumičku, navléknu ji do odkryté smyčky a zatáhnu za vlasec, aby se gumička vtáhla do korálku.“

Občas Kiem použije dvojitou nástrahu s korálky, aby zjistil, které barvě dávají pstruzi ten den přednost. Jedná se o navázání jedné standardní korálky a připevnění druhé několik centimetrů pod první.

Bez ohledu na to, jakou barvu korálků nebo sestavu použijete, technika jejich lovu zůstává jednotná. Je nezbytné mít velmi dlouhý prut, obvykle označovaný jako nudlový, který může být dlouhý od devíti do patnácti stop. To je důležité pro vytažení korálků a udržení co nejpřirozenějšího unášení. Pomáhá také eliminovat namáhání lehkého vlasce (obvykle šest až deset liber mono) při boji s těmito velkými rybami v pohyblivé vodě.

Ačkoli je na výběr mnoho výrobců korálků, Kiehm dává přednost korálkům od firmy Bloop Bead Company. Jsou ručně malované a mají na výběr z neuvěřitelné škály barev, z nichž většina odpovídá regionu.

Nejlepší nástraha na trofejní pstruhy potoční: Smithwick Suspending Rattlin Rogue

Klíčové vlastnosti

 • Délka: 4 ½ palce
 • Hmotnost: 3/8 unce
 • Lze lovit různými způsoby
 • Dlouhé nahazování

Klady

 • Pokrývá velké množství vody
 • Zaměřuje se na větší ryby

Nevýhody

 • Vyžaduje určité zkušenosti pro správnou prezentaci
 • Tři trojháčky mohou být nepřehledné a obtížně zvládnutelné u mrskajících se pstruhů.
 • Hodně háčků znamená hodně nástrah

Mnoho jerkbaitů chytá ryby, ale jedním z nejklasičtějších a nejúčinnějších designů je Smithwick Rattlin Rogue. Rogue má dokonalou kombinaci závěsné schopnosti a trhavé akce, která přitahuje záběry těch největších pstruhů v tahu.

Rogue má klasický design jerkbaitu s dlouhým tělem nástrahy, které se zužuje do tenkého ocasu. Tvar Rogue se od mnoha jiných závěsných jerkbaitů liší tím, že hlava je mírně baňatější, což jí propůjčuje větší kmitání při záseku než jiným podobným nástrahám. Spodní stranu těla zdobí tři trojháčky, které mohou být někdy trochu frustrující, ale jsou důležité pro rychlost potápění nástrahy.

Donald Cranor z Cranor’s Guide Service strávil téměř 40 let průvodcováním po jedné z velkých mekk světa pstruhů potočních, řece White River v Arkansasu. Tato řeka je domovem mnoha rekordních pstruhů potočních a je cílem mnoha rybářů, kteří chtějí ulovit opravdového trofejního pstruha. Cranor nechává své klienty po většinu času házet na rogue, ale dává pozor, aby upozornil, že výběr barvy se může lišit podle podmínek.

„V zamračených dnech rádi házíme tmavší vzory, například černo-stříbrný model s oranžovým bříškem,“ řekl Cranor. „Ve slunečných dnech obvykle házíme něco světlejšího, obvykle modrostříbrný model, stále s oranžovým bříškem.“ Cranor také poznamenává, že když je řeka nízko a čistá, může se vyplatit zcela změnit prezentaci. Za těchto podmínek přechází z modelu Rogue na Rebel Trackdown Minnow. Menší profil a mělčí chod nástrahy může být v těchto chvílích účinnější.

Tyto nástrahy lze lovit na většinu standardních středně velkých rotačních nebo přívlačových sestav a Cranor preferuje 10librovou pletenou šňůru s 10librovým fluorokarbonovým návazcem.

Nejlepší nástraha pro lov velkých jezerních pstruhů na ledu: Bílý Tube Jig

 

Klíčové vlastnosti

 • Délka: 3 až 10 palců
 • Tělo z měkkého plastu
 • K dispozici ve velkém výběru barev – nejlépe se hodí bílá nebo stříbrná.
 • Skvělé pro jigging v ledu nebo na otevřené vodě

Klady

 • Osvědčené a účinné
 • Jednoduchá prezentace
 • Levné a snadno dostupné

Nevýhody

 • Oblíbené použití může způsobit, že ryby budou ostražité
 • Snadno roztrhané zubatými pstruhy

Průvodce v důchodu Bernie Keefe lovil přes třicet let na slavném jezeře Granby v Coloradu a specializoval se na lov obřích jezer, která jsou jeho domovem. Říká, že klasická sestava 4palcového bílého jigu s trubičkou pravděpodobně přivedl na led více jezerních pstruhů než většina ostatních způsobů prezentace dohromady.

Trubku lze lovit různými způsoby, nejčastěji „na mrtvý bod“. Tato technika spočívá v tom, že se jig drží dokonale rovnoběžně s hladinou jezera a těsně u ní a pohybuje se jen velmi málo, pokud vůbec.

Pokud to nefunguje, může se vyplatit jigovat trubičkou nahoru a dolů různou rychlostí a v různých hloubkách. Další velmi účinnou technikou je nechat jig spadnout z hladiny až na dno a pak ho navinout a znovu pustit, dokud není sežrán. Trubička se při pádu spirálovitě točí a šipkuje, čímž napodobuje umírající nástražní rybku a láká k záběrům agresivní jezerní ryby. Stojí za zmínku, že ačkoli jsou tyto techniky oblíbené na ledu, mohou být stejně účinné i při lovu jezerních pstruhů na volné vodě.

Nejlepší velikost trubičky pro lov trofejních pstruhů je čtyři palce v bílé nebo stříbrné barvě. Obvykle se nastražují na trubičkovou jigovou hlavičku, která se zatíží přiměřeně velikosti trubičky (⅛ unce až 1 unce).

Trubička je sice klasická a osvědčená nástraha, ale její popularita znamená, že si na ni ryby někdy zvyknou. Když se ryby začnou mít před trubičkou na pozoru, Keefe má jedinečnou záložní prezentaci, která podle něj překoná téměř cokoli jiného: třípalcovou bílou nástrahu Berkley Power Grub. I když to na první pohled nezní nijak výjimečně, loví s ním s twistem.

„Jednou nám došly trubičky, tak jsme přešli na power gruby, které jsem měl v krabici,“ řekl Keefe. „Nejdřív moc nefungovaly, tak jsem z nich strhl kudrnatý ocásek a lovil jsem jen s pevným tělíčkem. Okamžitě začalo brát.“ Od té doby říká, že bílý power grub bez ocásku nastražený na světlé a kontrastní jigové hlavičce o průměru 3/16 unce, obvykle oranžové, je jeho oblíbenou nástrahou při lovu velkého množství ryb přes led.

Nejlepší nástraha pro lov pstruhů na trolling: Midliner Inline Spinner

 

Klíčové vlastnosti

 • Extrémně odolný
 • Unikátní skleněné tělo
 • Lze zakoupit s různými styly háčků
 • Skvělé pro trolling

Klady

 • Unikátní design vytváří více záblesků
 • Pokryje velké množství vody s minimálním úsilím
 • Velmi účinný v různých hloubkách

Nevýhody

 • Může být zdlouhavé
 • Relativně drahé ve srovnání s podobnými nástrahami

Při hledání pstruhů ve velkých otevřených vodních plochách není mnoho účinnějších metod než lov na přívlač. Řada rotaček Midliner vyniká jako jedinečná možnost pro opatrné pstruhy, kteří už viděli všechny lžíce a rotačky.

Model Midliner, který vyrábí společnost Shallow Glass Lures, má ručně foukané tělo ze skleněných kuliček, které mu dodávají jedinečný vzhled a zvuk. Sklo je navíc extrémně odolné a lemované kovovými odlesky, které přitahují ryby z dostatečné vzdálenosti. Je větší než většina inline rotaček a používá mosaznou nebo niklovou francouzskou lopatku č. 5. Pod skleněnými kuličkami, které tvoří střed rotačky, je umístěno měkké plastové tělíčko olihně, oblíbený doplněk mnoha rybářů na západním pobřeží, kteří se zaměřují na pstruhy i lososy.

Annie Nagelová, profesionální kajakářka a pstruhařka z Kalifornie, pravidelně loví pstruhy potoční na mnoha velkých jezerech v regionu, včetně proslulého Pyramid Lake v Nevadě. „Z kajaku mám úspěch při lovu pstruhů (a karasů) na trollingu na březích v zimním období,“ říká Nagelová. „Pokud potřebuji dostat rotačku dolů, připevním ¼ nebo ½ unce kulového závaží a obratlík tři až čtyři stopy nad rotačku.“

Upozorňuje také, že při lovu na trolling na větších vodních plochách, jako je například jezero Pyramid Lake, můžete potřebovat doplněk v podobě přívlače, který vám pomůže dostat rotačku do požadované hloubky, obvykle mezi deseti a třiceti metry.

Nejlepší nástraha na pstruha potočního: Panther Martin In-Line Spinner

 

Klíčové vlastnosti

 • Klasický jednoduchý design
 • Velikost: 1/32-⅜ unce
 • Snadno se loví, ale stále aktivní prezentace

Klady

 • Jednoduchý design
 • Dobré pro malou vodu
 • Aktivní rybolov
 • Levné

Nevýhody

 • Není účinný na větší vodě
 • Umožňuje pouze jednu prezentaci po proudu

Ačkoli je na výběr několik klasických rotaček, Panther Martin obstál ve zkoušce času. Jeho jedinečná konstrukce se osvědčila u pstruhů po celé zemi po celá desetiletí a nepochybně bude i v dalších desetiletích.

Na Panther Martin se dodává v řadě vzorů a barev, ale klasická svlečená verze bývá oblíbená. Jeho malé tělo ve tvaru slzy je obvykle natřeno jednou stálou barvou a několika skvrnami jiné barvy pro zvýraznění. Design lopatky je to, co ji odlišuje od většiny ostatních rotaček na trhu. Samotná lopatka je připevněna přímo k rámu drátu, místo aby byla k drátu připevněna pomocí otočného kloubu. Díky tomu se lopatka začíná rychleji otáčet a také pomáhá omezit kroucení vlasce a jeho zamotávání.

Panther Martin je účinný při lovu pstruhů prakticky kdekoli, ale je výhodný při lovu divokých pstruhů potočních. Zkušený lovec potočáků Jordan Hanscom zdokonalil svou techniku lovu na rotačku v jednom z nejlepších lovišť potočáků v zemi, ve státě Maine. „Je to [Maine] jedna z posledních bašt divokých populací pstruha potočního v zemi. Může se pochlubit více než dvojnásobkem populace pstruha potočního z ostatních 16 států východního pásma dohromady,“ řekl Hanscom.

Divoký pstruh potoční chycený na přívlač. 

Hanscom nejraději používá malé inline rotačky, jako je Panther Martin, protože jsou ideální pro práci v malých kapsách a švech v potocích, které potočáci nazývají svým domovem. Říká: „Hledejte hlubší díry za velkými kameny s proudem na obou stranách, zpracujte tyto švy a pak se vydejte do víru. Při lovu s rotačkami na superlehkém náčiní se zaměřte na místa nad skutečným cílem a proplujte jimi. Budou se rychle pohybovat, aby na ni narazili, takže buďte připraveni.“

Poznámka autora: Jordan bohužel krátce před vydáním tohoto článku zemřel. Jedním z jeho posledních činů bylo podělit se o svou lásku k lovu pstruhů potočních se čtenáři časopisu Outdoor Life.

Nejlepší plavaná: Keitech FAT Swing Impact Swimbait

 

Klíčové vlastnosti

 • Délka 4 palce
 • Různé dvoubarevné vzory
 • Dodává se v balení po 7 kusech
 • Těsná, kmitavá akce

Klady

 • Jedinečná prezentace pro vzdělané pstruhy
 • Skvělé pro obarvenou vodu
 • Přiměje velké ryby k záběru

Nevýhody

 • Není ideální pro toky s menšími rybami

Pstruzi jsou zvyklí jíst menší jídla, jako jsou brouci, takže když se rozhodnou udělat krok k nástražní rybce, mají tendenci se po ní rychle ohnat a jen ji „ochutnat“ částečně otevřenou čelistí. Abyste se vyhnuli tomu, že přijdete o menší ryby, volte plavačky s tenkým profilem, jako je například Keith Swing Impact.

Měkké plastové plavačky se staly všudypřítomnými prakticky ve všech rybářských oblastech. Na světě neexistuje druh dravce, který by se na některou z těchto imitací nástrah nezaměřil, a to včetně pstruhů. Ve skutečnosti může v kalné vodě dunění, které vydává plavačka s pádlovým ocasem, přilákat více pstruhů než tradiční plastové a kovové nástrahy, ale s tím, že je třeba vybírat pstruhové plavačky s rozmyslem.

Můj oblíbený je čtyřpalcový Keitech Swing Impact, který má štíhlé tělo, takže pstruzi mají méně objemu, který by mohli obepnout ústy, ale žebrované boky a ocas pádla stále vytvářejí dostatek vibrací. Své plavačky spojuji s o něco menší jigovou hlavou, než je doporučeno, a opírám se o tzv. „quick strike“ jigové hlavy. Jejich háčky se ohýbají pod ostřejším úhlem, což vytváří menší mezeru mezi háčkem a hřbetem nástrahy, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že při letmém úderu pstruha dojde ke spojení. -Joe Cermele

Jak vybrat nejlepší nástrahu na pstruhy

Vodní plocha

Vyberte si nástrahu, která poskytuje nejlepší prezentaci pro vodní plochu, na které lovíte. Pokud lovíte na velkém jezeře, hodí se nástraha, která pokryje velkou část vody. Pokud lovíte v malém potoce, je ideální nástraha, jako je rotačka, kterou lze přesně nahodit a proplout kolem čekajícího pstruha. V hluboké vodě je nejlepší vertikální prezentace, jako je jig.

Umístění

Ryby ve vaší oblasti, a dokonce i ve vašem úseku řeky, mají jedinečné preference založené na převládajícím krmivu a rybářském tlaku. Snažte se přizpůsobit barvu a styl nástrahy typu potravy, kterou se ryby živí. Pokud se u vás vyskytuje hodně malých nástrahových ryb, skvělým začátkem je rotačka nebo trhačka. Pokud vidíte převážně hmyz, je dobrou volbou pstruhový magnet.

Velikost ryb

Velcí pstruzi mají rádi velkou potravu, a pokud se zaměřujete na tuto větší třídu ryb, házejte nástrahy v rozmezí 4 až 5 palců. Na druhou stranu, pokud lovíte malé původní pstruhy potoční, nechcete házet obří plugy. Tyto menší ryby budou brát malé rotačky nebo plastové nástrahy.

Nejčastější dotazy

Otázka: Jaké barvy jsou nejlepší pro pstruhy?

Pstruzi se živí velkou škálou kořisti, ale obvykle něco s bleskem a jasnými barvami pomáhá přilákat k záběru. Oblíbené jsou chartreuse, oranžová, růžová a žlutá.

Otázka: Jsou rotačky dobrými nástrahami na pstruhy?

Obratlíky jsou fantastické nástrahy na pstruhy pro lov v potocích, řekách a na trolling. Klíčem je najít rotačku se správnou lopatkou a profilem pro vaši vodní plochu.

Otázka: Jaká je nejlepší pstruhová nástraha?

Nejprve zvažte typ vody, ve které lovíte. Jiné nástrahy jsou účinnější na malých potocích a jiné na větších řekách nebo jezerech. Pokud potřebujete nástrahu, která pokryje velké množství vody, zvažte možnost něco trollingu nebo použití větší nástrahy, která se vrhá dále.

Otázka: Mohu nástrahy uvedené v tomto článku použít kdekoli?

Pstruzi jsou jedním z nejpřísněji regulovaných druhů ryb v zemi a předpisy se liší nejen stát od státu, ale i vodní plocha od vodní plochy. Před použitím nástrah se ujistěte, že jste si přečetli a pochopili zákony a předpisy ve vaší oblasti.

Závěrečné myšlenky

Pstruhů je mnoho a jsou různorodí a stejně tak jsou různorodé i nástrahy, které se na ně používají. Těžko byste udělali chybu, kdybyste použili jakoukoli nástrahu z tohoto seznamu, ale než vyrazíte, nezapomeňte zvážit podmínky a vodu, ve které lovíte. Divocí pstruzi se živí jinak než zarybněné ryby a v malých potocích se loví jinak než ve velkých řekách. Tato variabilita a různé příležitosti, které může poskytnout, přispívají k tomu, že pstruzi jsou jednou z nejzábavnějších ryb v zemi. Jsou přístupní každému rybáři, ať už je začátečník nebo zkušený, takže vyrazte a nějakého ulovte.

 

na ryby

Časté otázky

Jaké jsou nejlepší pstruhové návnady pro rok 2024?

Podle průvodců a odborníků jsou nejlepšími pstruhovými návnadami pro rok 2024 voblíbené typy jako Wobblery, Blinkry a Spinry. Tyto návnady jsou známé svou úspěšností při lovu pstruhů a jsou doporučovány pro jejich efektivitu.

Jak správně používat pstruhové návnady?

Pro správné použití pstruhových návnad je důležité znát prostředí, ve kterém ryba žije, a zvolit návnadu vhodnou pro dané podmínky. Důležité je také správné nastavení prutu a uvazování návazce, aby byla zajištěna správná prezentace návnady. Další informace o správném použití návnad najdete v manuálu k dané návadě nebo se poraďeťe s odborníky.

 

Nejprodávanější kaprové pruty

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu pro rybáře.

Kategorie – rybářské techniky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *